Sari la conținut
Forum Roportal
vanessa

Ghicitul in carti

Postări Recomandate

Buna

eu as vrea sa stiu daca dupa parerea vs. poate cineva sa ghiceasca in carti la departare adica eu sa fiu intr-un loc iar persoana cealalta in alta parte?

 

sau

 

Poate cineva sa ma invete sa-mi ghicesc in carti??

 

 

Imposibil!

Asta cica e un "dar" de la alah sau de la dumnezeu, sau un dar de la nimeni......,depinde de credinta .....cred ca la satanisti e un dar de la satana :o:

Eu una nu cred, eu cred in ce exista, pentru ca eu cred in ceea ce exista, nu cred in astea pentru ca nu sunt reale si pentru ca nu sunt reale eu nu cred in ele, si pentru ca eu cred in tot ceea ce este real, tu nu crezi in ceea ce exista? tu crezi in ceva care nu exista? :D

Editat de alias_dark_ely

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dupa parerea mea se poate asa ceva, imi trebuie numele de botez si culoare ochilor...acestea nu se schimba in timp....

eu cunosc o asemenea persoana (chiar bunica mea se ocupa de asa ceva) dar te sfatuiesc sa NU faci asa ceva, in primul rand ai sa aflii viitorul si nu ai sa poti sa intervii cu nimic in ai schimba cursul, iar in al doilea rand nu te ajuta cu nimic sa stii dinainte ce ai sa patesti, si pana la urma ai sa te plictisesti de viata, ptr ca STII DINAINTE CEEA CE VA URMA.... ha ha ha!

...cauta sa te apuci de o meserie mai serioasa lasa cartile de joc

 

 

 

hmm..nu prea imi vine sa cred ca nu-ti poti schimba viitorul.

sunt de parere ca viitorul tau este ca un copaca cu o gramada de ramuri, iar tu iti alegi drumul.

poti argumenta te rog ceea ce ai zis?(ce te face sa crezi ca nu poti schimba viitorul?)

 

Nu confundati horoscopul cu zodiacul.....

Ala,zilnic...e horoscopul...

Eu,cred in ce-mi spun cartile...orbeste,chiar!

Nu m-au mintit niciodata!

Atunci cind nu stiu ce si cum sa fac,le intreb...

De multe ori parea ilogic sa fac ceva cum ma sfatuiau...dar,faceam...si in final,aveau dreptate!

Totul este sa le intelegi...daca ele,iti spun ceva si tu intelegi altceva,nu e vina lor!

Ele au fost prietenii si ghizii mei!

Nu sunt o experta dar am fler! :focus:

 

 

atunci sa-mi ghicesti si mie:d ciprian ma numesc

 

 

 

[...]Alt exemplu, eu ma duc suparata foc pe viata la un ghicitor si acesta imi spune cata-n luna si in stele ca o sa ma imbolnavesc si eu sa mor.Plec de la ghicitor si pe drum imi schimb gandul catre bine, catre lucruri frumoase, imi modific vibratia, atrag doar lucrurile care rezoneaza cu ceea ce gandesc eu si astfel imi modific realitatea.Dar daca pe drum eu ma gandesc la ce culoare va avea cosciugul meu, caci asa mi-a spus ghicitorul, se va intampla ca atare[...]

 

sunt de acord ci dianuta aici:d..ii sustin ideea. omul isi poate influenta viitorul prin gandrile pozitive sau negative.in functie de vointa care o ai sa realizezi ceva, vei reusi sa realizez scopul propus;)

 

 

alias_dark_ely! m-am amuzat la "cred ca la satanisti e un dar de la satana ":clap:) ..dar in rest ma dezamagesti:)

daca intr-adevar crezi in ceea ce exista, inseamna ca ghicitul in carti il crezi, doar exista:) ...(asta ca sa te tachinez putin) :lol2:

faptul ca ai ajuns sa citesti topicul asta , zice ca ai un semn de intrebare cand vine vorba de ghicitul in carti.o parte din tine crede in asa ceva.Aici nu este vorba numai de tine.Am vazut ca multi fac aceeasi greseala ca si tine:)

Editat de Cipixxx

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multa nestiinta si idei preconcepute......tarotul e o stiinta veche......iar in zilele noastre ea a devenit "ghicit"

Dar sa ne gindim un pic logic.....viitorul e construit pe toate aspectele din trecut si prezent......dar oare omul poate sa retina toate aspectele trecutului sau prezentului si sa vada viitorul?raspunsul este da.....iar tarotul este un instrument de descifrare......o treapta spre intelegere....si depinde de persoana ....de aceea cartile si etalarea lor depinde de capacitatea de traire ....perceptie ....si iubire a persoanei(2 persoane vad ac carte si pot interpreta diferit.....dar corecta este interpretarea celui care le-a etalat....de ce?simplu.....pentru ca el percepe semnificatia cartilor lui...ex....culoarea albastra ...poate insemna pentru cel care le-a etalat cer.....etc.....iar pentru alta persoana mare........prin tarot se creaza un flux de informatii intre persana care da si cea care primeste.......de ac intelegerea lui depinde de calitatea persoanei....

Exista sarlatani.....dar nu poti sa iei in calcul numai asta.....pentru ca ar fi gresit.....de ce?intoate domeniile exista oameni care profita de nestiinta altora.....dar nu poti spune ca stiinta nu exista........un lucru nu se elimina doar pentru ca unii nu il vad.......sau nu vor sa il vada.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu una nu cred in asa ceva :P

 

Vorba ta nici eu nu cred dar in ziua de azi totul e posibil..

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dupa mine ghicitul in carti de catre diversi oameni cu fete ipocrite e o sarlatanie...e ca si oracolul din Delphi

iti spune o propozitie pe care o poti interpreta in doua moduri, ceva de genul alb si negru...si bineinteles ca in viitor acel lucru va fi alb sau negru, caci n-are cum sa fie altfel....iar atunci tu spui : "WOW!! a avut dreptate baba, chiar mi-a prezis!!" :roll: sa fim seriosi

nu neg ca nu exista persoane inzestrate cu asemenea har, dar nu prea sunt cunoscute.....

Negarea negatiei!

 

multi dintre noi, cand aud de "ghicit in carti", au deja in minte cliseul: o tiganca, buna de vorba, care te amageste despre bani/iubire/calatorii, si alte cateva teme majore in viata fiecaruia.

 

si poate au dreptate sa faca asa. sa facem insa o paralela: stiti zodiacele alea complet cretine, zilnice, care iti spun si de cate ori te vei masturba intr-o zi oarecare, cu 3 ani inainte? ei bine, asta se numeste ispitirea divinitatii. sa incerci sa afli ceea ce este de nepatruns. insa, din zodiac poti afla cateva linii de demarcatie; stii incotro merge drumul tau ca nativ al zodiei, si unde e posibil sa ajunga; stii poate si unii bolovani (predispozitia la boli)

 

eu spun ca asa este si la prezicerea viitorului cand vine vorba de carti. daca iei strict sensul literal al cartii (i.e. sapte de trefla=ghinion banesc), nu ajungi nici unde. trebuie intuitie de ghicitor, putina mirare in fata miracolului lumii, si mai ales sa-ti cunosti clientul, ce poate el, cine e el... etalarea cartilor devine atunci o sarada, pe care esti chemat sa o dezlegi. poti prevedea sub ce auspicii se va desfasura viata cuiva, dar nu poti sa o jalonezi, sa prevezi in detaliu lucrurile astea. sau daca poti, te cheama Nostradamus.

 

notita personala: pana la 8 ani, ghiceam in carti in joaca, stiindu-le doar sensul 'aproximativ', si suplinind ce nu stiam cu fantezia. era simplu, puneam o intrebare, si etalam cartile intr-o suita oarecare. si 'vedeam' predominanta, o culoare sau un numar, personaje sau cifre, ritmicitatea prezentei unei carti.. si, culmea, daca ii spuneam cuiva ca "in curand va primi bani" sau ca "exista iubire, dar e legata de alti factori", ei bine, pe soptite, aflam mai apoi ca s-a cam implinit. e mult timp de cand am pierdut senzatia ca fac ceva magic, si de cand nu mai pricep nimic dintr-o insiruire de carti de joc....

Toate predictiile facute pe orice baza sunt divinatii!!

Chiar si intrebarea simpla adresata lui Dumnezeu este o divinatie.Si care dintre noi n-a zis si intr-o doara :

-Oare ce mi se va intampla?

Explicatiile celor care blameaza ghicitul in carti sau altceva se bazeaza pe prejudecatile emitorului.Mai usor sa zici mda decat sa vezi ce este cu astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt o serie de carti din domeniul tarotului prin librarii. Dar aceasta practica tine de magia neagra si, din punct de vedere crestin, iti aduce decaderea spirituala.

 

 

De ce magie neagra?Ce este magia neagra in definitiv?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna

eu as vrea sa stiu daca dupa parerea vs. poate cineva sa ghiceasca in carti la departare adica eu sa fiu intr-un loc iar persoana cealalta in alta parte?

 

sau

 

Poate cineva sa ma invete sa-mi ghicesc in carti??

 

Eu mi-am cumparat carti de Tarot cu mult timp in urma.Am invatat singura sa dau in Tarot.Ciudat era faptul ca dadeam destul de bine...si nu intelegeam cum se intampla acest lucru.

 

Am inceput sa urmaresc acest proces si am ajuns la urmatoarea concluzie:

 

In campul sau energetic , omul are scris un destin determinat de faptele sale.Cel care da in Tarot nu face altceva decat sa citeasca aceasta informatie.

 

De ce este considerat pacat acest lucru?Pentru ca afland ceea ce il asteapta omul poate sa se abata din drumul sau si raspunzator pentru asta nu este decat cel care a dezvaluit lucruri pe care omul nu trebuia sa le stie.

 

Eu am considerat ca nu am nici un drept sa intervin in alegerile cuiva .Asa ca am rupt cartile de Tarot si le-am aruncat.

 

Eu te sfatuiesc sa nu consulti nici o ghicitoare si sa-ti traiesti destinul asa cum ti l-a dat Dumnezeu.Ce rost are sa iti faci singura probleme?Fiecare eveniment din viata ta are un rost...

 

Iti doresc numai bine!

 

 

 

 

Negarea negatiei!

Toate predictiile facute pe orice baza sunt divinatii!!

Chiar si intrebarea simpla adresata lui Dumnezeu este o divinatie.Si care dintre noi n-a zis si intr-o doara :

-Oare ce mi se va intampla?

Explicatiile celor care blameaza ghicitul in carti sau altceva se bazeaza pe prejudecatile emitorului.Mai usor sa zici mda decat sa vezi ce este cu astea.

 

 

Subscriu! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si totusi sunt persoane care stiu sa ghiceasca in carti, bine

de atunci nu mai apelez la asa ceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce magie neagra?Ce este magia neagra in definitiv?

Este vorba de invocarea unor forte ce pot transmite informatii despre viitor. Ghicitul este din categoria magiei negre pentru ca apeleaza la energiile malefice aale unor entitati - demoni de exemplu. Nu este neaparat necesar ca ghicitorul sa vrea asta - poate sa nu cunoasca sursa energiei pe care o foloseste, ca in majoritatea cazurilor. Important este ca se indatoreaza negativ si il indatoreaza la fel si pe "client"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este vorba de invocarea unor forte ce pot transmite informatii despre viitor. Ghicitul este din categoria magiei negre pentru ca apeleaza la energiile malefice aale unor entitati - demoni de exemplu. Nu este neaparat necesar ca ghicitorul sa vrea asta - poate sa nu cunoasca sursa energiei pe care o foloseste, ca in majoritatea cazurilor. Important este ca se indatoreaza negativ si il indatoreaza la fel si pe "client"!

Asa este... :jester:

Cipixxx....spui:"atunci sa-mi ghicesti si mie:d ciprian ma numesc"

Eu, nu execut porunci!

Nu pacatuiesc(fiindca intr-adevar,e un pacat orice forma de divinatie) pentru altii!

O fac numai pentru mine...

Nu sunt Ciresica si nici ghicitoare de bilci...

Nu imi pasa daca altii cred sau nu ....sau ce parere au despre....

Sorry... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×