Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

"Fulger emotional"-dragoste adevarata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Postez aici datorita faptului ca aceste imagini cat si melodia sunt un mic "fulger emotional" care sfarama eficient, in aschii mici, toata gheata in care ne invaluim, zilnic, sufletele.

 

Cei mai buni prieteni

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=mVCFo1Ta5zs

Editat de Amarena
corectat link
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care e al doilea?

Primul este coplesitor, melodia daca nu ma insel, insotea un serial, Edera (Voi sperante spulberate ...), italian.

Revin cu impresii dupa ce o sa il ascult in liniste si o sa il mai ascult o data integrand si mesajul vizual, melodia asta am ascultato cu inima in vremea aceea, ca si acum dealtfel, cand, tocmai ce ma aflam fulgerat emotional de "spectrul universal al mamei din noi".

 

Am revenit.

Melodia, sau, melodiile, deoarece de la min. 3.54 pare a incepe o noua melodie "Voi sperante spulberate", desi ...,

va fi melodia pe care o voi asculta zilele aste, o simt, rezonez.

Mesajul vizual, prefer sa nu ii mai dau curs emotional, e prea profund si ma trimite in suferinta deoarece, imi arata inca o data ceea ce stiam si ascund de mine ca sa nu ajung in disonanta cu oamenii, anume ca, animalele merita cu mult, cu mult, mult mai mult decat ceea ce le ofera oamenii (ma inebuneste ideea ca sunt ucise pt. consum, dar mananc si ...)

Multumesc!

Editat de i0an
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Gheata care ne inconjoara sufletele" este de cele mai multe ori un mecanism de aparare extrem de eficient impotriva afectelor pe care ni le aduc emotiile, face parte din homeostazia individuala si sociala. Nu ne putem abandona lor tot timpul, unele emotii care scapa controlului se transforma in emotii ratate (anxietate, angoasa etc.). Oricum, durata emotiilor este limitata in timp, de la cateva secunde la cateva ore. Ciudat totusi, furia e cea mai intensa emotie pe care o simtim.

Exista si moduri de functionare mentala care fac abstractie sau indeparteaza afectele, cum ar fi gandirea operatorie si alexitimia(a-lexis-thymos=lipsa de cuvinte pentru emotie), moduri considerate patologice (predispun la boli psihosomatice), dar care reprezinta o buna adaptare la exigentele vietii moderne (hiperactiv, agresiv si fara sentimente bune la adresa celorlalti).

Editat de Blackthorn
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care e al doilea?

 

Mesajul vizual, prefer sa nu ii mai dau curs emotional, e prea profund si ma trimite in suferinta deoarece, imi arata inca o data ceea ce stiam si ascund de mine ca sa nu ajung in disonanta cu oamenii, anume ca, animalele merita cu mult, cu mult, mult mai mult decat ceea ce le ofera oamenii (ma inebuneste ideea ca sunt ucise pt. consum, dar mananc si ...)

Multumesc!

 

Este acelasi clip.

Melodia este "halucinanta".

Animalele comunica cu sufletul.

Noi oamenii,prin ruptura profund zguduitoare dintre realitate si modul eronat de perceptie al acesteia, caile tot mai avansate de a comunica, duc la superficialitate si alcatuiesc un tablou fulgurant al nepasarii.

Si eu iti multumesc...

 

Ciudat totusi, furia e cea mai intensa emotie pe care o simtim.

 

Si ne secatuieste de tot ce este mai frumos , ne absoarbe toata energia. Se merita?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este acelasi clip.

Melodia este "halucinanta".

Animalele comunica cu sufletul.

Noi oamenii,prin ruptura profund zguduitoare dintre realitate si modul eronat de perceptie al acesteia, caile tot mai avansate de a comunica, duc la superficialitate si alcatuiesc un tablou fulgurant al nepasarii.

Si eu iti multumesc...

Nici melodia nu o pot asculta fara sa plang, dar sa mai las mesajul referitor la animale sa ma transceanda.

Uneori traim "cu sufletul", asa cum iti place sa spui, animalele numai asa traiesc, tu iti dai seama ce sacrilegiu comitem fata de noi insine si fata de animale? Iti dai desigur.

Poftim, meriti. :flowers:

Editat de i0an
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ne secatuieste de tot ce este mai frumos , ne absoarbe toata energia. Se merita?

In viata cotidiana furia este expresia micilor rani narcisice, suntem extrem de sensibili la orice mica atingere, reala sau imaginara, a stimei de sine. Am dezvoltat o adevarata cultura a gesturilor si a reasigurarilor pentru a evita asta. Deoarece sub pojghita de civilizatie, in Inconstientul instinctual-afectiv, sta abia stapanita noastra agresivitate primala, gata oricand sa izbucneasca.

Editat de Blackthorn
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrucat nu pot trimite pe altii in trairile ce sunt dincolo de afectivitatea cunoscuta si astfel sa ii fac sa inteleaga ca psihologia (si chiar stiinta) e ca o fetita (baietel) care inca poarta pemparsi, incerc cum pot sa contribui la dezvoltarea constiintei umane, implicit a mea.

Postez acest videoclip descoperit acum cativa ani, e de necrezut pt. mine ca aspect hominid al fiintei ce sunt:

Editat de i0an
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×