Sari la conținut
Forum Roportal
Vladsicamatat

Cum pot renunta la alcool ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand m-am lasat de alcohol am realizat un lucru:stiam ca nu ma voi putea opri sub nici o forma decat daca mor,ori in ceasul al 12 lea m-am decis ca vreau sa traiesc!

De la bautura si tigari(3-4 pachete pe zi)nu-i decat un pas mic spre drugs!Si desigur ca nu puteam altfel decat sa ma bag si in ele...caci cocaine este lucrul prin care God iti spune ca esti plin de bani...si apoi desigur ca fara wild parties nu se poate si la fel nici fara de fast women si fast cars!Asta nu e o gluma..e un fel de a te sinucide cu incetinitorul..Apoi am incercat sa ma las de drugs prin a ma..concentra mai mult asupra bauturii..ce judecata poti cere de la o astfel de minte creata???

 

In urma cu 9 ani m-am asezat la vorba cu mine insumi si mi-am luat angajamentul final de a ma lasa de orice bautura alcoholica posibila si orice altceva care ar putea sa ma indeparteze de la a judeca rational si a fi complet sanatos in trup si suflet si de atunci din acea zi de 14 Mai 2002,eu sunt total clean and sober!!!M-am lasat direct si deodata in modul numit in America" cold turkey".De atunci nu ma mai atrage nici tigara si nici orice fel de bautura alcoholica.Poti bea si fuma in fata mea in prostie si degeaba.Nu ma aimpinge sa ma apuc din nou si sa revin la acea viata pe care nu mai vreau sa o traiesc.Am in casa sticle de vin si bere mereu la frigider dar nu ma ademeneste cu nimic.Le tin sa am cu ce servi prietenii ce vin uneori sa ma vada.

 

Dar,o astfel de performanta nu poate oricine s-o faca decat daca da dovada de o mare vointa si la urma urmei ..it's all in the mind!!!

 

Parintii mei nu au baut dact fff moderat si numai la ocazii si nu sa o ia razna,deci nu-i vorba de DNA aici.Poate la fel sa fie posibila o gena din partea strabunicului din partea mamei care era un betiv notoriu,insa...altii ca rude nu au fost betivi.Eu am fost ,recunosc,dar acum nu mai traiesc in trecut si lumea ar trebui sa nu judece aspru pe cei ..fosti din moment ce azi nu mai sunt! Spun asta pt. ca in conceptiile unora,esti retrogradat la un fel de zero daca ai avut un trecut ...degradant...ca ai fost a drug addict si alcoholic si afemeiat etc etc.

Am fost la o varsta la care am vrut sa traiesc in the fast lane si in America e un pericol asta...asa ca...la varsta eroului nostru care a intrebat despre problema lui..este un fel de rascruce de drumuri.

Se poate macar lasa sa nu mai bea zilnic si mult ci in mod normal si fara abuz ca un vin Chateau Margot 1982 Cabernet se degusta si nu se bea ca pe apa!

 

Deci mare grija si cu mare moderatie.Ispita e mare si daca te invarti si intr-un cerc..vicios atunci n-ai sa te mai regasesti si oricand te poti trezi mort!

 

Peace

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

Congrats. good.gif

 

Nu e usor sa te lasi de substante. Si eu am fost dependenta rau de opiates ( heavy pain killers precum Oxycontin, Fentanyl patch, Oxicodone, Vicodine si Percocet...toate la un loc). Luam 31 de pastile pe zi si cand nu luam ma chinuiam cum zic crestinii ca Isus pe cruce. Cand am decis sa ma las am vazut moartea cu ochii. Nu m-am lasat cold turkey ca tine, ca dadeam coltul dar am facut un crash quitting in 3 luni. Tot ce imi mai lipsea era o celula din aia cu peretii captusiti ca la nebuni, ca sa nu se raneasca cand se izbesc de pereti, in rest am trecut prin tot tacamul.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Facem topicul asta varza, ca as spune eu mai multe! Dar deschid eu al topc pe tema, ca prea mi s-a acrit in ultimii ani de ei!

si tine cont ca nu sunt un om cu probleme financiare! Ce sa mai zicem de pensionari sau de oamenii care sunt nevoiti sa traiasca din 8-900 ron / luna?

 

 

 

 

 

Felicitari! :friends:

 

 

N-a fost deloc usor...dar daca vrei poti, pt. ca nimic nu-i imposibil si vorba lui Napoleon Buonaparte:"Cuvantul'imposibil' e doar in dictionarul prostilor." :friends: :flowers:

 

Congrats. good.gif

 

Nu e usor sa te lasi de substante. Si eu am fost dependenta rau de opiates ( heavy pain killers precum Oxycontin, Fentanyl patch, Oxicodone, Vicodine si Percocet...toate la un loc). Luam 31 de pastile pe zi si cand nu luam ma chinuiam cum zic crestinii ca Isus pe cruce. Cand am decis sa ma las am vazut moartea cu ochii. Nu m-am lasat cold turkey ca tine, ca dadeam coltul dar am facut un crash quitting in 3 luni. Tot ce imi mai lipsea era o celula din aia cu peretii captusiti ca la nebuni, ca sa nu se raneasca cand se izbesc de pereti, in rest am trecut prin tot tacamul.

 

 

Ai fost o adevarata ..drugstore cowboy...ma bucur ca ai reusit sa te lasi.Stiu cat de greu este la inceput caci organismul raspunde prin reactii deloc frumoase la withdrawals...multi inca ma admira pt. puterea mea de vointa dar crede-ma ca nu a fost deloc simplu si usor si de fapt stii asta.

Cred ca in acel moment ,am trecut de la varsta copilariei si m-am maturizat peste noapte la o varsta destul de inaintata pt. astfel de..metamorfoza.Eram la cot cu Keith Richards:)Omul ala nu inceteaza sa nu ma surprinda ca inca mai traieste!!!Daca l-ai vedea pe viu de aproape te-ai speria caci are un ten cenusiu..pare deja mort de fapt...la fel si Ozzy...omul ala e sucar de felul lui dar crede-ma ca e dus cu sorcova...cand esti betiv si apoi mai iei si medicamente sa te opreasca de la baut,si tu totusi inca mai bei,se dau cap in cap in creierii tai si rezulti un soi de zombie.Se stie lumea de actori si muzicieni ca nu exista unul sa nu ia droguri si sa nu bea destul.Tentatia e prea mare dar cum am zis ,noi cei ce am facut tampenii la viata noastra si am reusit sa pacalim moartea de cateva ori,trebuie sa fim fericiti ca ni s-a mai dat o sansa,caci crede-ma ca e si ultima!

 

Ma bucur pt. tine. :friends: :good: :yes:

Editat de Black Elk

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc celor care au postat si au bagat in seama problema mea. acuma sa raspund la multele intrebari adresate. in primul rand, cel mai mult beau bere,insa mai beau si tarie (oricat de oribila ar fi),iar vin nu prea am ocazia sa beau , dar daca este beau si vin. practic orice,alcool sa contina. cu prietenii dar mai ales cu parintii mi-e foarte greu sa vorbesc despre asta.mi-e teama de reactia lor,mi-e teama ca ma vor judeca si condamna pentru asta(parintii) iar prietenii cam au acelasi viciu ca mine insa ei totusi se simt bine cand beau si se pot controla. o clinica de dezintoxicare nu exista in orasul in care locuiesc. cineva imi spunea sa renunt la anturaj daca e cazul.e drept ca si ei beau si nu ma ajuta deloc lucrul asta ,insa e destul de greu sa renunti la prietenii tai care i-ai cunoscut cand aveai 10 ani. oricum ar fi ei,buni sau rai. problema e ca nu beau doar cu ei,cand nu ies din casa,stau ca pe ace si abea astept sa plece ai mei de acasa ca sa cobor sa imi cumpar ceva de baut si beau singur acasa.ceea ce cred eu, confirma temerea mea cea mai mare ... ca as putea fi dependent. si de ce beau ma intreba cineva, pai la inceput (acu 3 - 4 ani) chiar imi placea gustul si mai ales ca ma simteam bine cand ma ameteam putin si puteam sa fiu mai dezinhibat si chestii din astea. apoi din obisnuinta probabil.nu simteam nevoia sa beau , dar nici nu ma deranja , iar acum nu vreau sa mai beau, insa nu ma pot abtine.

Editat de Vladsicamatat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista lucruri care te pot distrage de la bautura, cum ar fi urmarirea unor documentare pe teme care te intereseaza. Cand esti captivat de ceva, alcoolul este ultima tentatie pentru ca stii ca iti vei pierde concentarea intr-un final si nu vei mai absorbi informatiile la fel de bine. La fel este cu cititul, daca te pasioneaza. Cu siguranta ai si hobby-uri care cer neaparat sa ai mintea limpede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista lucruri care te pot distrage de la bautura, cum ar fi urmarirea unor documentare pe teme care te intereseaza. Cand esti captivat de ceva, alcoolul este ultima tentatie pentru ca stii ca iti vei pierde concentarea intr-un final si nu vei mai absorbi informatiile la fel de bine. La fel este cu cititul, daca te pasioneaza. Cu siguranta ai si hobby-uri care cer neaparat sa ai mintea limpede.

pai de citit citesc zilnic in putinele momente in care sunt lucid. insa cum raman singur acasa parca nu ma pot concentra la nimic , chiar daca imi place. ma gandesc doar sa beau ceva.parca nu sunt eu. in orice caz,e bine ca de azi pana luni nu mai raman singur acasa,si o sa incerc sa nu ies din casa si sa nu mai pun gura pe alcool. as fi foarte mandru de mine daca as reusi macar cateva zile...

Editat de Vladsicamatat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai de citit citesc zilnic in putinele momente in care sunt lucid. insa cum raman singur acasa parca nu ma pot concentra la nimic , chiar daca imi place. ma gandesc doar sa beau ceva.parca nu sunt eu. in orice caz,e bine ca de azi pana luni nu mai raman singur acasa,si o sa incerc sa nu ies din casa si sa nu mai pun gura pe alcool. as fi foarte mandru de mine daca as reusi macar cateva zile...

 

doar cateva zile nu cred ca sunt suficiente. Ai nevoie de ajutor pe care poti sa-l gasesti intr-o clinica specializata. E nevoie de o internare pentru o perioada de cel putin o luna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am 21 de ani si beau regulat (aproape in fiecare zi) de vreo 3-4 ani. insa in ultima vreme ma simt oribil cand beau si chiar si mult timp dupa. ma simt oribil nu doar fizic ci si psihic (ma simt trist,am remuscari etc.). si pe langa asta am facut multe lucruri la bautura care pe majoritatea oamenilor i-ar fi facut sa renunte la alcool , insa pe mine nu m-au facut. nu ma pot abtine...nu stiu ce sa fac...m-am saturat de starea asta si de comportamentul meu animalic...chestia cu vointa nu prea merge...vreau din suflet sa ma las ...insa nu pot...parca nu sunt eu cand imi cumpar bautura...nu ma pot abtine...poate cineva a trecut prin ceva asemanator si ma poate sfatui cumva...orice sfat insa e bine venit ...multumesc anticipat.

 

Dintre cei care consuma 1 litru de tuica de 35% alcool pe zi, doar 20% fac ciroza, restul ajung handicapati psihic, pentru ca alcoolul le distruge creierul. Alcoolismul ca si psihoza, este o forma dezadaptativa de adaptare la problemele vietii de zi cu zi. Alcoolicul cand e beat, se simte bine, atunci e el insusi, copilul demonic din el, cel reprimat, umilit, pe cand era mic. Alcoolicii nu sunt oameni maturi, altruisti, pacifisti, ci au in ei o doza mare de ticalosie, rautate, egoism pe care le exprima periodic cand sunt beti. Alcoolicii ca si nevroticii refuza adevarul, nu vor sa-l vada, nu-l accepta. De aceea beau, ca sa nu vada realitatea. Cand se trezesc, e nenorocire. Atunci cauta in disperare sticla cu alcool. Alcoolicii sunt cei care fac relatii care au la baza compromisul, cu soţii care le dicteaza viaţa, ei devin barbati captivi sexual in relatii de casatorie nedorite, pentru ca de la inceput compromisul primar a fost lipsa dragostei. De parca un alcoolic poate iubi, sau e in stare sa-si aleaga o femeie care iubeste si respecta barbatii. Alcoolicul este vazut de psihologie ca fiind o victima, a unei soţii-dictator. De multe ori e prins intre ciocan si nicovala, intre soacra si sotie. Atunci sa vezi distractie. Alcoolicul cum spuneam nu e un barbat matur, dispus sa-si asume responsabilitati de sot si tata. El e la minte un copil care cauta disperat in sotie in surogat de mama. Mama victima pe care a avut-o. Uneori o gaseste in sotie, alteori isi gaseste nasul cu sotia.

Editat de Big Lebowski
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×