Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

"Fulger emotional"-dragoste adevarata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand eram mica,am avut doi papagali sau canari(nu mai tin minte).Unul dintre ei a murit.Si am ramas surprinsi sa il auzim pe cel ramas in viata ce galagie facea la vederea celui mort.Parca tipa.Daca nu i-l aratam se linistea.Insa cand il vedea facea un zgomot asurzitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a foast nu demult un caz ca o rata urmarea alta rata si aia s-a izbit de un geam si amurit pe loc si rata cealalta a viola-to desi era moarta aia de jos a violato timp de 75 de minute cea ce e destul de mult zic eu

 

si alt caz o broasca a vioolat o alta broasca moarta calcata deo masina a violat-o timp de 8 ore

asta da dragioste adevarata intre animale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:wub:

 

 

O fi.. dar mie mi-a placut si-am vrut sa impartasesc cu voi.

 

Era vorba de realitatea inconjuratoare.. una pe care nu multi o remarca.

 

 

Tot la capitolul asta as putea sa pun un link.. dar fotografiile sunt mult prea explicite..

 

E dragut mesajul tau (daca animalele acelea nu au fost antrenate special sa faca asta pentru publicitate).

 

Totusi nu ar putea insemna si ca "dragostea" cum o vad oamenii este ceva la fel de josnic precum animalele? Majoritatea animalelor nu sunt monstri canibali, cu obiceiuri barbare, agresive, fratricide, matricide, sinucide, criminale?

 

Daca pe tine te-a emotionat, inseamna ca esti foarte sensibila. Si eu cand am vazut pe la 6 ani un film in care catelul murea la cimitirul inzapezit si nu reusea sa-si salveze familia de ticalosi, ceilalti se uitau indiferent, si pe mine m-a apucat plansul. Dar cum ceilalti stateau seriosi, mi-era si rusine sa plang asa ca m-am abtinut.

 

Reactiile animalelor pot avea si simple explicatii somatice, pe care o inima emotiva le-ar vedea ca pe ceva special, prin prisma emotiilor personale.

 

Cu o umila completare, daca dragostea lor era adevarata, nu ar fi simtit inainte sa fie lovita, si ar fi sarit in fata masinii, sa se sacrifice, sau sa o salveze si mai bine?

 

Comunicarea intima dragastoasa nu le-ar fi permis sa se poata avertiza reciproc de pericole iminente?

 

Dragostea adevarata. pana cand? Pana iti da papucii, atunci ce ramane?

Exact .. dragostea adevarata nu s-ar incurca usor de certuri sau despartiri sau diferente sau obstacole. Decat daca este simpatie superficiala, sau prietenie ambigua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...daca animalele acelea nu au fost antrenate special sa faca asta pentru publicitate

Cum poti sa crezi asa ceva? :wub:

Exista animale care isi aleg partenerul pe viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fost un caz asemanator cu o pisica calcata de o masina in Turcia. Motanul i-a facut un masaj cardio pana cand si-a dat seama ca nu mai are sanse sa o salveze. A stat cu ea pana au venit niste oameni sa o ia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum poti sa crezi asa ceva? :(

Exista animale care isi aleg partenerul pe viata.

Sau acele animale nu au destula minte incat sa fie in stare sa aleaga mai multe. Deci genetic sa fie programate sa poata alege doar un singur "partener".

 

Ce jucausa e ideea asta cu "partenerii". Cum de stiu animalele sa devina girl+boy cuplu si sa mai ramane si fidele pe deasupra?

 

Asta e la fel de ciudat precum a vedea animale psiholog, sau piloti de avion. Oare s-au uitat la seriale siropoase de "stiu ele" cum e cu viata de cuplu?

 

:wub:

 

Sau e mai simpla explicatia, in sensul .. chimia ce prezinta poli opusi de + si - protoni electroni, sau bateriile, sau ziua si noaptea, sau alte polaritati ale chimiei sau fizicii gen pol nord si sud ..

 

Daca polarizarea asta de cuplu nu este decat o impresie impusa de magnetismul pamantului? Ati fost careva de aici la polii nord sau sud, sa vedeti ce creaza cu adevarat campurile magnetice dintre ele?

 

Eu nu cred teoria yin-yang pentru ca e ridicola. Daca aceasta cuplare este asa de naturala .. de ce nu exista doar doua planete orbitand impreuna, in loc de soare central si planete satelit? Sau de ce nu exista doua jumatati ale planetei, una invartindu-se intr-un sens, echilibrand-o pe cealalta? Sau de ce nu exista doua planete pamant in loc de o Luna mica ce orbiteaza in jurul pamantului? Sau de ce nu se nasc toti copii gemeni de ambele sexe? Sau femeile doar fetite, si barbatii doar baieti?

 

Cuplarea asta are o explicatie realista in afara de cea hormonala, sociala sau electronica-polar-chimica?

 

Ce s-ar intampla daca polul nord ar disparea, polul sud ar plange de suparare, apoi s-ar muta pe alta planeta de singuratate?

 

De ce nu este polul adevarat cel vertical intre cer si pamant? Nu pot face o pereche destul de interesanta si fara poli magnetici intangibili?

 

Cerul si pamantul totusi sunt omniprezente in lumea stiuta de noi, de ce nu au ele cel mai puternic camp magnetic polar?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×