Sari la conținut
Forum Roportal
Sub Zero

Blackthorn

Postări Recomandate

Priviti si cutremurati-va!

 

Benny Hinn (chiar asa, nu-i o greseala), teleevanghelist, vindecator prin credinta.

Cred ca Derren Brown, David Copperfield si David Blaine se uita la show-urile lui cu invidie. Si la cum ii pune la pamant pe stimabilii credinciosi, cred ca-i face pe multi maestrii de Aikido sa-si muste degetele.

 

http://www.youtube.com/watch?v=YVIPF_PmHuQ

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Priviti si cutremurati-va!

 

Adevarat cutremurator ! Si revoltator.

Benny Hinn e unul din numerosii impostori care exploateaza cu mare succes o comunitate religioasa in propriul interes financiar.

Cateva explicatii aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca individul asta doar umple o nisa a nevoilor acelei comunitati. Nevoia de miracol, de contact cu o putere ce transcende cotidianul. Omul s-a oferit sa joace el rolul asta, iar ei au acceptat jocul. L-au si recompensat. I-au si raspuns. Nevoile s-au intalnit, ei au avut parte de miracolul ce exista deja in ei, iar el a primit banii si faima ce-o dorea.

 

Privind astfel de imagini tind sa-i dau dreptate lui Erich Fromm cand spunea ca in oameni exista o doza de "lust for submission".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desigur.

Ce spui tu imi aminteste de ce citisem candva, si anume ca, intr-un moment de betie cu prietenii sai, insusi Castaneda marturisise ca nu este decat un vanzator de iluzii pentru cei care se hranesc cu ele.

Nu e singurul, iar nise asemanatoare sunt destule.

 

Totusi, nu pot renunta la ideea imposturii. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×