Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Varsta optima pentru casatorie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bineinteles!

eu 22, el 28 :D

...aoaleu!!!...ma doare capul...

Mai Loredana, este ca a fost singurul barbat din viata ta?...Tare-as vrea sa aflu ce vei gandi peste fro' 10 ani...de fapt eu stiu...Ar fii trebuit s-o asculti pe mamica (bunica, matusa, vecina, etc) ca de data asta chiar te-ar fii invatat de bine...

 

Serios acu' (glumeam Loredana, sper ca ai simtul umorului si nu te-ai suparat prea tare...iti doresc numai bine si casa de piatra!) de ce ar trebui sa se casatoreasca doua persoane?...

Asta ar putea fii unul dintre cele mai bune raspunsuri (n-are sens sa discutam de cele gen: pt casa, masina, bani, nume...si alte balarii ):

Problema devine mai delicata cand ai copii. Trebuie sa le explici de ce parintii au nume de familie diferite. Plus ca s-ar putea sa auda niste chestii nu tocmai placute de la colegii de scoala.

...dar raspunsul este gresit pt ca unui copil, inainte sa-i explici de ce pe mama o cheama diferit de tata...ii explici ca pe cutulache il cheama Azorel iar pe leguma din frigider-varza... si ca sunt doua lucruri COMPLET diferite (nu-i cel mai bun ex, dar ideea cam asta este)

Nr 2 - la scoala: in primul rand personalitatea copilului tb educata a.i. sa nu permita colegilor(prietenilor) sa-l raneasca...mai ales emotional! (cu siguranta copilul meu va stii sa se apere singur de aproape orice fel de agresiune) Iar in al doilea rand eu/ea/noi vom fii in preajma lui pt a-l proteja...atat cat e cazul...

 

Varsta optima nu exista, problema este cand ajungi pe la 30 de ani, si i-ti dai seama ca nu ai copii..atunci incep crizele, pentru ca ti-ai trait viata si nu te-ai gandit la viitor, ca timpul trece..

De exemplu am fost intr-un spital unde tocmai nascuse o fata la 14 ani, eu aveam 28 si mi-am dat seama ca puteam fii bunica :shock: ,daca ma chinuiam..putin

Din 10 cupluri, 3 raman impreuna pana la adanci batranetzi, si atunci stau si ma intreb la ce rost casatoria????

Ferice de cei care si-au gasit jumatatile, dar eu una nu cred in povesti de dragoste, in dragostea eterna..poate si din cauza ca tocmai trec printr-o deceptie, o relatie in care a mers pe roz de 4 ani si acum se fini.Ma gandesc daca aveam un copil acum, nu suferea din cauza divortului??

Ignorati-ma, dar asta este ceea ce simt.Daca vrei sa faci copii nu trebuie neaparat sa fi casatorit, nimeni nu-ti garanteaza ca vei si ramane cu respectivul(a)

Corect...si din cate am citit vorbeste din propria experienta...nu povesti (ca mine?...Ha!...)

 

Si eu sunt la fel....la 23 de ani nici prin gand nu imi trece sa ma casatoresc, dar a inceut sa ma bantuie un gand. De cand ma stiu am zis ca la 23 de ani ma tund (am avut mereu parul lung de care am fost tare mandra) si fac un copil. Cu tunsul nu am mai avut rabdare, iar cu copilul....deja am inceput sa ma gandesc la asta. Pt mine intrebarea ar suna mai degraba cam asa: "care este varsta optima pt a concepe un copil?"

...nici pt asta nu cred ca exista o varsta fizica anume...desi: tic-tac; tic-tac...stii tu !...Cel putin la fel de important este CU CINE...si DE CE...

 

Concluziile mele:

1) Traiasca libertatea! (nu singuratatea: de ce sa fim singuri?... cand putem sa fim MULTI!...)

2) Casatoria: cu cat mai tarziu cu atat mai bine...

3) Dragostea eterna: a murit (...de mult,la Verona...Ha ha!)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am deja 26 de ani si nu ma simt deloc pregatita sa fac acest pas...

De obicei acest lucru este valabil pentru barbati, dar si femeile se tem de casatorie.

E adevarat, te casatoresti atunci cand te simti pregatit, cand ai intalnit persoana potrivita.

Cred ca in jurul varstei de 30 de ani esti suficient de matur/a ca sa te inhami la caruta responsabilitatilor.

Eu una nu ma vad in aceasta ipostaza, dar nu se stie niciodata. Ciudat este ca, cu cat inaintez in varsta, cu atat imi doresc mai putin acest lucru.

Mai sunt cazuri similare pe aici sau sunt eu vreo "ciudatenie"? :D

 

30 de ani e varsta maturitatii depline, dar dupa parerea mea nu si varsta

optima pentru casatorie. Asta deoarece deja pana la 30 de ani ai caracterul

format, ai metehne, tabieturi, obiceiuri etc care cu greu poti sa renunti la

ele. Pentru a avea o casatorie fericita, este normal ca trebuie sa te daruiesti,

sa renunti la astea, si nu doar la asta care sunt externe cat mai ales si la

chestiile mai finutze si care tin de inima si rasuflarea sufletului fiecaruia.

 

Cu cat timpul creste, cu atat ne putem "mula" mai greu pe celalalt/cealalta

si avem nevoie de mai mult foc ca lipitura sa o facem cum trebuie.

 

Zici de caruta responsabilitatilor ... nu vad cum poti fi mai pregatit la

30 de ani decat la 25 de ani, mintea sanatoasa nu se formeaza acum.

Mai degraba te uzezi mai mult, pierzi mai mult din elan cu timpul, asa

ca asta cu maturizarea nu prea vad cum e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Concluziile mele:

1) Traiasca libertatea! (nu singuratatea: de ce sa fim singuri?... cand putem sa fim MULTI!...)

2) Casatoria: cu cat mai tarziu cu atat mai bine...

3) Dragostea eterna: a murit (...de mult,la Verona...Ha ha!)

Asa este. Fiecare considera casatoria necesara in momentul in care il crede de cuviinta.

Concluziile tale mi se par destul de corecte, mai ales cea de a 3 a cu dragostea eterna care a murit la Verona. Asa e si cu jumatatea. Conceptul de jumatate este numai in mintea noastra. Este una dintre conditiile umane de aspiratie la implinire emotionala. Dar nu exista nici jumatate, nici iubire eterna. Iubirea se pierde pe parcurs daca nu este intretinuta si oricum nu va fi la fel de intensa ca la inceput. In orice caz, orice cuplu de oameni casatoriti care ajunge la batranete, chiar daca trece de bariera timpului nu inseamna ca a invins si diversele obstacole care sa le distruga dragostea (rutina, necazurile, banii, copii, ceilalti, etc). Stiu ca am deviat de la subiect, dar am vrut sa fac referire la concluzia lui dra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
85

pentru cine el sau ea :dance3: :spiteful:

gen monica + iri :yes:

Editat de larisa_vas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×