Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Parerea mea e ca o confruntare de idei ajuta totdeauna. Poate ca nu neaparat te face sa te razgandesti, dar macar te ajuta sa iti dai seama de implicatiile lucrurilor pe care le faci, te ajuta sa fii mai constient de sine. In fine. Eu nu consider ca am povestit in plus. Macar un suport moral...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca ti-am mai spus vreodata, dar vad ca e cazul.

Un om imperfect nu poate iubi perfect. Perfect dupa teorii, adica.

Omul e inpur in teorie, prin urmare, orice lucru care trece prin om devine impur :)

Nu suntem cifre matematice. Avem sentimente, ca ne convine sau nu (ca iti convine sau nu)..si astfel, cum am fi 'puri' si totodata autentici?

Fata e sincera. O doare situatia in care se afla, dar incearca sa lupte cu ea. Tu mizezi din cate vad pe inpuritatea ei..aceea teoretica, si prin urmare fireasca.

Eu mizez pe posibilitatea ca, uneori, din cand in cand...putem sa ne depasim situatia. Prin egoism ...sau nu. Atata timp cat ne dam silinta sa fim sinceri, nu vad de ce arunci in asemenea hal cu pietre?

Mai mult decat omeneste posibil, omul nu poate. Nu se poate dedubla..om-minte si om-suflet, ca in desene animate. Omul aduce cu el si bine si rau. Asta este.

 

Oricat de imperfect o fi Omul, sa ne ferim de omul imatur. Aduce doar probleme. :) Oricat de bune ii sunt intentiile, el e ca un copil, vrea si atat.

 

Fata e sincera, cu niste straini. :) Nu e sincera cu ea insasi, si nici cu prietenii ei. Dar nu o judec eu, cum spunea SR, singura va trai cu alegerile ei, nu eu. :)

 

Tu mizezi pe faptul ca omul isi mai depaseste conditia, da, si eu, dar uneori. Si doar in cazul celor care par in stare sa inteleaga. In acest caz, pana la 22 de ani nu a aflat niste lucruri destul de fundamentale, asa ca ma indoiesc.

 

Sper sa nu ma rup ! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Typhon: De ce innozi totul? :roll: Fata are indoieli, framantari, suferinte, incertitudini, mustrari de constiinta... A vrut sa vorbeasca cu cineva. Si a ajuns aici. Eu cred ca nu e mai complicat decat atata...

 

Crede-ma ca e foarte complicata situatia pt mine...........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu spunind ''poate'' nu am in vedere ca-i zic ca-l plac, ci doar sa nu mai fie atit de atent si insistent cu mine ca sa ies cu ei mereu....

 

In cazul asta, sa ma scuzi, nu am inteles din contextul respectiv. :)

Editat de Typhon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dana, eu vad situatia ta, ca fiind simpla, dar fara o rezolvare imediata. Ea e greu de suportat, te cred! Dar du-te la finante sa rezolvi ceva cu declaratii de venit & shit, daca vrei sa vezi ce e complicat! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca o confruntare de idei ajuta totdeauna. Poate ca nu neaparat te face sa te razgandesti, dar macar te ajuta sa iti dai seama de implicatiile lucrurilor pe care le faci, te ajuta sa fii mai constient de sine. In fine. Eu nu consider ca am povestit in plus. Macar un suport moral...

 

 

DA, multumesc mult la toti....cind auzi si alte pareri, incepi sa realizezi shi solutiile cite un pic, chiar daca inimii nu-i poti porunci, Doamne, cit de banal suna, dar ma gindesc la el mereu....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca totushi am sa-i insinuez putin, shi mai departe fie ce va fi......

Resistance is futile :)

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa ca ma indoiesc.

 

O spui gratuit.

La fel cum si eu pot spune ca nu e cazul sa te indoiesti. :)

 

Si da, e bine sa asculte si perspectivele altor oameni la 22 de ani. Poate ca ea nu a fost pusa in situatia 'omului tradat' si poate pe aici unu astfel de om isi prezinta partea sa din trairea unei tradari :)

Sau, dupa cum a fost si mai sus..vine altul si povesteste cum el 'risca' de obicei...ca nu se stie niciodata...decat sa regreti o viata..etc.

 

 

Lasand insa toate acestea la o parte...moral e si faptul ca fata are tot dreptul sa isi deschida sufletul in fata baiatului. Numai ea poate cantari ce este mai important : prietena ei (care de multe ori e mai putin prietena cu adevarat)..sau sansa ei..pentru o iubire (oricat de absurd poate parea pt unii). Si are tot dreptul sa-i spuna si prietenei ei asta...

 

Cand spuneam sa gandeasca logic..o faceam pentru a-i aminti ca orice valori ale noastre, in apararea lor - aduc un dram de logica :). De multe ori insa, daca nu gandim suficient, si actionam pripit - putem sa realizam asta prea tarziu.

De aici pe mai departe insa...totul tine de valorile ei. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DA, multumesc mult la toti....cind auzi si alte pareri, incepi sa realizezi shi solutiile cite un pic, chiar daca inimii nu-i poti porunci, Doamne, cit de banal suna, dar ma gindesc la el mereu....

 

Uite, ca sa nu te conditionezi singura, incearca sa CREZI ca poti sa te stapanesti. Conteaza foarte mult ce crezi ! Incearca sa privesti totul rational, pana la urma e doar un barbat, nu e unicul barbat pe care il poti iubi. SI daca el nu e disponibil, oricum nu ar exista dragoste, ci doar ai pierde respectul lor, si pe-al tau, fata de tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricat de imperfect o fi Omul, sa ne ferim de omul imatur. Aduce doar probleme. :) Oricat de bune ii sunt intentiile, el e ca un copil, vrea si atat.

 

 

 

Tu mizezi pe faptul ca omul isi mai depaseste conditia, da, si eu, dar uneori. Si doar in cazul celor care par in stare sa inteleaga. In acest caz, pana la 22 de ani nu a aflat niste lucruri destul de fundamentale, asa ca ma indoiesc.

 

Sper sa nu ma rup ! :lol2:

 

Ce lucruri fundamentale nu am aflat? eu nu fac intrigi, nu fac nimik.... doar persoanele de pe acest forum shtiu situatia mea shi atit....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×