Sari la conținut
Forum Roportal
Cipri-florin

Plecat in Norvegia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"FARA UN .NUMAR,, PE CARE DACA NU L AI ESTI UN ZERO !!!

 

Pai da, nici tu nu stiii mai bine ce vrei sa zici ca si restul care nu se exprima corect din lipsa de cunostinte legale si de emigrare, doar mari cuvinte se arunca sa pluteasca mai la suprafata. In tot acest timp NIMENI n-a pomenit cuvintele tehnice "Immigrare Ilegala"!!!

ca despre asta e vorba in esenta!!! Un imigrant legal si dupa acte are in fiecare tara dezvoltata pe planeta un NUMAR cu diferite denumiri care-l leaga de drepturi in acea tara.

In loc sa scrie ca nu este incurajat immigrarea ilegala ca nu este acceptat ca forma de viata nici de norvegieni precum nici de restul lumii bune, apar jigniri personale fara rost.

Ce va inspira citatul meu, cu cat e egal cel care a scris ... ma intreb???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

propun nou nume pt topic :'' cum credem noi, cei ce nu traim in norvegia, ca este in norvegia'' :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

propun nou nume pt topic :'' cum credem noi, cei ce nu traim in norvegia, ca este in norvegia'' :pardon:

ar fi mai bun un topic de genul:cum cred cei care traiesc in Norvegia ca ar mai exista si oameni care au un nivel de viata mai elevat decat al lor,"netraind" in Norvegia?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ar fi mai bun un topic de genul:cum cred cei care traiesc in Norvegia ca ar mai exista si oameni care au un nivel de viata mai elevat decat al lor,"netraind" in Norvegia?

 

sigur ca exista dar pe mine nu ma intercaleaza si consider ca avem destui pitpalaci care ne fac de ras pe aici.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sigur ca exista dar pe mine nu ma intercaleaza si consider ca avem destui pitpalaci care ne fac de ras pe aici.

pai ce credeai?ca o sa te ascunzi intr o tara de 4 milioane de locuitori,echivalentul Moldovei?vezi ca,mai nou,se fac plecari pe planeta Marte,poate acolo scapi de "pitpalaci" si celelalte etnii conlocuitoare,bafta si cumpara ti bilet anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si care e meseria ta si cu cati bani vii aici?

 

50 mp chirie costa 1000euro pe luna si ti se cer minim 3 luni depozit, plus curent, tv cablu, plus ca ai noroc daca gasesti mobilat la banii astia. basca nu se inchiriaza asa usor la strainezi care nu vb norvegiana si nu au job stabil/referinte

 

deci unte te duci tu, nene caine sur la vanatoare?

 

ca sa muncesti in sist medical tre sa vb lb la nivel academic, pana atunci poate la negru sclav pe plantatie cu max 90-100 koroane pe ora (8 koroane = 1 euro)

 

vezi ca ai mai sus topic cu preturile de prin norvegia. pune mana pe un contract, ca aici nu umbla javre cu covrigi in coada

mai frate ,parca tu cand ai ajuns acolo ai plecat cu sutele de mii de euro dupa tine , de pensiune ai auzit ? e si mai ieftin ca si o chirie si e si mobilata ,si fara alte cheltuieli aditionale , dar asa sunt unii , decat sa te incurajeze incearca sa-ti taie tot elanu , lasa mai omu in pace nu mai te criza pe aici de ce vrea unu sau altu sa faca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai frate ,parca tu cand ai ajuns acolo ai plecat cu sutele de mii de euro dupa tine , de pensiune ai auzit ? e si mai ieftin ca si o chirie si e si mobilata ,si fara alte cheltuieli aditionale , dar asa sunt unii , decat sa te incurajeze incearca sa-ti taie tot elanu , lasa mai omu in pace nu mai te criza pe aici de ce vrea unu sau altu sa faca

Esti nou pe forum si inca nu ti ai dat seama ca este vorba de o "bisericuta" de parveniti ce exista aici,incercand cu disperare sa convinga orice potential emigrant de riscurile plecarii in Norvegia ca si cum ar fi vorba sa emigrezi in Namibia!ha,ha!ei vorbesc de costurile exorbitante ale vietii in NO ca si cum salariile nu ar fi pe masura!orb sa fii sa nu vezi ca o tara de dimensiunea NO cu doar 4 mil. de locuitori nu ofera perspective mari de integrare a noilor veniti,in comparatie cu tari suprapopulate cum ar fi UK,Germania, Olanda etc.

In cazul Norvegiei problema nr. 1 este cunoasterea limbii si sa ai 2-3000 de euro pt. inceput,in rest daca stii o meserie si cu rabdare te poti integra fara probleme.

Editat de Zobarr
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul Norvegiei problema nr. 1 este cunoasterea limbii si sa ai 2-3000 de euro pt. inceput,in rest daca stii o meserie si cu rabdare te poti integra fara probleme.

Eu as spune ca in cazul multor tari ca destinatie de emigrare, cunoasterea limbii este lucrul cel mai important pe langa a avea o meserie sau profesie si ceva bani de inceput. :doh:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Domnul Alex e foarte cu nasul pe sus si foarte increzut, probabil a uitat de unde a plecat si cind sugea tita de la masa nu avea norvegiana in cap ca nu te-a scos maima ta decit prin fortarea creierului intre pereti,acum e mare print dar tot un rahat esti considerat de norvegieni tot un gunoi strain esti pentru ei cu toata norvegiana ta asa ca nu mai da atitea sfaturi si critici la altii ca nu esti buricul pamintului, esti doar un grobian un necioplit si o persoana prost educata.

Pentru baiatul care a pus intrebari foarte bine ca a intrebat, trebuie sa fii optimist si o sa iti gasesti un loc de munca.

 

oamenii intreaba

eu am raspuns

nimic din ce am spus nu e neadevarat, de la preturi, legi, contracte, acte.

daca nu le convine, not my problem.

 

din partea mea, ultimu care pleaca din ro sa stinga lumina.

 

insa eu NU vand iluzii false.

 

eu spun cum stau lucrurile.

 

a zis ca nu stie limba. daca nu are o educatie sa puna mana pe un contract intr-o firma unde sa vb numai engleza gen pc-chestii, o sa ii trebuiasca limba. ce job poate sa obtina? sa spele toalete, sa spele pe strazi, sa faca curat prin spitale. Si asta daca are norocul sa puna mana e un contract. Altfel o sa munceasca la negru ca un sclav, pe 10 euro pe ora.

 

Voi va enervati ca vi se spun lucrurile asa, dar ASA sunt. De ce sa mint omul si sa ii zic '' o sa fie bine, hai''? Sa par bun? Pai ii fac rau. Mai bine il informez despre cum sta treaba, sa stie in ce se baga.

 

Ca tu ai plecat acu 13 de ani cu 200dm in buzunar e alta poveste. acu 13 de ani nu erau romanii spaima europei, atat de evitati, alungati, respinsi , din cauza ''corecttitudinii'' ce ne-a dus vestea.

 

Daca traiesti in NO, te rog da-i info concrete, exact cum am facut eu. Daca nu, nu ii povesti cum ti-a iesit tie acu 13 de ani intr-o alta tara.

 

Stii cat de greu e pt un imigrant roman sa isi gaseasca un apartament de inchiriat? ii trebuie un job stabil de minim 3-6 luni, unde proprietarul o sa sune si o sa ceara referinte, sa i se confirme ca are jobul stabil si bani sa plateasca lunar chiria. La 15 km de Oslo un apart de 35 mp costa 1200 euro, se cere de la 3 la 6 luni avans. Si chiar daca vine cu banii astia in buzunar, T

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×