Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Cum mai stati cu dezvoltarea personala?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Emotiile ne limiteaza. Ratiunea nu poate alege liber din cauza lor. Cred ca e ceva ce specia umana ar trebui sa depaseasca, emotia are substraturi foarte primitive. Cat despre cele rafinate, nu poti avea raiul fara sa ai si iadul. Viata devine in conditiile astea o lupta vesnica intre instincte, iar undeva, ratiunea priveste neputincioasa, intrebandu-se ce rol mai are ea in toata tarasenia asta absurda care se petrece de la sine, fara interventia ei...

Editat de Typhon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am retineri fata de ideea de dezvoltare personala programatica. Imi pare ca are ceva asemanator cu o moda. Eu cred ca dezvoltarea personala adevarata apare atunci cand simti ca vrei ceva si te apuci sa-ti organizezi viata in asa fel incat sa obtii acel ceva. Cu cat sunt mai multe acele ceva-uri pe care le vrei, cu atat este mai bogata viata ta. Altminteri imi par un pic caraghiosi cei care isi dezvolta personalitatea ca pe o vitrina in care o gospodina isi afiseaza toate bibelourile si serviciile de portelan "bune": hai sa fac si psihodrama, hai sa fac si seminarii de miscare si balet contemporan, hai sa fac si teatru, hai sa fac si NLP, hai sa fac si hindi, hai sa fac si zumba, hai sa fac si reiki...

 

Avem si instruire continua, progresul perpetuu vine de la sine. In privinta lucrului la sine, nu sunt sigur ca sunt un surubar bun.

 

In rest cred ca oricine este in drum spre ceva. Iar la intrebarea cu experientele, cred ca ai formulat-o in asa fel incat sa smulgi un anume tip de raspuns. :D Oricine va raspunde ca isi considera inconvenientele experiente. Cum o sa spuna ca vede experientele drept inconveniente?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si primul doctor a avut dreptate ca relaxarea e buna pt balbaiala. A se vedea filmul Kings speech. Relaxarea e de absoluta trebuinta, numai ca e posibil ca doctorul sa fi gresit cand a recomandat relaxarea totala a corpului, pentru ca ar fi trebuit doar o relaxare a gatului, si a muschilor torsului.

In pb de vorbire e bine sa se combine relaxarea partiala cu metode incisive, dinamice, precum cantecelele ritmate, dar si altele. Interventia e diversificata, si doar o latura a spectrului de exercitii nu ajunge.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Totul incepe cu un plan, deci e programat. Si orice intentie incepe cu nevoia. Problema ar fi ca unii se pricep sa evolueze, altii doar stagneaza in iluzia evolutiei. Multi simt nevoia unei schimbari, dar nu cauta la radacina problemei.

Editat de Typhon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totul incepe cu un plan, deci e programat. Si orice intentie incepe cu nevoia. Problema ar fi ca unii se pricep sa evolueze, altii doar stagneaza in iluzia evolutiei. Multi simt nevoia unei schimbari, dar nu cauta la radacina problemei.

 

Cautarea progresului este un impuls sau o intentie ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e indicat sa faci acest exercitiu de relaxare in fiecare zi

rezultatele nu se vad imediat, ci dupa o perioada mare de timp (1 luna sau chiar mai multe)

difera de la persoana la persoana, totul consta in puterea de concentrare, imaginatie

 

Nici eu nu cred in puterea acestor "exercitii". Nu neaparat ca ai fi mai irascibil dupa, ci pur si simplu sunt eficiente doar in timp ce le practici. Dupa, e la fel ca inainte. Stress-ul e ceva ce trebuie eliminat prin schimbarea perspectivei asupra situatiei, nu vegetand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricine va raspunde ca isi considera inconvenientele experiente. Cum o sa spuna ca vede experientele drept inconveniente?

 

Chiar daca nimeni nu ar recunoaste asta, totusi e posibil sa cada pe ganduri, si sa admita in sinea sa ca transformarea inconvenientelor in experiente tine de atitudinea fata de ele.

 

Seamana cu un koan, si mi-a placut abordarea paradoxala a ideii, asa ca am lansat-o la apa.

:)

 

Cei care fac si zumba si reiki si psihodrama poate au un spirit foarte complex, bogat, cu multe latente, si diversitatea ii ajuta sa se descopere. Eu am intalnit astfel de oameni, mai mult in Occident, si erau foarte frumosi, foarte bine actualizati, era o desfatare sa petreci timpul cu ei.

Daca au potentialitati, de ce sa nu le dezvolte?

Imi aduc aminte de Musashi, samuraiul descris de Yoshikawa: credea ca numai calea Sabiei e buna, si se dezvolta doar in aceasta directie. Dar gazduit fiind de un estet al ceremoniei ceaiului, el simte in bolul de ceai simplu si stilizat cu care e servit aceeasi forta ca a sa. Forta de exprimare a artistului care a creat bolul era aceeasi cu forta pe care o degaja el in Calea Sabiei. Doar ca una era exprimata rafinat, alta brutal.

El intelege ca Forta se poate exprima in multe feluri, si invata sa o deguste atat in contemplarea unui aranjament floral, cat si in ceremonia contemplarii caderii florilor de cires, sau in discutia cu o gheisa.

 

De tine eram sigur ca esti pe drum. Te salut!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×