Sari la conținut
Forum Roportal
Sanseverina

Pur si simplu nu mai pot

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,

Sincer, nu stiu de unde ai luat aceste idei, ca nimeni nu mai crede in nimic, apatie peste tot. Chiar ma intreb

 

 

Ma simt goala pe dinauntru, pur si simplu m-am saturat de viata, de tot ce inseamna ea. Nimic nu mi se potriveste, oamenii din jurul meu nu ma intereseaza din niciun punct de vedere. Nu vad sensul conversatiilor lor, ii consider stersi, plictisitori. Ma dezgusta entuziasmul lor pentru lucruri de nimic, faptul ca se complac intr-o mediocritate atat d.p.d.v. spiritual cat si material. Nimeni nu pretuieste tipurile de trairi pe care eu as da orice sa le pot include in viata mea. Iubirea a devenit pentru ei conventie, gesturile lor de afectiune par mecanice, vorbesc de relatii ca niste mari cunoscatori, dar, de fapt, nu au curajul sa se aventureze si sa lase totul in urma pentru iubire, sa se implice total, ca doar traim o singura data, de ce sa nu atingem macar un singur tip de culmi, dar culmi sa fie, de ce sa ne limitam? De ce sa nu vrem totul? De ce nu se mai pierd oamenii unii in altii, nu zic sa profiti de cineva, este un lucru reciproc, iubirea. De ce si-a pierdut atat valoarea? Numai oameni cu suflet mic, pierduti in monotonia zilnica, care presupun ca iti ofera sentimentul sigurantei. Dar de ce sa accepti asta cand putin efort iti ofera ceva mai mult? Apatie peste tot, nimeni nu mai crede cu pasiune nimic, isi dau cu parerea si atat, lumea ideilor nu e destul de interesanta, au ei alternativa mai buna, cotidianul, minciuna sustinuta si augumentata constant, ca asa trebuie traita viata "cumpatat" desi cuvantul potrivit ar fi orbeste. Nu am cu cine sa comunic, ma doare foarte tare, nu simt afectiune adevarata din partea nimanui. Am bac, inscriere la facultate in curand, dar de ce as munci sa capat pozitie sociala intr-o astfel de societate, in care oricum nu-mi vor fi satisfacute nevoile de afectiune, comunicare si sinceritate. Patrintii imi zic ca o sa fac cariera daca ma tin de munca si o sa fie bine atunci. Eu nu cred, golul ramane, daca ma sinucid doctor sau eleva in terminal tot aia e.

 

Te-ai gandit vreo clipa la parintii tai... Chiar crezi ca ei nu au simiti sau nu simt nimic? Care e rostul tau aici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Sincer, nu stiu de unde ai luat aceste idei, ca nimeni nu mai crede in nimic, apatie peste tot. Chiar ma intreb

 

Te-ai gandit vreo clipa la parintii tai... Chiar crezi ca ei nu au simiti sau nu simt nimic? Care e rostul tau aici?

 

Dar al tau ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma simt goala pe dinauntru, pur si simplu m-am saturat de viata, de tot ce inseamna ea.

 

 

Te confrunti cu un orgoliu exagerat astfel incat acesta te orbeste is nimeni si nimic nu este suficient de bun pentru tine :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca e deprimata...asa ca va raciti gura de pomana

 

Exact asa.

I-as propune fetii,ca vad cai destul de instruita sa se duca la doctor sa ceara medicament contra depresii mintale. Se ia o pilula pe zi si totul revine in roz. Depresia este o boala care la sursa ei este o neregula chimica sau hormonala care afecteaza creierul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact asa.

I-as propune fetii,ca vad cai destul de instruita sa se duca la doctor sa ceara medicament contra depresii mintale. Se ia o pilula pe zi si totul revine in roz. Depresia este o boala care la sursa ei este o neregula chimica sau hormonala care afecteaza creierul.

 

Asta e, sunt evrei și evrei, numai o mică rămășiță va fi mântuită, restul vor merge după profetul mincinos (un fel de psihiatru), iar ăilalți vor fi scăpați din mânia Armaghedonului de o ceată de tăuni turbați (trimiși de Yahve)!

Editat de Assassimon
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma dezgusta entuziasmul lor pentru lucruri de nimic, faptul ca se complac intr-o mediocritate atat d.p.d.v. spiritual cat si material.

 

Elaine, you gotta have a baby! (Seinfeld)

 

Editat de Assassimon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×