Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Varsta optima pentru casatorie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu stiu care e varsta....dar stiu ca in majoritatea cazurilor, mai devreme sau mai tarziu, vom considera ca nu a fost o alegerea prea buna.

 

 

cred ca este atunci cind te simti ca esti in stare sa infrunti orice, in cazul meu recunosc ca m'am casatorit mult prea devreme (17) , si nu recomand la nimeni ...... DAR NU REGRET NICI PTR. O SECUNDA ca am facut pasul asa de tinara....daca as avea de ales din nou, nu as schima cu nimic virsta, ori persoana. As fi preferat sa fi avut ceva info in metode de prevenire a sarcinii, dar asta e si acum baiatul are 11 ani si aproape cit mine de inalt :) :) :) si poate de aia citeodata simt ca traiesc de o

eternitate.....dar o sa traiesc sa fiu o "sexy grandma" :dee :dee :dee :dee :dee

avantaje si dezavantaje.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va rog sa ma ajutati.

La ce varsta credeti ca e Oca pentru o fata sa se sarute pentru prima data?

Dar sa faca dragoste?

:?:

 

deoarece nu am vazut un raspuns ptr. mesajul tau, ma "sacrific"...

fiindca m'am casatorit asa de tinara, bineinteles ca au fost si ceva saruturi inainte...., si nu mai spun si virsta ca pe urma stie toata lumea istoria vietii mele mai bine ca mine.. :) :) :) :) :) :) :) :) :( :(

 

dar pot spune ca nu poti merge pe strada si primul baiat/barbat care iti iese in cale, sa il saruti.

 

trebuie sa ai "niste sentimente" ptr. cineva ca sa'la poti saruta....

si cu "facut dragoste" care se numeste de fapt "sex", poti "sa faci dragoste" cu o diferita persoana in fiecare zi a saptaminii, dar aia nu inseamna "dragoste" inseamna pur si simplu =sex.

 

Si mie tot expresia " a face dragoste" imi place, dar a trebuit sa folosesc ilustratia de mai sus, ca sa intelegem diferenta......

 

trebuie bine sa intelegi, si sa stii ce vrei in viata, vrei ca prima data sa fie ceva special ptr sotul tau???( si ptr. tine bineinteles!!!!) ori daca nu'ti pasa de asa ceva .....cind simti ca vrei sa "pasesti" in directia aceea, trebuie sa stii ca tu personal vrei sa experimentezi, si nu ca esti fortata sa faci pasul, un baiat/barbat care te respecta nu te va forta niciodata "sa faci dragoste" cu el ....asta nu inseamna ca nu va faca avansuri...

 

daca crezi ca esti "ready" nu uita cel putin ca prezervativul nu trebuie sa lipseasca, si alte metode anticonceptionale....(spermicide etc.) poate poti gasi mai multe sfaturi detailate la o ruda apropiata ori cineva cu care te simti mai comfortabil sa vorbesti, as putea spune multe lucruri dar nu cred ca este Oca sa intru prea mult in detalii aici pe forum. INTELEG, cum este sa ai intrebari si sa poti primi raspunsuri fara sa fii judecat.....nu uita ca multi barbati/baieti spun multe lucrui la fete doar ca sa se vada cu "faptul" implinit, nu toti, dar tine minte ca este o posibilitate... si sa fii pregatita sa te alegi, doar cu un "fapt implinit", nimic mai mult. E bine sa stii toate aspectele inainte de a "intra in hora". Mult success oricare ar fi decizia ta......si consecintele tot ale tale vor fi..... :socca: :socca: :socca: :dee :dee :dee :dee :dee :dee :dee :dee :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care credeti ca este varsta optima pentru a face acest pas important?

Am citit ca varsta medie la femei este de 28 de ani, iar la barbatilor este de 30 de ani.

 

 

 

 

Varsta optima, dupa parerea mea, este atunci cand te simti pregatit. Degeaba spunem ca finalizam studiile , gasim un loc de munca bun si abia apoi ne casatorim, ca sigur ne mai vin si alte idei...Un masterat, un doctorat, apoi realizam ca persoana potrivita a plecat de langa noi sau ca suntem prea batrani sa mai concepem un copil.

La 18 ani eram pregatita sa ma casatoresc cu omul iubit, dar a zis sa asteptam, sa terminam facultatea sa fim pe picioarele noastre si abia apoi sa facem pasul. Am mai dezbatut subiectul si intr-un alt topic...au trecut 4 ani de cand am convenit sa asteptam, intre timp s-au intamplat multe, ne-am despartit, m-am indragostit de altcineva si nici nu ma gandesc sa ma marit prea curand, desi ma apropii de 24 de ani si ar fi timpul sa imi intemeiez o familie caci....ceasul biologic ticaie :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am deja 26 de ani si nu ma simt deloc pregatita sa fac acest pas...

De obicei acest lucru este valabil pentru barbati, dar si femeile se tem de casatorie.

E adevarat, te casatoresti atunci cand te simti pregatit, cand ai intalnit persoana potrivita.

Cred ca in jurul varstei de 30 de ani esti suficient de matur/a ca sa te inhami la caruta responsabilitatilor.

Eu una nu ma vad in aceasta ipostaza, dar nu se stie niciodata. Ciudat este ca, cu cat inaintez in varsta, cu atat imi doresc mai putin acest lucru.

Mai sunt cazuri similare pe aici sau sunt eu vreo "ciudatenie"? :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu una nu ma vad in aceasta ipostaza, dar nu se stie niciodata. Ciudat este ca, cu cat inaintez in varsta, cu atat imi doresc mai putin acest lucru.

Mai sunt cazuri similare pe aici sau sunt eu vreo "ciudatenie"? :hi:

 

 

Si eu sunt la fel....la 23 de ani nici prin gand nu imi trece sa ma casatoresc, dar a inceut sa ma bantuie un gand. De cand ma stiu am zis ca la 23 de ani ma tund (am avut mereu parul lung de care am fost tare mandra) si fac un copil. Cu tunsul nu am mai avut rabdare, iar cu copilul....deja am inceput sa ma gandesc la asta. Pt mine intrebarea ar suna mai degraba cam asa: "care este varsta optima pt a concepe un copil?"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu credeti ca cel mai bine este sa fii singur??? :crazy: :evil: :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este importanta varsta. Important este cand te simti tu pregatit sa iti iei acest angajament. Poate casatoria se realizeaza si dupa anumite criterii: un loc in care sa stai, o slujba buna pentru a le oferi copiilor si sotiei absolut orice isi doresc, o cariera, etc. Depinde de la om la om. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu credeti ca cel mai bine este sa fii singur??? ;) :P :D

clar NU :drunk:

mai incolo o sa iti schimbi parerea,o sa vezi ;)

pai varsta optima...hmm in jur de 27-28 de ani, la baieti si mai tarziu :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca exista o varsta anume...pur si simplu sti cand esti pregatit...si-apoi in ziua de azi sunt multe motive pt care oamenii se casatoresc...conteaza mult sa fie din dragoste

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×