Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Bruiaje in comunicarea pe forum

Postări Recomandate

de ce se aude un latrat la inceputul melodiei?

 

Deci pe forum agati mai bine decat in club...

8)

 

mie mi se pare ca ai inteles gresit

Editat de Morgana.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce se aude un latrat la inceputul melodiei?

 

Pentru ca a mancat iarba si se simte asa:

 

marijuana-dog.jpg

 

high-dog-4-marijuana.jpg

 

polls_dog_vomit_2__0300_58628_poll_xlarge.jpeg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iata un topic care vine oportun sa analizeze felul, motivatia si importanta comunicarii in general, inclusiv pe internet si in speta pe forumuri.

 

Nemo a raspuns detaliat si detasat la toate chestiunile, desi unii insista sa chibiteze.

O moderatoare concluzioneaza ca scopul acestui subiect este in strinsa legatura cu anumite trasaturi ale persoanei care l-a initiat,

fara sa-si dea seama, ca de fapt a punctat acest lucru si despre ea.

 

Ca de obicei se ajunge la a discutia despre persoane si nu despre idei.

 

Sper ca m-am strecurat iarasi bine si nu o sa mai fiu intrebata pe MP, daca sint clona cuiva.

 

Sint clona mea.

 

Sper sa nu invizibilitati postarea, chiar daca ma veti bana.

 

Cele bune sa se adune. Eu vreau sa evoluez.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai consider ca atunci cand scriu ceva,trebuie sa iei ca atare.Nu sa te apuci de facut psihanaliza cainelui turbat si plin de iarba.Pentru ca pur si simplu nu tine cu mine.

 

 

Glumeam cand am zis de agatat.

Acum hai sa ne intrebam: de ce nu ai inteles ca a fost doar o gluma?

Nici Morgana nu a inteles ca a fost o gluma.

 

Pentru ca nu mi-ai auzit vocea amicala, nu mi-ai vazut surasul deschis, in timp ce spuneam: "deci tu agati mai bine pe forum decat in club"?

 

Aici sunt bias-arile. Unele tin doar de lipsa limbajului corporal in comunicarea virtuala.

 

Singura solutie viabila ar fi teleconferinta: useri care se vad si se aud in timp util, in timp ce poarta o discutie. Dar asta e inca SF pentru noi.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii au comunicat timp de sute de mii de ani prin simple interjectii guturale, sau onomatopee. Asa s-a format protolimbajul.

Apoi au comunicat oral timp de mii de ani.

 

Apoi au comunicat si prin scris.

Aici problemele de comunicare s-au inmultit.

O virgula putea decide soarta unui om. Un mesaj in Imperiul Roman de genul "nu trebuie sa fie spanzurat" putea fi inteles in doua moduri, in functie de interpretare: ca atare sau "nu, trebuie sa fie spanzurat". Latinii nu aveau virgule. Interpretarea ramane la latitudinea receptorului, sau depinde de sprinteneala mintii sale.

 

Tiparul, multiplicarea cartilor si a ziarelor in secolul XVII-lea au adus o complicare a comunicarii, pentru ca de acum ideile puteau penetra mase largi de oameni.

 

Dar acum, cu internetul, s-a produs o revolutie in comunicare. E un alt tip de comunicare, directa, dar numai ideatica, fara limbaj corporal. E un tip de comunicare intre minti, fara ajutorul dat de limbajul corporal al emitentului si al receptorului, deci o comunicare trunchiata, riscanta.

Oamenii nu au fost pregatiti timp de sute de mii de ani pentru aceasta comunicare virtuala, ci pentru cea directa.

De aici scanteile care apar pe internet intre useri.

Netiquette a fost bun la aparitia sa, dar nu a rezolvat mai nimic, pentru ca userii nu il respecta, din cauza ca nu il contientizeaza.

 

Voi ce solutii aveti?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce intru eu pe forum:

.....

 

mi-a placut raspunsul tau! :good:

 

****

 

in alta ordine de idei, uitandu-ma si prin alte sectiuni (in putinul timp pe care l-am petrecut pe aici- roportal) am vazut ca s-a mai tot discutat pe tema asta de ce scriem si comunicam pe forum?

poate pentru ca avem timp sau in loc sa facem un jurnal mai la indemana ne sunt tastele, sau ca sa mai vedem ce au mai scris ceilalti ( si aici e un aspect care poate fi mult discutat - cat de des revenim pe forum pentru ca vrem sa vedem ce s-a mai scris, ce topice noi sunt etc);

dar este la sectiunea Roportal- D-ale membrilor - este topicul"De ce sunteti aici?" si acolo este si un vot - unde marea majoritate a ales - pentru ca le place - si de fapt nu de asta bruiem pe roportal, pentru ca ne place :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Voi ce solutii aveti?

 

In afara de a ma duce in padure sau in Franta, nu am nicio solutie deocamdata. Ar mai fi una, iertata fie-mi deversarea: sa devin Bruce Lee peste noapte si sa ma intalnesc cu anumiti useri. Desi am o banuiala ca ar avea acelasi efect ca si spargerea veselei, adica zero.

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In afara de a ma duce in padure sau in Franta, nu am nicio solutie deocamdata. Ar mai fi una, iertata fie-mi deversarea: sa devin Bruce Lee peste noapte si sa ma intalnesc cu anumiti useri. Desi am o banuiala ca ar avea acelasi efect ca si spargerea veselei, adica zero.

 

 

E bine in padure. Un filosof acolo trage. Departe de lume. In natura, cu liniste si pasarele inocente.

Ideal ar fi un post de cabanier. Si mai ideal ar fi un post de cabanier in strainatate.

Salariu motivant, conditii, pace, oameni civilizati.

 

Alternative: receptioner hotel/cabana in munti in strainatate, mentenanta.

De ce? Pentru ca nu prea sunt doritori. Majoritatea trag spre marile orase.

Ca sa iti placa sa petreci in munti, la aer curat, apa curata, nori profilati pe azur peste creste, sa asculti cum vuieste valea sub tine cand trece un vant printre zade/fagi, trebuie sa ai ceva de filosof in tine. Sa fii un cautator de adevar/zen/fundamente/valori/armonie.

Si filosoful prin natura sa, prin menirea sa, intelege acestea, si tinde spre ele neobosit (sau obosit de zarva/chimvale sunatoare).

 

Filosoful ajunge sa prefere fiarele din padure fiarelor logoreice.

 

Ataraxie si nirvana!

 

"In afara de a ma duce in padure sau in Franta"

 

In padure in Franta e cel mai bine. Ai fost vreodata?

Eu am fost in muntii Ardeche.

O splendoare. Sate mici presarate printre munti domoli, curati, sate cu oameni prietenosi, cu bistro-uri in care servesti punch si sporovaiesti cu oameni frumosi la suflet.

Sau joci sah in piete toropite, cu piese uriase, pe care le muti cu greu, razand.

Ori joci petanque cu batranei veseli.

Putin cam prea frumos, prea multa pace. Iti vine sa adormi profund.

Dar neanmois o splendoare in iarba!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×