Sari la conținut
Forum Roportal
Miremi

"Intre Arta si Gratuitate"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna, sunt clasa a 12a la liceul de arte, iar pt atestat in scris am tema "intre arta si gratuitate"

este o tema foarte ampla... nu stiu mai exact asupra ce lucruri sa ma concentrez... Voi cand cititi tema la ce va ganditi, despre ce ati scrie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi cand cititi tema la ce va ganditi, despre ce ati scrie?

 

La bani!!! chiar foarte multi ca arta se exprima in bani, este recompensat de cel care-l apreciaza, nu numai cu coroane de lauri ... insa pentru acel atestat cine stie la ce se refera?!?!?!?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La bani!!! chiar foarte multi ca arta se exprima in bani, este recompensat de cel care-l apreciaza, nu numai cu coroane de lauri ... insa pentru acel atestat cine stie la ce se refera?!?!?!?!

 

Eu m'am gandit la faptul ca in zilele noastre nu mai e apreciata arta ARTA, ci orice "chici" primeste acest atribut de arta... nu conteaza sa exprime ceva ci pur si simplu sa se asorteze cu "mobila din salon"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, sunt clasa a 12a la liceul de arte, iar pt atestat in scris am tema "intre arta si gratuitate"

este o tema foarte ampla... nu stiu mai exact asupra ce lucruri sa ma concentrez... Voi cand cititi tema la ce va ganditi, despre ce ati scrie?

 

Dar tu la ce te gandesti? Da si tu niste indicii: la ce materie, la ce tema discutati despre asta? In ce context?

 

Vrei totul mura-n gura?

Editat de lynxul_negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca ne place sau nu produsul de arta este totodata si unul de marketing; cum este el evaluat depinde de multi factori; nu exista o definitie clara a kitch-ului in arta asa ca miremi este destul de greu sa faci o delimitare intre opere de arta bune si cele kitch;

daca e sa ne bazam pe pret nu intotdeauna o sculptura ( dau un exemplu, poate fi orice altceva, o pictura, o piesa de mobilier, o bijuterie, o rochie - toate sunt creatii si apartin artei) scumpa are neaparat si valoare artistica, asta depinde de cine o cumpara ; pentru ca pana la urma cumparatorul hotaraste daca opera respectiva merita sau nu pretul iar daca gustul si cultura lui artistica nu sunt cat de cat "cizelate" s-ar putea foarte bine sa dea o caruta de bani doar pentru ca straluceste;

 

asta pentru ca in general platim mai putin obiectul in sine cat propria noastra traire atunci cand ne uitam la acel obiect

 

si de cele mai multe ori pretul unei opere este dat de notorietatea lui, de cat de cunoscut si mediatizat este iar mediatizarea este cu atat mai mare cu cat este mai mult solicitat de colectionarii de arta - un paradox nu-i asa :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu la ce te gandesti? Da si tu niste indicii: la ce materie, la ce tema discutati despre asta? In ce context?

 

Vrei totul mura-n gura?

 

:) chiar spuneam mai sus la ce ma gandeam eu...

e clar ca e vba de arta in sine... si valoarea pe care o primeste :)

in special in domeniul artei plastice

 

"Eu m'am gandit la faptul ca in zilele noastre nu mai e apreciata arta ARTA, ci orice "chici" primeste acest atribut de arta... nu conteaza sa exprime ceva ci pur si simplu sa se asorteze cu "mobila din salon""

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu m'am gandit la faptul ca

 

Cred ca mai exista o directie de gandire la tema asta. Arta este singura activitate umana caracterizata de gratuitate. Activitatile artistice sunt cele care nu produc nimic, nu raspund unor nevoi fundamentale ale omului, nu il hranesc, nu ii potolesc setea, nu il apara, nu il imbraca etc. Arta este singura manifestare o omului care nu produce valori utilitare. Artistii au fost de multe ori priviti ca niste paraziti, care nu fac nimic util. Din acest punct de vedere arta este echivalenta cu gratuitatea.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Activitatile artistice sunt cele care nu produc nimic, nu raspund unor nevoi fundamentale ale omului, nu il hranesc, nu ii potolesc setea, nu il apara, nu il imbraca etc. Arta este singura manifestare o omului care nu produce valori utilitare.

Hmmm...Arta face cu mult mai mult decat ai insiruit tu aici.

Arta produce bucurie, cultivand in om frumosul. Arta hraneste sufletul privitorului iar creativitatea artistului trezeste in noi simturile amortite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm...Arta face cu mult mai mult decat ai insiruit tu aici.

Arta produce bucurie, cultivand in om frumosul. Arta hraneste sufletul privitorului iar creativitatea artistului trezeste in noi simturile amortite.

 

Desigur. Arta produce altfel de valori, exact asta este ideea: caracteristica artei este ca nu are o natura utilitara, ci actioneaza in domeniul emotiilor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desigur. Arta produce altfel de valori, exact asta este ideea: caracteristica artei este ca nu are o natura utilitara, ci actioneaza in domeniul emotiilor.

Imi cer scuze ca nu am prins ideea ta care coincide cu a mea. :lol: E clar, merg la somn, ca-s obosita. :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×