Sari la conținut
Forum Roportal
Andrei008

Nu mai fac fata situatiei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cateva sfaturi nu mi-ar strica ...

Mai incearca o discutie serioasa cu maica'sa. Da fara pălmi.

Intreaba si tu ce anume are impotriva ta. Din cate inteleg eu, nu esti vreun boschetar aurolac adunat de prin sant. Servici ai, salariu castigi, ganduri serioase cu fiisa ai, de iubit o iubesti, etc. Doar nu aveti vreo vendetta intre familii ca sicilienii.

Sau pune-o pe iubita ta sa discute cu ai ei, in pauza de palme.

Nu pot sa cred ca voi ca adulti nu puteti ajunge sa discutati civilizat. Ceva personal are maica'sa impotriva ta. Nu i se casuna nimanui pe cineva asa din senin, mai ales asa rau incat sa o palmuiasca pe fiica'sa ca se vede cu tine.

Deci prezinta-ne si restul nuvelei, ca n-ai spus tot.

Editat de Despicable Me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu in locul tau, andrei, as lasa-o si as trece la alta...sincer, nu cred ca merita efortul :yes:

 

 

omnica, ai auzit de corupere de minori? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu ai o problema atat de mare pe cat ti se pare, doar ca e frustrant.

 

Mai serioasa e problema pe care o are fata cu o mama scelerata ca a ei, care ii diminueaza increderea in sine si se comporta, sub pretextul ca ii vrea binele, ca o stapana.

Foarte multi parinti 'iubitori' isi formeaza in felul asta psihoticii de maine.

 

Spre deosebire de forumisti, eu cred ca ar trebui sa o sustii cumva pe fata sa iasa de sub influenta dementei.

Intelege si tu situatia ei.

 

Dar, mai inainte de toate, asigura-te ca nu cumva fata doar sa pretexteze interdictiile mamei.

Adica nu cumva sa te pacaleasca.

Intr-adevar.Toti sar si se pripesc in a trage concluzii si a arunca acuze.Poate fata chiar il iubeste(in stilul ei caracteristic), dar avand parinti(in cazul ei, maicasa) agresori, ea e o victima.Asta incercam eu sa-i explic baiatului, ca numai cu rabdare poti trece o mare. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Gandeste-te cat de greu este sa te poti schimba pe tine insuti si vei intelege cat de mica este sansa de a-i schimba pe altii."

 

Benjamin Franklyn

 

Nu incerc sa schimb pe nimeni...

E simplu vreau sa stiu daca ea isi doreste sau o ia ca pe o joaca

 

Mai incearca o discutie serioasa cu maica'sa. Da fara pălmi.

Intreaba si tu ce anume are impotriva ta. Din cate inteleg eu, nu esti vreun boschetar aurolac adunat de prin sant. Servici ai, salariu castigi, ganduri serioase cu fiisa ai, de iubit o iubesti, etc. Doar nu aveti vreo vendetta intre familii ca sicilienii.

Sau pune-o pe iubita ta sa discute cu ai ei, in pauza de palme.

Nu pot sa cred ca voi ca adulti nu puteti ajunge sa discutati civilizat. Ceva personal are maica'sa impotriva ta. Nu i se casuna nimanui pe cineva asa din senin, mai ales asa rau incat sa o palmuiasca pe fiica'sa ca se vede cu tine.

Deci prezinta-ne si restul nuvelei, ca n-ai spus tot.

 

Am incercat, de fiecare data a evitat acest lucru.

Cand am avut acea mica discutie la telefon cu mama ei a spus ca nu are nimic personal cu mine, doar ca o prostesc...

Am intrebat-o cu ce o prostesc??? I-am spus ca din cauza mea nu se tine de scola, nu o ajuta pe ea cu treburile prin acasa...atunci sa balbait unpic si a zis ca nu , doar ca o prostesc

 

Tu nu ai o problema atat de mare pe cat ti se pare, doar ca e frustrant.

 

Mai serioasa e problema pe care o are fata cu o mama scelerata ca a ei, care ii diminueaza increderea in sine si se comporta, sub pretextul ca ii vrea binele, ca o stapana.

Foarte multi parinti 'iubitori' isi formeaza in felul asta psihoticii de maine.

 

Spre deosebire de forumisti, eu cred ca ar trebui sa o sustii cumva pe fata sa iasa de sub influenta dementei.

Intelege si tu situatia ei.

 

Dar, mai inainte de toate, asigura-te ca nu cumva fata doar sa pretexteze interdictiile mamei.

Adica nu cumva sa te pacaleasca.

 

Ai perfecta dreptate, eu unu nu am de unde sa stiu daca intradevar ea vrea ceva sau sa ma pacaleasca...

Eu i-am spus de multe ori sa imi spuna sincer daca ea isi doreste o relatie serioasa, daca nu mai bine o lasam balta..

I-am mai spus ca sigura sansa de a fi impreuna este dupa ce termina facultatea sa se mute cu mine, i-am spus ce ii pot oferi de inceput adica un acoperis unde putem locui si dupa restul sa le construim impreuna...

 

Tres bien. :ok:

Nu am vazut pe aici pe nimeni, in afara de Amarena, care sa priveasca si din unghiul fetei, nu numai din al baiatului.Mai Andrei mai, daca o vrei atata, o astepti pana cand e pregatita si nu te mai vaiti.Or tu nu-ti pui problema ca ea e prinsa la mijloc, intre 2 persoane la care tine mult si sufera?Ce bine e de noi cand stam si privim raul altora, nu?Ai idee, poate, cate palme(pumni,suturi) o fi suportat pana acum fata asta pentru faptul ca sta in relatia asta?Nu zic ca e totul usor, insa ma repet, ca daca o vrei musai pe ea, fii mai destupat la minte si mai intelegator, ok?

Altfel nu va mai chinuiti.

 

 

Eu o inteleg perfect ca ea e pus intre ciocan si nicovala...

Dar nu am expus toata povestea aici doar pe scurt si ceea ce ma doare pe mine... Eu de un an o tot inteleg si incerc de fiecare data cand ea spune nu sa trec peste, chit ca mie mi se pare ca ea nu face tot posibilul...

Iti dau un exeplu doar , luna asta ea avea 2 restante si i-am sugerat sa ne vedem barem o zi dupa ce isi da restantele sa ramana o zi in plus , dar ea in schimb sa faca acest sacrificiu si-ar rezolvat examenele si mia spus sec in fata ne vedem cand incep scoala adica luna viitoare....

Ti se pare normal???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce e cu examenele ? ca n-am priceput

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat, de fiecare data a evitat acest lucru.

Cand am avut acea mica discutie la telefon cu mama ei a spus ca nu are nimic personal cu mine, doar ca o prostesc...

Am intrebat-o cu ce o prostesc??? I-am spus ca din cauza mea nu se tine de scola, nu o ajuta pe ea cu treburile prin acasa...atunci sa balbait unpic si a zis ca nu , doar ca o prostesc

Atunci probabil ca masa ii trage palme ca sa-i vina desteptaciunea la loc. rolleyes.gif

Nu stiu ce sa zic, mi se pare complicata toata chestia. E clar ca intre ea si parintii ei sau cel putin maica'sa exista o dinamica ciudata in cel mai bun caz, fucked up in cel mai rau. In cat procentaj atasamentul ei fata de maica'sa este pentru ca o iubeste si in cat procentaj pentru ca e ca cu caine cu stapan, care linge mana ce a dat in el, nu se stie.

Daca prietena ta intradevar te iubeste, va veni cu tine. Nu cred ca vrea sa ramana fata mare la masa in casa toata viata. Multe mame si-au dat seama mai tarziu cat de habotnice au fost in legatura cu alesul fiicelor. Poate asa o sa fie si cu femeia asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multe mame si-au dat seama mai tarziu cat de habotnice au fost in legatura cu alesul fiicelor.

Si cand se intampla asta ... :dwarf:

Kill the old hagg !! Psihic vorbind... fa-o sa innebuneasca, sa se simta singura, abandonata, fara scapare, nimeni pe planeta... :evil: Daaa... psihologia este minunata...

Infiltreaza, subordoneaza-te aparent... apoi distruge din interior :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×