Sari la conținut
Forum Roportal
Anonim

Natura si noi...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Natura l-a facut pe om fericit si bun, dar societatea il depraveaza si il face mizerabil -(J.-J. Rousseau)

hmm...vorbe...spune aceste ganduri pentru sinstrati...cam cat de fericiti crezi ca ar fi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Natura nu este decat un sir de omoruri efectuate de om deoarece o transforma dupa placul sau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Natura nu este decat un sir de omoruri efectuate de om deoarece o transforma dupa placul sau.

;) Doamne si cine-i criminalul acela?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Natura l-a facut pe om fericit si bun, dar societatea il depraveaza si il face mizerabil -(J.-J. Rousseau)

 

 

Nimic mai adevarat cu toate ca Rousseau ar trebui sa fie ultimul care ar trebui sa vb despre moralitate ..

 

Natura ne-a creat ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea umila este ca muzica este una din artele cu cea mai mare putere de transfigurare sufleteasca. Si, sa fim seriosi, Beethoven nu s-a nascut intr-un studio de masterizare. Tot ce tine de muzica, trebuie sa fie natural. Si eu, cat as fi de roacher, tot imi place mai mult cum suna naiul lui Zamfir...

 

Pe de alta parte, Cioran a zis bine: de ce dracu trebe sa vad un om, acolo unde acum cateva secole puteam sa contemplu un cal? Omenirea se intinde ca o molima, fara sa-i pese peste cine da, fie ele specii care ajung pe cale de disparitie, fie paduri care trebuie defrisate.. Sa ne intelegem, sunt un citadin si eu, nu fac apologia traiului in natura. Dar cred ca intoarcerea la origini este necesara din cand in cand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a supravietui, omul trebuie sa se adapteze conditiilor. Mai trebuie si sa respecte regulile societatii si timpului in care traieste.

Si este influentat de ceilalti.

Editat de sarah n.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ce-ai vrut sa zici cu asta, mai precis? Ca omenirea trebuie sa se extinda (in virtutea faptului ca nu se poate aplica un control al nasterilor), sa actioneze fara cap, in detrimentul naturii, si ca fiecare om in sine este neputincios, atata vreme cat face parte dintr-o societate care actioneaza gresit?

 

Ai dreptate. :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Natura l-a facut pe om fericit si bun, dar societatea il depraveaza si il face mizerabil -(J.-J. Rousseau)

fericit,bun si naiv numai ca una dintre regulile pe care este cladita societatea e legea junglei, cel care este mai hiena obtine mai mult.......ar trebui sa traim in comuniune cu natura si sa o respectam pt ca de la ea ne vin noua toate, dar noi ce face? exact opusul si o sa ne-o luam in barba cat de curand ...nimic mai frumos ca natura pt ca nimic nu poate sa fie mai frumos decat ceva natural

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Natura nu are nici o obligatie fata de oameni. Ea nu a semnat nici un contract cu noi." G. Galilei.

Doar noi suntem datori. Si nu ne platim datoria.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o sa imi expun parerea personala legat de natura pentru ca nu sunt asa de citit ca voi. Verdele natural al mediului in care traiesc imi reda ceea ce imi lipseste atat de mult: linistea sufleteasca, chiar si pentru cateva momente in care pot fi liber deasupra tuturor si sa nu imi traca prin minte nimic altceva decat acea clipa, incerc sa respect mediul in care traiesc pentru ca altfel nu as mai trai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×