Sari la conținut
Forum Roportal
Black velvet

Potopul, un dezastru planetar produs de extraterestri?

Potopul  

34 membri au votat

  1. 1. Cauzele Potopului

    • Strict naturale
    • Extraterestrii au produs Potopul
    • Atlantii au distrus Atlantida in timpul unui conflict armat, producand ceea ce este cunoscut sub numele de Potop
    • Dumnezeul biblic a produs Potopul din cauza pacatelor oamenilor
    • Alte cauze, necunoscute inca
    • Potopul este doar un mit


Postări Recomandate

Inca o dovada ca nu poti pune la pace Diavolul cu Dumnezeu :D

 

Despre imagine ... nu vad partea Biblica din ea . Cred ca a fost scara evolutiei conform teoriei evolutionismului editata de niste paranoici care credeau in extraterestri si care caredeu ca "omuletii verzi" au devenit mai tarziu chiar oamenii de azi . :crazy:

 

Nu cred ca poti imbina doua sau mai multe teorii indiferent daca acestea apartin aceleiasi arii (stintifice) intrucat, cum ai demostrat tu, reiese o aberatie , fara suparare .

Nu o sa ma poti convinge tu pe mine ca nu a iesit asa ceva .

Sa nu imi spui ca tu crezi ca omul e singura specie inteligenta(e chiar mult spus) din univers.....ca ar fi de o absurditate si de un egoism duse la extrem..

Dovezi ca exista, au existat si vor exista e.t. sunt foarte multe.....iar multe mistere ale omenirii si mistere legate de trecutul planetei zac in pasaje secrete din bucegi....iar evident oculta mistico-religioaso-iudeo-masonica nu ne lasa sa avem acces la ele....si a aenitat politicienii romani pe vremea lui constantinescu si au facut presiuni enorme sa nu se dea publicitatii descoperirea....iar la scurt timp am fost primiti in nato apoi in ue..

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am votat in chestionarul de aici.M-am abtinut sa si postez,pana acum.

Si motivul,e simplu: asemenea teorii,nu pot fi argumentate convingator cu cunostintele pe care le avem si cu descoperirile "scapate" in stiinta "oficiala".

Sunt convins ca istoria,asa cum o invatam,este o mare,mare GOGORITA,o minciuna gogonata povestita fara rusine numai buna sa devina adevarul cel adevarat si oficial acceptat al omenirii.

Am citit si eu tot felul de comunicari cu fiinte extraterestre,de channeling-uri,de teorii destul de fantastice povestite de oameni care cica isi amintesc unele lucruri,din vieti anterioare.

Tot ce se poate,si nu neg autenticitatea celor citite acolo sau aici.Insa nu pot nici sa o confirm in vreun fel,ca doar nu am vreo dovada in directia asta...

Asa ca nu stiu ce rost mai are sa votam in chestionarul ala...daca e vorba doar de credinte fara nici un fundament.

Daca o sa citesc aici sau altundeva argumente convingatoare pe temna asta,pot sa le accept,sigur...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine Van Gogu, dar de potop, dumnezeu sau extraterestri ai de zis ceva?

 

On : eu cred ca potopul a fost o defectiune de la Apa Nova

Sarut Mina Doamna sau Domnisoara ca nu stiu ce sunteti si sa nu va jignesc . :flowers:

Potopul nu are nici o treaba cu extraterestrii . :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Potopul nu are nici o treaba cu extraterestrii . :o:

Ma uimeste siguranta cu care fac unii afirmatii...ca a fost sau nu un potop.

Si daca a fost,care a fost cauza lui...

Da' de unde stiti mai? -cum puteti argumenta?

Sau trebuie sa credem orbeste orice ni se spune?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si motivul,e simplu: asemenea teorii,nu pot fi argumentate convingator cu cunostintele pe care le avem si cu descoperirile "scapate" in stiinta "oficiala".

 

Sunt doar ipoteze si le discutam ca atare.

 

Asa ca nu stiu ce rost mai are sa votam in chestionarul ala...daca e vorba doar de credinte fara nici un fundament.

 

Nu sunt credinte, ca daca ar fi fost, deschideam topicul la religie si nu aici :lol:

 

Despre producerea unor calamitati naturale, cu mii de ani in urma, exista multe dovezi arheologice si geologice. Putem foarte bine discuta despre legatura dintre ele si Potopul biblic sau cel din mitologia universala.

 

Despre Atlantida stim de la Platon, dar si de la alti scriitori sau cercetatori care au incercat sa o gaseasca si au strans destule informatii legate de ea.

 

Faptul ca maimuta seamana cu omul, d.p.d.v. genetic, in proportie de aprox. 98,5% ne indica faptul ca undeva in istoria speciei s-a produs la un moment dat o mutatie... Aceasta putea sa se produca din cauze naturale sau artificiale...

 

Fiind la paranormal, putem include si diverse pareri ale persoanelor care sustin ca au informatii despre aceste lucruri, dar provenite pe cai specifice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Auzi Black velvet, dar tu il combati pe YHWH ca sa ne vii cu teorii abracadabrante?

Care Potop? Ca daca Romania toata ar fi sub apa, am considera ca este potop, asta nu inseamna ca tot Pamantul e acoperit de apa.

Nu am auzit de vreo dovada arheologica precum ca Pamantul a fost in totaltate acoperit de apa.

 

Potopul exista in toate culturile, e adevarat, dar e o chestie de perceptie locala.

 

 

Si care extraterestrii?

Si care Atlantida?

 

Inchei cu ce am inceput: combati crestinismul si ce propui?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Auzi Black velvet, dar tu il combati pe YHWH ca sa ne vii cu teorii abracadabrante?

 

Nu sunt teoriile mele! Si nu-l combat deloc pe YHWH, doar sustin ca este un personaj dintr-un basm/mit antic, iar sursa de inspiratie a lui Moise, care l-a creat, a fost mitologia egipteana, care la randul ei putea foarte bine sa aiba la baza un sambure de adevar, adica fiinte extraterestre.

 

Nu am auzit de vreo dovada arheologica precum ca Pamantul a fost in totaltate acoperit de apa.

 

Am spus ca exista dovezi despre calamitati naturale petrecute, de ce te grabesti sa tragi concluzia ca ar fi globale, puteau fi foarte bine si zonale. Cu mii de ani in urma, oamenii credeau ca lumea se limiteaza la cat cunosc ei, iar o calamitate de proportii, produsa in zona lor, putea fi considerata un adevarat Potop.

 

Potopul exista in toate culturile, e adevarat, dar e o chestie de perceptie locala.

 

Ceea ce am spus si eu mai sus.

 

Si care extraterestrii?

Si care Atlantida?

 

Daca exista extraterestri, atunci ma refer la ei, daca nu exista, ma refer la ipoteza existentei lor. Din moment ce exista ipoteza respectiva, am prezentat-o si eu ca atare.

 

Inchei cu ce am inceput: combati crestinismul si ce propui?

 

Daca este neaparata nevoie sa propun eu ceva, atunci uite, propun sa fie recunoscut oficial ca fiind de inspiratie mitologica :o: poate, chiar avand la baza mitul unui ET esuat pe pamant si luat drept divinitate :lol:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am postat anii trecuti, pe un alt forum, o legenda a Potopului din mitofolclorul nostru.

Asadar, din legenda romaneasca a potopului, care NU este inspirata din Biblia ebraica (mitofolclorul nostru a mostenit , separat, multe realitati ale timpurilor de mult apuse, vorba unui frumos cantec irlandez), am sa mai spun doar ca dupa ce au incetat ploile, Noe trimise o porumbita sa-i aduca vesti din lume. Porumbita s-a intors cu o ramura inflorita in cioc. A doua oara nu s-a mai intors si asa a stiut Noe ca apele s-au retras. Intr-un tarziu corabia a acostat pe un varf de munte.

Numele romanesc al lui Noe, cu varianta ebraica Noah, vine din NE-IKOI" Cel de pe(din) Apa; Ca Apa; Cel Curat", epitet al imparatului atlant confruntat cu Potopul. Numele lui inseamna si "Supravietuitorul' Invingatorul; Renascutul" si, sub forma NIKA, se scrie si astazi pe crucile romanasilor, ca acestia sa renasca in Rai. O inscriptie Daco-geta se citeste astfel:

S-TRA TO NEIKOY- Traducerea: Sa traiesti cat(ca) Neikoi! De la acest nume, limba noastra a mostenit : Naicu, Neagoe, Neagu, Negoiu, neica, nuc(a) si mai sunt. Si Platon ne da si el multe amanunte cu privire la dramaticele evenimente ce au incercat cetatile de pe tarmul Marii Negre(mai ales in dialogul "Timaios").

 

Legenda din Sarateni (prima capitala a amazoanelor- AMA-ZONES"Femeile(zanele, zeitele), Frumoasele(iubitele) Doamne", completeaza povestea potopului. Astfel, se spune ca fluturii au fost la inceput oameni fericiti- Blajuni, Ro-h-mani- care traiau inainte de potop, muncind si inchinandu-se lui Dumnezeu. Atunci , Imparatul Cerurilor, dorind sa-i salveze si pe ei de la inec, l-a trimis pe Arhanghel Gavril (numele get fiind CAEP-ROEZUS"Chip Stralucitor"- cel care-a anuntat-o si pe Maria "Mareata; Superioara; Desavarsita, Pura; Fecioara, Porumbita"), ca sa-i ia de-a dreptul in Rai. Insa, unii dintre ei s-au rugat sa-i mai lase Dumnezeu sa mai adaste in lume, neindurandu-se s-o paraseasca. Si atunci, Domnul i-a prefacut in fluturi. In timpul potopului, Arhanghelul a vegheat deasupra norilor cu aripile pline de fluturi. Iar cand s-au retras apele, a coborat cu ei pe pamant si le-a dat drumul printre florile care incepusera sa se deschida.

Editat de LuciaD
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu imi spui ca tu crezi ca omul e singura specie inteligenta(e chiar mult spus) din univers

 

Simplu : da cam asta cred . Nu exita extraterestri .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simplu : da cam asta cred . Nu exita extraterestri .

Timpul curge altfel in univers . Extraterestii pot fi oameni care au avut o tehnologie avansata si care au putut pleca de pe pamint cind a fost potopul ? E posibil?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×