Sari la conținut
Forum Roportal
iskender

Doctrina politica ortodoxa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pe urma spui ca e inutil sa polemizezi pe marginea infailibilitatii bisericii
Exact,e inutil,eu nu ma apuc aici sa intru in astfel de polemici.Daca nu pleci de la niste lucruri elementare,care ar trebui stiute,nu dezbatute,atunci e inutila discutia.

 

Titlul topicului vad ca a fost schimbat,nu este "doctrina ortodoxa",a fost ciuntit,eu am lansat o discutie despre atitudinea ortodoxa in fata provocarilor zilelor noastre.

 

Daca am facut trimitere la www.orthodoxempire.lx.ro am facut-o pentru ca este un site creat in jurul acesti idei.

 

 

cu alte cuvinte, biserica ortodoxa e unica adevarata, in ea au ramas o mana de drept-credinciosi si, dupa ce ca-i numeri pe degete (de la mana mai sus amintita), si pe aia s-a pus mass-media cu toporu' sa-i extermine ca sa prevaleze occidentul decadent, iar noi acum cautam vinovatul....am inteles bine?

 

Corect,ti-ai venit de acasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum ne comportam in fata atacului asupra Bisericii si traditiei nostre?Care este pozitia ortodoxa in acest veac de mare tulburare si inselatorie si mai ales care este specificul popoarelor ortodoxe si ce le deosebeste de Occidentul decadent?

Sunt probleme pe care le putem dezbate si aici dar si pe siteul www.orthodoxempire.lx.ro .Fireste ca nu astept nimic de la o astfel de discutie,poate doar parerile voastre.

Care atac? Asta nu e atac... e doar o umbra de atac... inca nu ai vazut ce urmeaza.

 

Crestinismul este ortodox(adica este credinta adevarata),celelalte confesiuni sunt pseuo-crestine(adica fals-crestine).

 

Biserica este drept-credincioasa si universala(sau catolica),papistasii si-au insusit termenul de "catolic" dar catolic asta insemna,universal,deci Biserica Ortodoxa este si catolica.

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crestinismul este ortodox(adica este credinta adevarata),celelalte confesiuni sunt pseuo-crestine(adica fals-crestine).

 

Si ce dovezi aduci in sprijinul acestei afirmatii? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-are cum.

 

Ca veni vorba dragalasule de iskender si catolicii ar putea considera estul ortodox al europei barbar si inapoiat ca doar "cazul tanacu" nu este singular. Asta e o chestie de opinie personala.

Pe langa lucrurile alea "decadente" care le face face occidentu asta sa stii ca face si lucruri bune.

Si apropos. La mine in familie rudele din partea mamei, inclusiv mama mea sunt catolici iar cei din partea tatalui sunt ortodoxi. Si sa stii ca nu consider pe nimeni "decadent".

Cat priveste cazul "Tanacu" este o diferenta mare intre verdictul justitiei si dreptate.

Cam de asta nu prea ne vor "decadentii" astia in Europa. Ca una vorbim si alta facem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ce dovezi aduci in sprijinul acestei afirmatii?
As putea sa-ti aduc 1000 de dovezi,de la continuitatea neintrerupta a ortodoxiei,care coboara pana la apostoli,pana la miracolele din zilele nostre care dovedesc cu prisosinta infailibilitatea Bisericii dar nu am nici o obligatie sa fac asta.Eu nu fac prozelitism,cu atat mai putin pe forumuri.Tema topicului se adreseaza unor persoane care o inteleg(precizez ca a fost modificata,titlul original a fost "Doctrina politica ortodoxa").

 

 

Ca veni vorba dragalasule de iskender si catolicii ar putea considera estul ortodox al europei barbar si inapoiat

 

Iti spun doar ca pe vremea cand bazileii bizantini aveau bai termale si biblioteci,nobilii lui Carol cel Mare se scarpinau de raie si paduchi,acum zii tu care erau barbarii?

 

Occidentul nu s-a schimbat prea mult,ba chiar a degenerat,exista o criza spirituala in Occident,un cancer care ii roade pe dinauntru,singura vindecare se afla in intoarcerea la ortodoxie(si ei au fost ortodocsi candva).

 

Pentru mai multe detalii despre identitatea bizantina a popoarelor ortodoxe est-europene,vizitati siteul de mai jos.

 

www.orthodoxempire.lx.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As putea sa-ti aduc 1000 de dovezi,de la continuitatea neintrerupta a ortodoxiei,care coboara pana la apostoli,pana la miracolele din zilele nostre care dovedesc cu prisosinta infailibilitatea Bisericii dar nu am nici o obligatie sa fac asta.Eu nu fac prozelitism,cu atat mai putin pe forumuri.Tema topicului se adreseaza unor persoane care o inteleg(precizez ca a fost modificata,titlul original a fost "Doctrina politica ortodoxa").

 

E in regula Iskender!Eu ti-am pus doar o intrebare!Daca NU vrei sa-mi raspunzi, eu iti respect alegerea. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As putea sa-ti aduc 1000 de dovezi,de la continuitatea neintrerupta a ortodoxiei,care coboara pana la apostoli,pana la miracolele din zilele nostre care dovedesc cu prisosinta infailibilitatea Bisericii dar nu am nici o obligatie sa fac asta.Eu nu fac prozelitism,cu atat mai putin pe forumuri.Tema topicului se adreseaza unor persoane care o inteleg(precizez ca a fost modificata,titlul original a fost "Doctrina politica ortodoxa").

Nu e nevoie de 1000 de dovezi, ci de una singura. Una si buna. :D

Iti spun doar ca pe vremea cand bazileii bizantini aveau bai termale si biblioteci,nobilii lui Carol cel Mare se scarpinau de raie si paduchi,acum zii tu care erau barbarii?

Toti.

Occidentul nu s-a schimbat prea mult,ba chiar a degenerat,exista o criza spirituala in Occident,un cancer care ii roade pe dinauntru,singura vindecare se afla in intoarcerea la ortodoxie(si ei au fost ortodocsi candva).

 

Pentru mai multe detalii despre identitatea bizantina a popoarelor ortodoxe est-europene,vizitati siteul de mai jos.

 

www.orthodoxempire.lx.ro

Identitate bizantina? :P Sper ca nu ai introdus si poporul roman pe acolo? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×