Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Bruiaje in comunicarea pe forum

Postări Recomandate

Ai o obsesie. Cum dreq tu te vezi evreu, eu ma vad arian si suntem amandoi roscati ? :think:

 

Roscatii nu sunt rasa ariana, sunt o corcitura. Poti sa te interesezi, daca vrei.

Nu stiu cine ti-a zis ca toti evreii trebuie sa arate ca cei din Jerusalim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu. Dar cel putin stiu ca sunt zgarcit, prefer sa caut metode de a fenta cat mai mult munca (si-mi voi face un scop in viata din asa ceva), consider ca banii troneaza si vor trona cu adevarat in lume, iar instinctul de auto-conservare este cea mai buna optiune pe care am adoptat-o vreodata. Mai vreti si alte exemple, care sa faca diferenta?

 

Daca pana si apropiatii mei resping o astfel de gandire, nu mai are rost sa spun cat de mult ma detesta aia de la N.D., care mi-au spart masina in 2009.

 

Ba chiar am ajuns sa ma inscriu in la un moment dat in PRM, pentru a obtine protectie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La ce i-ar folosi unui filosof sa se rupa de lumea asupra careia filosofeaza? Nu cumva rezultatele cognitive ale filosofiei sale ar deveni supra-realiste?

 

Cred ca tu prin "lume" intelegi doar "marile orase".

 

Dar filosoful care se retrage in natura nu mai este in lume? Este chiar in centrul lumii.

De ce nu ar putea medita la problemele existentei fiind retras departe de oameni?

Doar are la indemana toate subiectele importante: viata, fiinta, neantul, suferinta, bucuria, si asta chiar in fata ochilor, doar privind in jur la vietatile ce il inconjoara, animale, plante, sau la lumea inanimata. Buddha nu asa a facut?

 

Pe de alta parte, o retragere totala astazi este imposibila. Iti garantez ca acel filosof ar fi vizitat de ciobani, turisti, cautatori de sens, tarani din apropiere. Nici pustnicii din creierii muntilor azi nu scapa nevizitati.

Nu mai suntem in secolul IV, cand retragerea din lume era absoluta. Si pentru un motiv simplu: populatia umana s-a multiplicat.

 

Insa eu nu am facut neaparat apologia retragerii intr-o casuta din varf de munte.

M-am referit explicit la meseria de receptioner la un hotel montan/cabana.

Asta presupune atat multa pace si contact cu natura, cat si contact cu oamenii.

Deci se impaca si capra, si varza.

Editat de Nemo!
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu te inseala Rashela cu Itzik , nu esti adevarat :shifty:

Eu zic sa te interesezi mai mult despre evreii din Bucovina (mai ales Vatra Dornei), inainte sa vii cu bancuri despre ei.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

"Nu exista nimeni, dar NIMENI, care sa fie in stare sa comunice fara intreaga experinta de pana atunci"

 

Fals. Exista multi oameni care pot asta, pentru ca se focalizeaza pe asta si reusesc.

De regula ei sunt: life coach, consilieri, psihologi, experti in comunicare, negociatori, mediatori, sau spirituali de genul Eckhart Tolle, care ard bruiajele rapid prin tehnica trairii in prezent, si cei ce ii urmeaza. Sau spirituali care urmeaza alte tehnici de meditatie si autoanaliza, nu neaparat psihologice.

 

Asadar, data viitoare cand te mai arunci la generalizari pripite de genul "Nu exista nimeni, dar NIMENI care sa comunice fara INTREAGA" ia o pauza inainte de a formula, pentru a-ti identifica bruiajul (exagerarea, gandirea exclusivista). Caci risti sa fii rizibil.

 

 

"Nici tu nu reusesti asta. "

 

Eu am spus deja pe topic ca am bruiajele mele. Asadar, tu cu ce vii nou aici? Care este contributia ta la dezbatere? Sau iar vii sa-ti dai cu parerea inainte de a citi topicul? Ai mai facut asta.

 

Sa iti explic cum e cu bruiajele mele: e o diferenta intre

- omul care nu isi constientizeaza bruiajele, si le da drumul in comunicare unde il prinde nevoia, cum vaca isi da drumul in mijlocul soselei

- si omul care isi constientizeaza bruiajele, le identifica, analizeaza, le minimalizeaza efectele pana la disparitie sau insignifianta.

 

Primul este obositor pentru interlocutor. Al doilea nu.

 

Exemplul pe care-l dai tu aici bate spre cineva, se vede bine.

 

 

Fals. Am facut o descriere generala.

Editat de Nemo!
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa te interesezi mai mult despre evreii din Bucovina (mai ales Vatra Dornei), inainte sa vii cu bancuri despre ei.

 

 

Mda, si ca sa revenim ontopic, eu nu cred ca nationalitatea sau culoarea parului reprezinta un bruiaj in comunicare....

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa fac doar o mica....balegarul de vaca este natural, ecologic si nu bruiaza.... din contra :yes:

 

continuati, va citesc cu atentie...

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×