Sari la conținut
Forum Roportal
iskender

Doctrina politica ortodoxa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ortodoxia sufera de complexul "Singura biserica adevarata" si restul sunt eretici.

Nu cred ca NUMAI ei sufera de acasta "boala"! Se gasasc astfel de "bolnavi" in FIECARE confesiune religioasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
romania nu e in stare nici macar sa mimeze rolul de tara oarecum democratica si se tot zbate intr-o tranzitie devenita definitorie
Tocmai pentru ca a incercat sa imite occidentul parasindu-si linia fireasca de evolutie,dar puterea de regenerare a spiritualitatii romanesti este foarte mare.Istoria are o anumita ciclicitate,dupa fiecare epoca de scadere a urmat una de regenerare,dupa un dezastros sec XVIII a fost 1821,dupa un razboi dezastros (cand era cat pe ce sa disparem de pe harta) a urmat Romania Mare,dupa perioada de comunism a fost 1989 si sunt convins ca si dupa aceasta vreme de tulburare si de ravasire totala va urma o epoca de refacere.

 

Nu stiu de ce dar cred ca refacerea Bizantului va incepe din Romania si Rusia.

 

si islamistul e ortodox, dar nu te vad bine daca incerci sa-l faci si crestin pe deasupra.

si daca mesajul bisericii crestine a fost atat de universal, de ce a dat rasol definitiv in 1054?

 

Cum sa dea rasol?Si ce are secta mahomedana cu ortodoxia?Sincer nu prea inteleg sensul primei parti a frazei...Cat despre mesajul Bisericii nu are nici o relevanta daca a fost sau nu acceptat de unii sau de altii el e acelasi mereu si daca unii il accepta si altii nu asta nu depinde decat de voia lui Dumnezeu si de liberul arbitru simultan.

 

care cenzura? care intoxicare si otravire
Pai de cate ori au auzit vorbindu-se de profetiile unor sfinti parinti referitoare la vremurile in care traim sau cate dezbateri despre noile buletine ai urmarit?

 

In schimb pe cate posturi TV iti poti afla horoscopul sau poti da telefon in direct ca sa-ti "prezica" ce ti se va intampla ieri?Cate emisiuni in care se instiga la desfranare ruleaza,sau cate in care sunt prezentate discursurile unor eretici sub forma de "emisiuni religioase"?Sa continui?

 

VOI, adica dumneata si cu domnul [maximus]. in cazul in care n-ai observat, acuzatia de semianalfabetism nu e tocmai o caracterizare magulitoare

 

Daca ai fi urmarit posturile incriminate ai fi observat ca nu am raspuns nici pe jumatate de cat ar fi trebuit,nu eu sunt cel care a inceput cu jignirile si nu cred ca eu merit observatii,da in fine,daca se poate sa creezi un topic si sa spui ca l-am creat eu,atunci se poate si asta....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca NUMAI ei sufera de acasta "boala"! Se gasasc astfel de "bolnavi" in FIECARE confesiune religioasa.

 

La nivel oficial.

La catolici cel putin nu e asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ortodoxia sufera de complexul "Singura biserica adevarata" si restul sunt eretici.

 

Stii ce e ala complex?Ma indoiesc,faptul ca Biserica Ortodoxa e numai Una este cea mai mare calitate pe care ar putea sa o aiba o religie si doar Una poate sa aiba aceasta calitate.

 

"Exista un singur Adevar,mai multe adevaruri insemna nici un adevar" P.Tutea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stii ce e ala complex?Ma indoiesc,faptul ca Biserica Ortodoxa e numai Una este cea mai mare calitate pe care ar putea sa o aiba o religie si doar Una poate sa aiba aceasta calitate.

 

"Exista un singur Adevar,mai multe adevaruri insemna nici un adevar" P.Tutea.

 

Exista un singura adevar. Asta nu inseamna ca numai BO il detine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stii ce e ala complex?Ma indoiesc,faptul ca Biserica Ortodoxa e numai Una este cea mai mare calitate pe care ar putea sa o aiba o religie si doar Una poate sa aiba aceasta calitate.

 

"Exista un singur Adevar,mai multe adevaruri insemna nici un adevar" P.Tutea.

Biserica ortodoxa a carei tari? ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biserica ortodoxa a carei tari?

 

Termenul de "biserica" are mai multe intelesuri,nu intru aici in detalii.Biserica Ortodoxa e numai Una,faptul ca spre deosebire de catolici,in BO exista principiul autocefaliei nu afecteaza intru-nimic unitatea de credinta a ortodocsilor.Patriarhul nostru este fratele egal al patriarhului de la Constantinopol,al celui de la Belgrad,Moscova,etc.

 

De fapt intrebarea e prosteasca,nu te supara.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Termenul de "biserica" are mai multe intelesuri,nu intru aici in detalii.Biserica Ortodoxa e numai Una,faptul ca spre deosebire de catolici,in BO exista principiul autocefaliei nu afecteaza intru-nimic unitatea de credinta a ortodocsilor.Patriarhul nostru este fratele egal al patriarhului de la Constantinopol,al celui de la Belgrad,Moscova,etc.

 

De fapt intrebarea e prosteasca,nu te supara.....

Nu e prosteasca deloc. Diferentele exista de la tara la tara, chiar daca se vrea sa fie o singura organizatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Termenul de "biserica" are mai multe intelesuri,nu intru aici in detalii.Biserica Ortodoxa e numai Una,faptul ca spre deosebire de catolici,in BO exista principiul autocefaliei nu afecteaza intru-nimic unitatea de credinta a ortodocsilor.Patriarhul nostru este fratele egal al patriarhului de la Constantinopol,al celui de la Belgrad,Moscova,etc.

 

De fapt intrebarea e prosteasca,nu te supara.....

 

Biesrica ortodoxa e numai una da e autocefala si exista mai multe patriarhii.

Biserica catolica e biserica unita cu Roma si nu e autocefala. Are un singur papa. Mi se pare mai simplu. Fara frati egali. Mai degraba un singur tata.

Poate e de vina orgoliul ortodocsilor care vor o bucatica pentru fiecare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×