Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Depresia pre-natala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Una dintre chestiile care ori e reala ori mi s-a casunat mie aiurea, este ca soacra'mea nu a reactionat cum ar trebui sa reactioneze o viitoare bunica, la vestea ca sunt insarcinata.

Cand am fost insarcinata si mie mi s-a pus pata si pe soacra-mea si pe mama. Orice ziceau, orice faceau, era insuficient de satisfacator pentru mine. Pana intr-o zi(in primele saptamani de sarcina) cand mi-am dat seama ca nici nu mai conteaza daca mi se pare sau nu, daca sunt reale angoasele mele sau nu, important este sa nu mai imi permit mie insami sa-mi distraga atentia focusata pe mine si pe burtica mea, nimeni si nimic. Si am inceput sa le dau pe "ignore" si acolo le tin periodic si in ziua de azi, cand uita unde-i nordul. :lol:

Sensibilitatea usor crescuta in timpul sarcinilor, mi-am menajat-o evitand orice informatie negativa, pe cat s-a putut. Nu m-am uitat la stiri, evitam compania persoanelor triste, deprimate, necajite, cu probleme de orice fel etc..

Plus ca in fiecare zi ma uitam la cel putin o comedie. Comediile au fost singurele filme la care mi-am permis accesul. :roll:

 

Deci concluzia mea e una singura. Sa nu astepti de la cei din jur nimic. Efectiv trebuie sa-ti iei singura starea de bine si liniste de care ai nevoie in timpul sarcinii. In acest mod, bazandu-te doar pe tine, eviti toate neplacerile si copilul tau se va naste zambind, chiar daca tipa la sosire. :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu uite ca am trecut si de perioada aia de 12 saptamani. Maine poimaine fac 4 luni, si tot radio silence din partea ei. Socrul mai trece pe la noi, e om cumsecade dar ei i s-a pus pata rau de tot pe mine. Mi-a confirmat-o al meu cand am discutat cu el recent despre chestia asta si mi-a zis mai pe ocolite ca maica'sa nu ma mai plece si ca nu crede ca m-a placut cu adevarat vreodata. De la distanta toate relatiile sunt super, dar a venit baba aici si o fi vazut ca nu ma poate baga sub papuc, ca nu mai e centrul atentiei si mai e si sensibilicoasa, suparacioasa foc, mandra nevoie mare, de zicci ca-i cei putin regina Angliei, si uite asa i s-a casunat femeii pe mine. Nici fotografia de la ecograf nu a vrut sa o vada cand a incercat al meu sa i-o arate. Vezi doamne e freaked out sa se uite la chestii din astea. :roll: Cica a zis ca e creepy. Fereasca sfantu, auzi, o hartie de ecograf unde-si poate vedea intr-un fel viitorul nepot, e creepy.

 

Si colac peste pupaza, a influentat-o si pe fiica'sa (cumnata'mea) ca ultimele dati cand am mai mers pe la ei, inainte sa rupem legatura de tot, vorbea aia cu mine de parca eram fiica ploii. Abia deschidea gura sa dea buna ziua.

 

In ceea ce ma priveste, eu nu mai am ce imparti cu ea. Ma lipsesc de astfel de oameni in viata mea. O sa-si dea ea seama mai incolo cat a gresit prin acest comportament si ce scorpie pot fi eu daca ma calca pe bataturi.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da-o-n spanaci, nu merita astfel de oamnei, mai bine ca nu trece pe la tine sa te enerveze si mai tare.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a confirmat-o al meu cand am discutat cu el recent despre chestia asta si mi-a zis mai pe ocolite ca maica'sa nu ma mai plece si ca nu crede ca m-a placut cu adevarat vreodata.

 

 

 

Deci nu ti s-a parut si nu mi s-a parut.

Altadata sa ai mai multa incredere in intuitia ta si scuze mai putine pt altii.

Daca nu se comporta in regula , asta e, nu te feri sa tragi concluzii, macar stii cum stai.

Daca unii sunt rautaciosi , sunt si basta, ce s-o dam cotita !! Gata sa iei tu pilule antidepresive ca e soacra nesimtita !!

Editat de YasmiSL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×