Sari la conținut
Forum Roportal
Black velvet

Potopul, un dezastru planetar produs de extraterestri?

Potopul  

34 membri au votat

  1. 1. Cauzele Potopului

    • Strict naturale
    • Extraterestrii au produs Potopul
    • Atlantii au distrus Atlantida in timpul unui conflict armat, producand ceea ce este cunoscut sub numele de Potop
    • Dumnezeul biblic a produs Potopul din cauza pacatelor oamenilor
    • Alte cauze, necunoscute inca
    • Potopul este doar un mit


Postări Recomandate

in multe deserturi s-au gasit sticla bruta veche de mii de ani....iar sticla se poate forma doar din topirea nisipului la temperaturi foarte mari....

Vitrificare se numeste fenomenul si da, se intampla doar in urma unei explozii sau a unei cresteri bruste de temperatura (mii de grade). Mohenjo Daro, un oras antic disparut acum 3700 de ani; un ciudat fenomen s-a petrecut acolo. Arheologii au descoperit schelete de oameni (zeci) ca intr-un cimitir, pe strazile orasului, insirate iar mainile acestora erau asezate in fata craniului (cumva cum si-ar feri ochii de ceva). In plus peretii ruinelor sunt vitrificati. Acestea sunt descoperiri oficiale, doar explicatiile intarzie sa apara.

Iar referitor la sondaj, pentru cei care au raspuns ca: "Potopul este doar un mit", eu ma asteptam sa fie cele mai putine voturi aici. Chiar e probabilitatea cea mai mica si fi fost doar un mit. Ganditi-va ca omul a prins si ere glaciare, care habar nu avem cum se manifesta, dar nimeni nu crede ca e ceva soft, mai ales pentru dezvoltarea lor tehnologica pe care o detineau pe atunci. In plus si despre Troia se credea doar un mit inventat de Homer in Iliada si uite ca au urmat ce scrie acolo si au descoperit Troia.

Editat de shtiuk

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca iei mot a mot potopul, a fost de 4 km inaltime. Aici e probabilitate mica.

O ploaie ce face 4 km, de apa, e imposibil.

Si mai ales fiindca marginile marilor e destul de probat ca sint f vechi.

Deci inaltimea unei ape relativ recente e imposibila. Adica sa fi fost oceanele cu mii de m mai jos.

Fiindca ede presupus ca apa cazuta a fost colectata in bazinele deja existente ale oceanelor.

Dar nu e imposibil. Putem asista la rezultate ale cercetarilor care sa arate ca oceanele au crescut brusc acum 6000 de ani, sau in alta perioada.

Potopul e posibil sa fi fost cauzat de un nor cosmic de apa, in care a intrat Terra.

 


 

 

In privinta vitrificarii, eu stiu ca nici bomba nucleara sau de fuziune nu face vitrificare pe suprafete mari. In centru doar. Chiar nu stiu.

Se presupune ca acele vitrificari sint de la surse de energie mai mari. Inca necunoscute.

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mohenjo Daro, un oras antic disparut acum 3700 de ani; un ciudat fenomen s-a petrecut acolo. Arheologii au descoperit schelete de oameni (zeci) ca intr-un cimitir, pe strazile orasului, insirate iar mainile acestora erau asezate in fata craniului (cumva cum si-ar feri ochii de ceva). In plus peretii ruinelor sunt vitrificati. Acestea sunt descoperiri oficiale, doar explicatiile intarzie sa apara.

http://rationalwiki.org/wiki/Mohenjo-daro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Peste tot pe planeta unde se escaveaza pentru ceva constructie mai adinc se gasesc schelete si ramasite umane unde nici nu s-a crezut vre-odata ca a fost ceva candva. India e plin de mistere, in wikipedia scrie clar ca nu este mare minune ca s-au gasit fragmente umane ca pe vremuri au fost orase super anitce distruse si acoperite de pamant peste care iar s-a construit si tot asa a fost mereu si pe orice teritoriu. Daca a fost locuita Terra, se gasesc si urmele vietii si civilizatiei preistorice, dar nu potop de 4 km de apa si din astea, poate erau alte unitati de masuri la fel de antice ca si dovezile gasite, dar nu kilometri in niciun caz!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi e greu sa cred ca a fost de 4 km.

Am facut si eu un calcul empiric, cu cantitatea de apa posibil inglobata intr-o atmosfera normala pina la vreo 20 km, si rarefiata pina la 90 km.

Nu iese mai mult de 40 m de apa, condensata la sol.

Fiindca atunci cind condenseaza pe tot globul, nu mai vin ploi din alte parti, ci ploua la fel pe tot globul. Cum s-a spus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate a fost doar un potop regional...in zona araba....nu stiu...imi dau si eu cu parerea....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista competenta in interpretarea textelor din vechime.

Pina acum citiva zeci de ani, nici nu erau bagate in seama vitrificarile posibil produse de oameni sau alte fiinte, prin unele locuri.

Vitrificari naturale se stie ca nu prea exista. Temperaturile necesare sint inexistente pe pamint. mii de grade. Deci sint artificiale.

Nu erau bagate in seama pina s-a facut comparatia cu energia degajata de bombele nucleare si termonucleare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×