Sari la conținut
Forum Roportal
Music Princess

Geografie

Postări Recomandate

Eu am comentat doar ca mi s-au parut prea complicate analogiile descrise, pentru un copil de 14-15 ani, atat. :sorry:

 

Dar, daca tu spui ca este in domeniu, inseamna ca sunt corecte si au ajutat-o cu ceva.

 

 

Aceasta temă este cuprinsă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prezentati 3 interactiuni dintre aer-apa-relief.

Sa luam tsunami de exemplu, voi cum ati prezenta mai exact?

Adica, pot spune ca se formeaza in urma unui cutremur subacvatic, se deplaseaza prin miscarea apelor oceanice, dar la efect ce-as putea scrie, din punct de vedere geografic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Topic combinat, rezultat din unirea topicului deschis de xLolita, azi, 22 Octombrie, la ora 15:05 p.m., cu cel actual: Geografie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ploaie - eroziune

Climă - vegetaţie

Pantă - alunecări de teren

Vegetaţie - sol

Eroziune laterală - luncă

Eroziune regresivă - captări

Eroziune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sigur nu e invers la vegetatie- sol? Adica nu cred ca florile mele sunt de vina ca nu pot creste pe nisip.

Putem vorbi şi despre acţiunea inversă, fireşte, dar solul nu se formează dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor !:)

As avea nevoie de una argument ( din partea celor cunoscatori de geografie ) daca este afirmatia Adevarata sau Falsa cu privire la urmatoarea afirmatie :

In regiunile montane populatia este putina ( cu exceptia depresiunilor, deoarece vegetatia este formata din paduri ).Dati un argument in legatura cu ce ati ales A sau F. Va rog frumos sa ma ajutati !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

In regiunile montane populatia este putina ( cu exceptia depresiunilor, deoarece vegetatia este formata din paduri ).Dati un argument in legatura cu ce ati ales A sau F.

Urăsc genul acesta de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Puteti sa ma ajutati cu cateva raspunsuri la urmatoarele cerinte? a) Explicati cum influenteaza relieful asupra climei- prin altitudine, orientare, expozitie. b) Dati exemple despre modul in care relieful influenteaza structura activitatilor umane. c) Marile si oceanmele sunt surse inepuizabile de energie, cai ieftine de transport, resurse de hrana , agrement, minerale utile. Explicati acest fapt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Puteti sa ma ajutati cu cateva raspunsuri la urmatoarele cerinte? a) Explicati cum influenteaza relieful asupra climei- prin altitudine, orientare, expozitie. b) Dati exemple despre modul in care relieful influenteaza structura activitatilor umane. c) Marile si oceanmele sunt surse inepuizabile de energie, cai ieftine de transport, resurse de hrana , agrement, minerale utile. Explicati acest fapt.

Influenta reliefului asupra climei:

1. altitudinea - temperatura scade cu altitudinea - cca 6,4

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×