Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Minunile sfintilor crestini au existat dintotdeuna si inca mai exista .

Cine le-a vazut poate garanta ca nu au cum sa fie trucuri .

Intrebarea mea este mai mult adresata necredinciosilor : cum le explicati ? :spiteful:

 

Nu trebuie sa le explicam noi, pentru ca le explica foarte bine chiar cei din interiorul bisericii :o: Totusi ti-am mai spus o data, pe topicul cu lumina aia sfanta :lol: care-i explicatia, dar ai uitat :o:

 

 

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si poate, cu ocazia asta, va mai reveniti si voi la realitate si incepeti sa va puneti unele intrebari .

 

care realitate? aia in care niste ramasite umane fac minuni? sau aia in care apa sfintita nu se 'strica'?

 

cred ca minunile tale se numesc simplu 'efectul placebo'.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi sunt curios sa vad cum va chinuiti sa explicati ceva imposibil de explicat, din punct de vedere ateist .

Si poate, cu ocazia asta, va mai reveniti si voi la realitate si incepeti sa va puneti unele intrebari .

Lupini, unde esti fratioare?!

Eu ma simt jignit cand ma face un habotnic indoctrinat, adormit, imi vine sa-i zic de ma-sa, nu mai scrii ingrosat ca pe celalalt topic?

Ca sa nu comentam semnatura lui, daca tot ziceai ca ar trebui respectate religiile si lipsa credintei in aceeasi masura.

Pana nu il puneti voi sa schimbe semnatura, o sa pun si eu in semnatura ca Gizas e gay, ca asta e parerea mea, ce pushca mea!

Editat de Pharrell24
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista minuni. Exista lucruri neintelese suficient. Cat timp nu se cunosc exact mecanismele declansarii bolilor, sau mecanismele prin care corpul se vindeca, atunci nu poti vorbi de o predictibilitate de 100 % a evolutiei bolii. Faptul ca se intampla un lucru mai putin favorabil probabilistic nu inseamna ca a avut loc o minune, ci doar faptul ca natura a luat un alt curs. Poti vorbi de minuni doar in cazul in care desi cunosti cu exactitate toate caile posibile si mecanismele exacte, lucrurile depasesc logica si firescul. De exemplu daca as vedea o caramida dansand, as spune ca e o minune. In cazul unui bolnav clasificat ca fiind incurabil care totusi se vindeca nu are loc nicio minune, pentru ca nu ai de unde sa stii ca organismul lui nu a gasit o cale de lupta alternativa cu boala, una necunoscuta stiintei medicale actuale. La inceput si cei care erau imuni la ciuma erau considerati miracole, dar uite ca in timp stiinta a explicat care e treaba cu ei.

 

Minunea e doar o manifestare a unui cauze ce are o probabilitate 0 de a se petrece de la sine. In cazul vindecarilor nu poti vorbi de probabilitati absolute din moment ce nu cunosti toate mecanismele prin care se apara organismul. Eticheta de "incurabil" data de medicina azi nu are caracter absolut.

 

.

Totusi sunt curios sa vad cum va chinuiti sa explicati ceva imposibil de explicat, din punct de vedere ateist .

Si poate, cu ocazia asta, va mai reveniti si voi la realitate si incepeti sa va puneti unele intrebari .

 

Nu avem cum sa revenim la realitate mah, daca tu nu ne arati despre ce realitate vorbesti. :roll: Arata tu realitatea, si noi vom stii daca "revenim" la ea sau nu. Vorba vine sa revenim ca nu am fost niciodata blocat in realitati din astea magice.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci nici un raspuns la raport, bun.

Data viitoare cand mai apare un rahatel cu ochi, indoctrinat, sa insinueze ca atat timp cat nu cred in Dumnezeu, sunt adormit, traiesc rupt de realitate, imi rezerv dreptul de a ii spune ca e extrem de prost, cretin si idiot.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exact. scopul nu este sa faci minuni, pentru asa ceva s-a inventat circul, in cel mai bun caz.

 

Circul este pentru trucuri recunoscute ca fiind trucuri, iar biserica pentru trucuri numite minuni!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Minunile sfintilor crestini au existat dintotdeuna si inca mai exista .

Cine le-a vazut poate garanta ca nu au cum sa fie trucuri .

Intrebarea mea este mai mult adresata necredinciosilor : cum le explicati ? :spiteful:

Dupa parerea mea, nu aveti cum .

Totusi sunt curios sa vad cum va chinuiti sa explicati ceva imposibil de explicat, din punct de vedere ateist .

Si poate, cu ocazia asta, va mai reveniti si voi la realitate si incepeti sa va puneti unele intrebari .

 

Ar fi fost o minune sa primesti raspunsuri serioase si pertinente, cu un asemenea mesaj de inceput.

Aria de religie ESTE deja agitata, ca sa mai faci si tu flame. Sunt convinsa ca nu intelegi ce zic eu aici. Dar ca idee asa, eu cred in minuni, deci nu d-aia ti l-am inchis.

Considera-te si avertizat.

La fel si Pharrell.

Inchis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×