Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Cum mai stati cu dezvoltarea personala?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hormonala sau nu, nu se merita sa renunti la ea...

 

Eu sunt pentru neutralitate si depersonalizare. Sunt calm, senin, dar nu pot spune ca bland. La fel cum nu pot spune ca sunt violent.

 

ON : Fiinta umana e asa cum e. De emotii nu scapa nimeni, doar unii reusesc sa le armonizeze. Cei care nu reusesc, se descurca cum pot. Exista muzica, literatura, etc. Suficient cat sa existi, dar nu sa te bucuri de viata.

 

Stii cum e, fiecare neaga ceea ce nu accepta la el insusi. Mie insusi cuvantul emotie imi provoaca un soi de respingere.

Editat de Typhon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca emotia sta la baza gandirii, elementul din care este format gandul. Simturile sunt transformate in emotii. De aici rezulta ca diferite simturi pot produce aceeasi emotie. De exemplu, o culoare verde, o anumita frecventa acustica, un anumit gust, produc exact aceeasi emotie/gand de baza. De aici rezulta ca asocierea emotiilor cu simturile nu mai este deja gnd sau emotie pura, ci un complex de emotii/gand(potential continand erori). Eroarea deja s-a produs...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evoluam foarte incet, deoarece ne focalizam prea mult atentia pe acumularea de cunostinte si prea putin pe perfectionarea metodelor de gandire si interactiune.

 

 

Pentru ca in general scoala romaneasca este fundamentata pe acumularea de cunostinte, pe memorare, nu pe jocul cu "margelele de sticla", adica pe jonglarea cu concepte, esafodarea lor intr-o schela de pe care se poate contempla lumea, schela demontabila si restructurabila ca la lego.

Am vazut ca scoala in occident este mult mai mulata pe nevoile reale ale copilului, pe viitoarea sa adaptare la peisajul social si profesional, nu pe dezvoltarea unei inteligente in detrimentul altor laturi ale psihicului.

 

Dar in ultima vreme apar astfel de manuale de gandire alternativa, de gandire creativa, laterala, autoevaluanta, si la noi...

Dar tu ce ai mai descoperit nou in ultima vreme?

 

Eu cred ca emotia sta la baza gandirii, elementul din care este format gandul. Simturile sunt transformate in emotii. De aici rezulta ca diferite simturi pot produce aceeasi emotie. De exemplu, o culoare verde, o anumita frecventa acustica, un anumit gust, produc exact aceeasi emotie/gand de baza. De aici rezulta ca asocierea emotiilor cu simturile nu mai este deja gnd sau emotie pura, ci un complex de emotii/gand(potential continand erori). Eroarea deja s-a produs...

Dar cum s-ar aplica asta in cazul celor impasibili prin temperamentul lor, ex. flegmaticii pur sange? Ori psihopatii care nu au emotii rafinate, ci doar emotii primitive, si pe care nu le manifesta mereu?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu ce ai mai descoperit nou in ultima vreme?

 

Asta nu-ti spun ca iar o sa fiu in "scaunul fierbinte" doar ca e mare pacat ca nu este obligator de citit acel manual chiar si de cei care au terminat scoala de o vreme!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar cum s-ar aplica asta in cazul celor impasibili prin temperamentul lor, ex. flegmaticii pur sange? Ori psihopatii care nu au emotii rafinate, ci doar emotii primitive, si pe care nu le manifesta mereu?

Daca ce am spus este adevarat, gandul in sine este emotie. Deci un om lipsit de emotii ar trebui sa fie un om lipsit de gandire.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ce am spus este adevarat, gandul in sine este emotie. Deci un om lipsit de emotii ar trebui sa fie un om lipsit de gandire.

 

Dar nimeni nu e lipsit de emotii, si nici de gandire. Substratul e in fiecare din noi. Depinde cum il folosesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incerc imbinarea. M-am apropiat intrucatva si de TCC insa imi scapa ceva: in punctul in care o persoana isi identifica disfunctionalitatea la nivel de cognitie, si-o modifica in sensul in care inlocuieste cognitia si totusi schimbarile nu sunt magistrale (sau ajunge sa spuna - "da, modific cognitia, imi spun ca e ilogic, irational, etc. dar nu imi schimba starea" ) ce e de facut ? Sau care e eroarea ?

 

P. evolutionista - ma intereseaza pe viitor o bibliografie succinta sau in cateva linii conceptele centrale. Eventual pe acelasi PM sau un topic nou. Multumesc.

Descurajanta in ce sens si de ce nervi tari ?

 

 

Descurajanta poate pt mine, care nu am nervi tari. Pentru ca abordarea evolutionista iti cere multa energie psihica pentru a suporta perspectiva, care nu e dintre cele mai inaltatoare.

 

Daca spui ca starea nu s-a schimbat, inseamna ca de fapt nu ai modificat nimic. Doar ai inteles abstract unde e problema, insa nu ti-ai mobilizat fiinta pentru a combate convingerea irationala cu adevarat.

 

Una e sa stii ca ai de luat o decizie (vreau sa inlocuiesc Convingerea Irationala -C.I.) si alta e sa iti mobilizezi cu adevarat vointa pt inlouirea ei (e un proces complex, ce necesita perseverenta, efort investit, hotarare, practicare, punerea osului la treaba de-a lungul unei perioade temporale).

 

Pasii sunt:

deciderea

hotararea ferma

dobandirea de cunostinte despre ce trebuie facut

inceperea actionarii

consecventa in actionare

alegerea unor drumuri mai productive in caz de recidiva

acceptarea neconditionata in caz de recidiva

continuarea procesului pana ce apar primele rezultate.

 

E bine sa se practice cele 5 convingeri pentru demarajul automat.

E bine sa contesti convingerea irationala dpdv empiric, logic si pragmatic.

E bine sa evaluezi avantajele si dezavantajele (oare C.I. nu iti aduce niste avantaje secrete, si de aia te complaci?).

Si inca multe altele.

:)

TR-E are multe tehnici utile in privinta asta. E simpla, e drept, dar trebuie practicata foarte precis, altfel doar credem ca am inteles-o. De fapt cred ca insasi simplitatea ei ne face sa o luam prea usor. Si aici e o capcana.

 

Asta nu-ti spun ca iar o sa fiu in "scaunul fierbinte"

Atunci spune-mi pe PM, si promit sa pastrez secretul :)

 

Ah... m-ai nimerit.

Tu esti hiperemotiv, ca mine. Eu am citit o carte faina in franceza despre hiperemo, am si avut-o, dar am imprumutat-o si nu am mai primit-o inapoi. Dupa ce am citit cartea aia, m-am inteles si m-am acceptat, si am descoperit ca hiperemo e un dar nepretuit, daca stii sa il folosesti creativ.

Ti-as fi trimis cartea aia prin posta, de o aveam.

 

O sa caut ceva in engleza ebook, sper sa aflu.

Editat de downtempo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar nimeni nu e lipsit de emotii, si nici de gandire. Substratul e in fiecare din noi. Depinde cum il folosesti.

Noi gandim in baza unor tipare emotionale (ganduri) primite din exterior. Evolutia se produce atunci cand tiparele emotionale (gandurile) sunt corijate, erorile (interpretarea gresita a realitatii) indepartate.

 

Noi incercam sa intelegem mai multe privind in afara, cu ganduri (concepte) exterioare, preluate, imprumutate, incercand sa le potrivim ca un puzzle care nu se imbina niciodata perfect si complet, si prea putin privim asupra mecanismului dupa care functionam la cel mai elementar nivel, din care am putea intelege de unde provin erorile fundamentale si cum le-am putea indrepta.

 

"priveste in tine insuti" inseamna "intelege-te pe tine insuti" pana in esenta, cauzele cauzelor cauzelor... mecanismul in baza caruia functionam.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×