Sari la conținut
Forum Roportal
Miremi

"Intre Arta si Gratuitate"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca nu m-am exprimat nici eu prea clar. Dar asta este ideea. Noapte buna.

 

Daca faci o sulita ca sa vanezi un animal, aia este o arma sau o unealta. Este folosita pentru a strapunge animalele, pentru aparare si pentru a aduce mancare acasa. Sulita trebuie sa fie ascutita. Dar, daca pe lemnul ei cioplesti tot soiul de semne colorate si scene de vanatoare, astea nu ajuta cu nimic la vanarea animalului, nu fac sulita mai eficienta. Aici apare arta, in manifestarile ne-utilitare, gratuite. Arta este cea ce facem pentru a-i impresiona pe ceilalti. Faptul ca, intre timp, din asta se pot castiga bani este o cu totul alta poveste.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu m-am exprimat nici eu prea clar. Dar asta este ideea. Noapte buna.

 

Daca faci o sulita ca sa vanezi un animal, aia este o arma sau o unealta. Este folosita pentru a strapunge animalele, pentru aparare si pentru a aduce mancare acasa. Sulita trebuie sa fie ascutita. Dar, daca pe lemnul ei cioplesti tot soiul de semne colorate si scene de vanatoare, astea nu ajuta cu nimic la vanarea animalului, nu fac sulita mai eficienta. Aici apare arta, in manifestarile ne-utilitare, gratuite. Arta este cea ce facem pentru a-i impresiona pe ceilalti. Faptul ca, intre timp, din asta se pot castiga bani este o cu totul alta poveste.

 

Sincer chiar nu m'am gandit din acest punct de vedere... Insa cred ca ai destula dreptate! Probabil ma voi atinge si de acest punct.

Multumesc! =)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×