Sari la conținut
Forum Roportal
iskender

Doctrina politica ortodoxa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt student la istorie asa ca scuteste-ma.Termenul de bizantin a fost folosit de renascentistii italieni,imperiul s-a numit pana in 1453 imperiul roman,in greceste Basileia ton Romaion sau Romania(cu a nu cu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca de prin sec VII grecii au devenit locuitorii majoritari,de fapt procesul de grecizare era mai vechi,cam de pe vremea lui Justinian dar ce importnata are asta?

 

Locuitorii imperiului indiferent de originea etnica se considerau romani(romaioi in greaca).Eu nu vorbesc de caracterul etnic ci de cel oficial.De fapt erau greci dar de drept erau romani,nu e nimic paradoxal in asta.E un fapt stiut ca imperiul roman nu a fost niciodata omogen din punct de vedere etnic(poate doar in ultima faza a existentei sale cand elementul grec a devenit preponderent).

 

Dupa caderea impeiului doctrina lui politica a fost preluata de celelalte state ortodoxe(de bulgari intai,de sarbi,de rusi si intr-o masura mai mica de rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Europenizarea nu doar ca e o forma fara fond dar e si deosebit de daunatoare,in plus realitatile istorice,spirituale,traditionale si de alte naturi sunt diferite intre est si vest sunt diferite.

 

gata, m-am lamurit. anti-UE.

alta explicatie nU E.

 

ultima banuiala cu "maltratarea" pumnului de crestini de catre coruptul occident mi-ai confirmat-o cu manuta dumitale.

hai sa vedem daca am dreptate pe mai departe. ma urmaresti?

 

europenizarea de care pomenesti se refera la faptul ca in 2007 vom intra cu catel, purcel si picioarele din fata intre statele care nu scuipa si nu arunca hartii pe jos. problema cu UE ar fi ca prea aduce a statele unite ale europei, ideal existent cel putin de la Napoleon, saracul, incoace. cum termenul de globalizare se vehiculeaza si el cam de multisor...e clar ca buna ziua ca in curand vom avea un singur guvern (vezi idealul masonic pus in practica), ca vom fi obligati sa ne implantam chip-uri sub piele (mana dreapta si frunte) si cate si mai cate. toate astea fac parte din arsenalul fiarei cu sapte capete si zece coarne.

 

altfel spus, ideea pe care te tot codeai s-o trantesti pe aici de frica sa nu ti se puna vreo eticheta este ca, de fapt, decadentul occident este fiara venita in zilele din urma sa corupa drept-credinciosii crestini si ortodocsi si sa-i priveze de viata vesnica alaturi de Isus. jos integrarea!

 

dar daca unirea europei se facea sub romani (pax romana iti declanseaza vreun gand?) era totul ok si frumos, nu? atunci nu mai vorbeam de europenizare ca de un sobolan raios, nu? n-au reusit nici romanii, nici crestinii (astora li s-a dus ideea pe apa sambetei odata cu schisma).

 

ce exemple concrete de ortodoxie atacata imi poti da? cu cazul corogeanu-tanacu ne-am lamurit definitiv. altceva? eventual mai pretabil dezbaterii decat tanacu...

 

ah, apropo de asta, VA ROG ca pe viitor sa va abtineti de la atacuri la persoana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Banuiesc ca este vorba despre temerile ca imediat dupa intrarea in UE se vor restrange orele de predare a religiei ortodoxe in scoala...

Care ore de predare a religiei in scoala? :D :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
gata, m-am lamurit. anti-UE.

alta explicatie nU E.

Nu prea ai inteles,desi te-ai straduit.

 

UE nu este decat unul din capetele hidrei.

 

dar daca unirea europei se facea sub romani (pax romana iti declanseaza vreun gand?) era totul ok si frumos, nu? atunci nu mai vorbeam de europenizare ca de un sobolan raios, nu? n-au reusit nici romanii, nici crestinii (astora li s-a dus ideea pe apa sambetei odata cu schisma).

 

Unirea se poate face doar revenind la ortodoxie,nu numai Europa ci intreaga lume,e singura unire posibila.Mesajul Bisericii este universal,cum am spus,o unire pe alte baze decat cele de credinta este o unire babilonica,adica satanica(si stii ce soarta a avut Turnul Babel).

 

Cum pot sa fiu de acord sa ne unim cu Europa atat timp cat Europa se misca intru cu totul alta directie decat cea fireasca?Dar asta e doar unul din aspecte.Si noi rasaritenii ne-am lasat corupti de spiritul occidental,de secularizare,uitand de faptul ca noi avem o mostenire aparte.

Cred ca in viitor popoarele ortodoxe isi vor descoperi traditia si menirea si cred ca Romania va juca un rol important in acest proces.

 

ce exemple concrete de ortodoxie atacata imi poti da? cu cazul corogeanu-tanacu ne-am lamurit definitiv. altceva? eventual mai pretabil dezbaterii decat tanacu...
Cenzura,intoxicarea,organizarea de "rugaciuni ecumenice",otravirea prin mass media,atacul nefondat asupra unor oameni ai Bisericii(am pomenit de Tanacu dar au mai fost si altele la fel de nefondate,iar la greci a fost asta-vara un fals scandal de coruptie,etc.ect.),nu cred ca mi-ar ajunge o ora sa le enumer.

 

ah, apropo de asta, VA ROG ca pe viitor sa va abtineti de la atacuri la persoana.

 

Voi care?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='iskender' date='Feb 20 2006, 06:08 PM' post='135919'

 

Cred ca in viitor popoarele ortodoxe isi vor descoperi traditia si menirea si cred ca Romania va juca un rol important in acest proces.

 

 

 

Iar eu cred ca in viitor popoarele vor descoperi ce instrument de control asupra oamenilor este religia si ce afacere profitabila pentru unii dintre ei este religia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu prea ai inteles,desi te-ai straduit.

 

UE nu este decat unul din capetele hidrei.

Unirea se poate face doar revenind la ortodoxie,nu numai Europa ci intreaga lume,e singura unire posibila.Mesajul Bisericii este universal,cum am spus,o unire pe alte baze decat cele de credinta este o unire babilonica,adica satanica(si stii ce soarta a avut Turnul Babel).

Nu se va intimpla, cel putin nu sub conducerea crestinilor. Islamicii au mult mai multe sanse decit crestinii.

 

Cum pot sa fiu de acord sa ne unim cu Europa atat timp cat Europa se misca intru cu totul alta directie decat cea fireasca?Dar asta e doar unul din aspecte.Si noi rasaritenii ne-am lasat corupti de spiritul occidental,de secularizare,uitand de faptul ca noi avem o mostenire aparte.

Care mostenire?

Cred ca in viitor popoarele ortodoxe isi vor descoperi traditia si menirea si cred ca Romania va juca un rol important in acest proces.

Doar daca devenim popor islamic. :roll: Ca oricum crestin nu sintem. Sau poate revenim (ca popor) la credinta vechilor daci. :P

Cenzura,intoxicarea,organizarea de "rugaciuni ecumenice",otravirea prin mass media,atacul nefondat asupra unor oameni ai Bisericii(am pomenit de Tanacu dar au mai fost si altele la fel de nefondate,iar la greci a fost asta-vara un fals scandal de coruptie,etc.ect.),nu cred ca mi-ar ajunge o ora sa le enumer.

Atac nefondat? Crede-ma, cazul Tanacu numai nefondat nu a fost. :D Si nici macar atac suficient.

 

 

Iar eu cred ca in viitor popoarele vor descoperi ce instrument de control asupra oamenilor este religia si ce afacere profitabila pentru unii dintre ei este religia.

Imi pare rau ca te anunt, dar roata deja a fost inventata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu prea ai inteles,desi te-ai straduit.

UE nu este decat unul din capetele hidrei.

 

io's tampita, recunosc. ilumineaza-ma despre ce-i vorba. pana una-alta, n-ai facut altceva decat sa tii pretinse lectii de istorie si sa ne pui la punct cu caderea unui profesor care-si apostrofeaza superior imbecilii de invatacei.

 

Unirea se poate face doar revenind la ortodoxie,nu numai Europa ci intreaga lume,e singura unire posibila.Mesajul Bisericii este universal,cum am spus,o unire pe alte baze decat cele de credinta este o unire babilonica,adica satanica(si stii ce soarta a avut Turnul Babel).

 

si islamistul e ortodox, dar nu te vad bine daca incerci sa-l faci si crestin pe deasupra.

si daca mesajul bisericii crestine a fost atat de universal, de ce a dat rasol definitiv in 1054?

 

Cred ca in viitor popoarele ortodoxe isi vor descoperi traditia si menirea si cred ca Romania va juca un rol important in acest proces.

 

romania nu e in stare nici macar sa mimeze rolul de tara oarecum democratica si se tot zbate intr-o tranzitie devenita definitorie. ce rol sa joace "rromanica" in descoperirea traditiilor cand noi renuntam in fiecare zi si la alea care s-au mai pastrat cat de cat pana acum? menire? ne chinuim de 16 ani sa ne ridicam in doua labe, conducatorii alesi ne fura pe fata nu cu sacul ci cu basculanta, dictionarul limbii romane se inchina mediocritatii, tineretul studios fuge la cules capsuni prin tari straine ca sa-si asigure ziua de maine...ce menire? cred ca aici s-a strecurat o confuzie...vorbim cumva de aceeasi tara?

 

Cenzura,intoxicarea,organizarea de "rugaciuni ecumenice",otravirea prin mass media,atacul nefondat asupra unor oameni ai Bisericii(am pomenit de Tanacu dar au mai fost si altele la fel de nefondate,iar la greci a fost asta-vara un fals scandal de coruptie,etc.ect.),nu cred ca mi-ar ajunge o ora sa le enumer.

 

care cenzura? care intoxicare si otravire (in afara de aia cu ciuperci din padurea seculara)?

iar o iei cu cazul tanacu? ala a facut o exorcizare prin metode condamnate pe fata de ...cine stie?... Biserica Ortodoxa Romana !!! :roll:

nu ti-ar ajunge o ora, normal, pentru ca ar trebui sa gasesti o utilizare celorlalte 50 de minute ramase...

 

Voi care?

 

VOI, adica dumneata si cu domnul [maximus]. in cazul in care n-ai observat, acuzatia de semianalfabetism nu e tocmai o caracterizare magulitoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×