Sari la conținut
Forum Roportal
Cipri-florin

Plecat in Norvegia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Naeema are dreptate.Pot doar sa adaug ca trebuie sa fii in the right place at the right time...ceea ce nu se intampla frecvent insa...si asta desigur ca in afara de a munci pe branci ani la rand.

 

Everything in life is luck.

Donald Trump

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu stie ce-i aia sarcasm ? Mesajul meu a fost scris la misto.

Si apropo, succesul este ceva ce difera in definitia lui de la individ la individ. Poate ca in mintea ta succsesul este alcatuit numai si numai din realizari materiale aka vila, masina si piscina...chestii de astea. Ei afla ca nu toti oamenii definesc succesul in obiecte si bani.

Succesul poate fi si realizari pe plan profesional, adica a practica o profesie care-ti place sau a fi confortabil la locul de munca, a avea timp si energie pentru vreun hobby, a avea posibilitatea de a ajuta pe altii, sau a fi fericit sau macar multumit in casnicie, a avea copii sanatosi si armonie in casa. Nu e neaparat sa fii neuro-chirurg si sa faci 500 $ pe an ca sa te consideri "de succes". doh.gif

Daca sunt romani care se auto-intituleaza de succes poate au motive sa o faca si poate asta nu se traduce automat in avere. La asta te-ai gandit ? Poate succesul lor este ca au reusit sa se integreze si sa puna capul pe perna noaptea linistiti, dupa o zi de munca.

 

 

Eu cred ca mai degraba esti tu frustrat si invidios pe niste oameni pe care nu-i cunosti. Mentalitate tipica de cocalar de Romania care masoara succesul in cate ghiuluri are pe degete si cate turnuri are conacul.

Editat de Darianna
edit citat
  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu stie ce-i aia sarcasm ? Mesajul meu e scris la misto

Si apropo, succesul este ceva ce difera in definitia lui de la individ la individ. Poate ca in mintea ta succsesul este alcatuit numai si numai din realizari materiale aka vila. masina si piscina...chrstii de astea. Ei afla ca nu toti oamenii definesc succesul in obiecte si bani.

Succesul poate fi si realizari pe plan profesional, adica a practica o profesie care-ti place, a fi confortabil la locul de munca, a avea timp si energie pentru vreun hobby, a avea posibilitatea de a ajuta pe altii, sau a fi fericit sau macar multumit in casnicie, a avea copii sanatosi si armonie in casa. Nu e neaparat sa fii neuro-chirurg si sa faci 500 $ pe an ca sa te consideri "de succes". doh.gif

Daca sunt romani care se auto-intituleaza de succes poate au motive sa o faca si poate asta nu se traduce automat in avere. La asta te-ai gandit ? Poate succesul lor este ca au reusit sa se integreze si sa puna capul pe perna noaptea linistiti, dupa o zi de munca.

 

 

Eu cred ca mai degraba esti tu frustrat si invidios pe niste oameni pe care nu-i cunosti. Mentalitate tipica de cocalar de Romania care masoara succesul in cate ghiuluri are pe degete si cate turnuri are conacul.

mda,este f usor sa jignesti in spatele calculatorului Pentium 4 pe care probabil l ai cumparat cu bani cash dupa prima luna cand ai primit salariul pt.facut curatenie in casa vreunui canadian,dar vezi Doamne,te culci linistita cu capul pe perna,ca si cum altii s ar culca cu capul pe caramizi,ha,ha,nimeni nu a vorbit despre avere,tu nu stii cine sunt si cati bani am,dar nici nu am plecat din RO datorita frustarii,asa cum esti tu,vazand cum se inalta peste noapte casele cu turnuri si maini acoperite cu ghiuluri,pe mine ma lasa rece aceste lucruri,ele sunt produsul mentalitatii acestui popor care asa cum a stiut sa voteze isi merita soarta,nu stiu de ce improsti cu tot veninul pe care l ai adunat in toti acesti ani de izolare,acolo la capatul lumii,ma rog, face parte din educatia ta,daca acasa in cei 7 ani nu te au educat,nu te vor educa nici canadienii,ti as spune eu mai multe dar am fost amenintat de administratorul forumului sa "ma potolesc"(nu stiu de ce tu nu ai fost somata la fel!)asa ca las lucrurile pe seama celor care vor citi aceste randuri;as fi curios insa din toate postarile tale cati oameni ai ajutat cu vreun sfat,telefon,etc.?nu faceti decat sa "preveniti" pe cei care vor sa emigreze despre,vai Doamne ce greu este afara,ce scumpe chiriile,vai ce greu e sa te integrezi!mi amintiti despre cei care ieseau la tv pe timpul lui Ceasca,intorsi acasa dupa ce s au dovedit incapabili sa reziste in occident si aduceau aceleasi argumente ca si voi,ok,inca odata succes celor care veti pleca din RO si atentie la romanii pe care i veti intalni acolo

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[...]

Vezi ca nu te-am jignit ci am facut un educated guess cu privire la mentalitatea pe care mi-ai lasat impresia ca o ai. Daca m-am inselat si nu ai astfel de mentalitate, sunt dispusa sa-mi cer scuze de la tine aici in public. Dar ma indoiesc ca ma insel.

In fine, ce ar fi sa lasi tu presupunerile la adresa mea [si a altora] ? Nu ma intereseaza de viata ta si nici tu nu ar trebui sa fii interesat de viata altora in special daca habar nu ai de ea.

Nu mai specula tu despre circumstantele plecarii oamenilor din Romania. Nu mai specula tu despre situatia fiecaruia sau despre educatia lor atat acasa cat si la scoala. Nu mai specula tu despre starea interioara a fiecaruia si ce gandim ca nu esti nici mediu nici clarvazator. Ghicesti in cafea cumva sau de oare iti permiti tu sa dai cu presupusul aiurea ?

 

 

Si eu te sfatuiesc sa te potolesti ca poate iar stai vreo cateva zile pe bara.

 

PS: Nu a fost nevoie sa fac curat in case la canadieni, dar si daca as fi fost nevoita sa o fac, ce ar fi fost sau ce e rau in asta ? E o munca cinstita care aduce acasa un ban cinstit si este facuta de multi oameni. Mai bine sa faca omul curat prin case decat sa fure sau sa comita fel si fel de fraude ca sa ne faca neamul de ras. Crezi ca e o rusine a castiga un ban cinstit ?

Si ai dreptate, nu stiu cine esti si nici cati bani ai. Nu ma intereseaza sa stiu si nu ma vezi ca dau cu presupusul la adresa ta in ceea priveste motivul emigrarii tale si cum ti-ai castigat banii. Urmeaza si tu exemplul asta si poate nu va mai fi nevoie sa te persecute moderatorii. rolleyes.gif

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca nu te-am jignit ci am facut un educated guess cu privire la mentalitatea pe care mi-ai lasat impresia ca o ai. Daca m-am inselat si nu ai astfel de mentalitate, sunt dispusa sa-mi cer scuze de la tine aici in public. Dar ma indoiesc ca ma insel.

In fine, ce ar fi sa lasi tu presupunerile la adresa mea [si a altora] ? Nu ma intereseaza de viata ta si nici tu nu ar trebui sa fii interesat de viata altora in special daca habar nu ai de ea.

Nu mai specula tu despre circumstantele plecarii oamenilor din Romania. Nu mai specula tu despre situatia fiecaruia sau despre educatia lor atat acasa cat si la scoala. Nu mai specula tu despre starea interioara a fiecaruia si ce gandim ca nu esti nici mediu nici clarvazator. Ghicesti in cafea cumva sau de oare iti permiti tu sa dai cu presupusul aiurea ?

 

 

Si eu te sfatuiesc sa te potolesti ca poate iar stai vreo cateva zile pe bara.

 

PS: Nu a fost nevoie sa fac curat in case la canadieni, dar si daca as fi fost nevoita sa o fac, ce ar fi fost sau ce e rau in asta ? E o munca cinstita care aduce acasa un ban cinstit si este facuta de multi oameni. Mai bine sa faca omul curat prin case decat sa fure sau sa comita fel si fel de fraude ca sa ne faca neamul de ras. Crezi ca e o rusine a castiga un ban cinstit ?

Si ai dreptate, nu stiu cine esti si nici cati bani ai. Nu ma intereseaza sa stiu si nu ma vezi ca dau cu presupusul la adresa ta in ceea priveste motivul emigrarii tale si cum ti-ai castigat banii. Urmeaza si tu exemplul asta si poate nu va mai fi nevoie sa te persecute moderatorii. rolleyes.gif

gata,m ai pus cu botu pa labe,o sa am grija de acum incolo sa nu te mai supar(vad ca mai nou ma ameninti si tu),dar daca imi permiti o intrebare,tu de ce te bagi oare in parerile celor care( pe forumul despre emigrarea in Canada)isi sustin opiniile lor despre aceasta tara?crezi ca esti singura care a emigrat acolo?citez:"cui nu ii convine bagajelul si valea!"ia uite domnule,Naeema cea care hotaraste cine pleaca si cine ramane!!pai cati oare din oamenii aceia crezi tu ca poate sunt mult mai capabili decat tine?tu cum ti ai permis sa te amesteci in trairile lor?poate ei au vazut in Canada o tara sub nivelul lor de asteptare!si ma rog ce cauti tu pe forumul despre NO?VREI SA EMIGREZI ACOLO?AI FOST ACOLO?hai fii sincera macar cu tine insuti si spune,de curiozitate prin cate tari europene ai fost?ce ai vazut acolo?cate stii despre Europa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca imi permiti o intrebare,tu de ce te bagi oare in parerile celor care( pe forumul despre emigrarea in Canada)isi sustin opiniile lor despre aceasta tara?crezi ca esti singura care a emigrat acolo?citez:"cui nu ii convine bagajelul si valea!"ia uite domnule,Naeema cea care hotaraste cine pleaca si cine ramane!!

Nu poate hotara nimeni cine pleaca si cine ramane, decat oamenii in cauza sau statul canadian daca se pune problema vreunei deportari. Eu mi-am exprimat opinia sincera cu privire la cei care hulesc aceasta tara dar care totodata nu o parasesc. Eu personal nu ling de unde scuip, precum o fac multi emigranti. Acelora le spun : "Nu va convine fratilor ? Valea inapoi de unde ati plecat ca poate acolo va este mai bine si nu va fi nevoie sa batjocoriti" :pardon:

 

pai cati oare din oamenii aceia crezi tu ca poate sunt mult mai capabili decat tine?

In viata exista mereu si peste tot oameni mai capabili decat noi insine. :o:

 

hai fii sincera macar cu tine insuti si spune,de curiozitate prin cate tari europene ai fost ? ce ai vazut acolo ? cate stii despre Europa ?

Nu stiu absolut nimic despre Europa ca m-am nascut in Bangladesh si dupa aia am aterizat direct in tara frunzelor de artzar. :rot:

Mai bine esplica tu cat de calatorit si cunoscator esti. :o:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×