Sari la conținut
Forum Roportal
Flavia2010

Biserica: intre ipocrizie si adevar

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

  • A te teme de Domnul e plinirea intelepciunii;ii umple pe oameni cu roadele ei;

    Ps 110:10

  • Frica de Domnul e cununa intelepciunii,cea care odrasleste pace si sanatate multa.

    Pr 8:13

  • 20. Frica de Domnul e radacina intelepciunii,iar ramurile ei, lungime de zile.

    Fc 39:8, Ps 91:12-13, Sir 21:11, Sir 40:26

  •  

  • 21. Frica de Domnul indeparteaza pacatele: de la cel ce o are, abate mania.

 

Le-am luat dintr-un articol de pe net. Iar aici sunt in engleza o sumedenie de versete in care se spune despre "frica de Dumnezeu"spiteful.gif

http://www.kingjamesbibleonline.org/Bible-Verses-About-Fear-of-the-Lord/

 

 

Bune versetele si edificatoare; frica de Dumnezeu indeparteaza pacatele, dar asa cum spunea Ioan in Intaia Epistola si dupa cum le spunea Iisus apostolilor, Dumnezeu trebuie iubit, pentru ca iubirea este mai presus de teama. Exact asta spune si Ioan... "cel ce se teme nu este desavarsit in iubire". Pentru ca e si cum ai face bine si ai ramane curat din punct de vedere spiritual cu un motiv: al fricii de Dumnezeu. Iubirea e desavarsire.

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Bune versetele si edificatoare; frica de Dumnezeu indeparteaza pacatele, dar asa cum spunea Ioan in Intaia Epistola si dupa cum le spunea Iisus apostolilor, Dumnezeu trebuie iubit, pentru ca iubirea este mai presus de teama. Exact asta spune si Ioan... "cel ce se teme nu este desavarsit in iubire". Pentru ca e si cum ai face bine si ai ramane curat din punct de vedere spiritual cu un motiv: al fricii de Dumnezeu. Iubirea e desavarsire.

Daca nu ar exista frica de pedeapsa divina numarul crestinilor ar fi infinit mai mic.

Ateii sunt superiori ddpdv moral pentru ca accepta din convingere ceea ce crestinii accepta in primul rand de fricacrazy.gif

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Mai exact:

Matei 10:28 Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena.

Matei 22:37 El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău.

Intaia Epistola: 4:18. In iubire nu este frica, ci iubirea desavarsita alunga frica, pentru ca frica are cu sine pedeapsa, iar cel ce se teme nu este desavarsit in iubire.

 

Vezi ce se intampla daca iei doar ce vrei tu din text?Acum se intelege foarte clar.

 

Oh, sa-mi fie iertata eroarea! Eu scrisesem doar ideile.

 

Ce zici d-asta? Matei 10:37- Cel ce iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.

 

Explica-mi si mie logica, te rog.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce zici d-asta? Matei 10:37- Cel ce iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.

 

Explica-mi si mie logica, te rog.

Nu stiu daca se poate explica, tine mai mult de starea de fapt, de adevar, de simtaminte etc

 

Prima porunca si cea mai mare este iubirea fata de Dumnezeu din toata inima adica cu toata puterea de care e capabil un om

A doua porunca este iubirea fata de aproapele ca si pe propria persoana adica sa-i doresti tot ce-ti doresti si pentru tine.

 

De ce trebuie sa stea lucrurile astfel cum ar putea fi explicat?:

- pentru ca Dumnezeu e Dumnezeu si omul e creatia lui ar fi o varianta pentru o gandire mecanica (adica aceea care are nevoie de frica pentru ca altfel nu intelege nimic)

- pentru ca dragostea fata de aproape se implineste prin Dumnezeu ar fi varianta pentru cei care au depasit stadiul anterior si au ajuns la dragoste.

 

O explicatie mai practica ar fi urmatoarea: poate fi iubit un apropiat fara sa se foloseasca sentimentul de dragoste? Adica intrebarea ta ar suna c-am asa:

- De ce sa iubesti dragostea mai presus decat pe aproapele? Are sens chestia asta? Evident ca nu. Deci primadata trebuie iubita dragostea, adica pe Dumnezeu care este izvorul ei, apoi pe ceilalti.

 

Si binenteles ca nu este vorba de niciun conflict. Conflictul poate apare doar daxca aproapele nu iubeste caile lui Dumnezeu si se pune in opozitie cu ceea ce inseamna El

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prima porunca si cea mai mare este iubirea fata de Dumnezeu din toata inima adica cu toata puterea de care e capabil un om

 

Da, tine de prima porunca, sa nu ai alti dumnezei in afara de mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Matei 10:28 - Trebuie sa ne fie frica de Dumnezeu

Matei 22:37 - Trebuie sa-l iubim pe Dumnezeu

Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan 4:18 - In iubire nu este frica

 

Astea nu sunt neapărat contradicții, ar trebui văzut textul original. Traducerea în limba română are și ea limitele ei, iar traducătorii cu-atât mai mult :o:

Le-am luat dintr-un articol de pe net. Iar aici sunt in engleza o sumedenie de versete in care se spune despre "frica de Dumnezeu"spiteful.gif

http://www.kingjamesbibleonline.org/Bible-Verses-About-Fear-of-the-Lord/

 

Și traducerea în engleză, tot traducere e. Dar pe de altă parte, dacă vede tot și pedepsește tot, mie mi se pare justificată frica de Dumnezeu :o: . Ceea ce i-aș reproșa eu ar fi că lasă prea multe lucruri nepedepsite, nu că îi face pe oameni să se teamă de el. Dimpotrivă, cred că lumea ar fi un loc mai bun, dacă oamenii s-ar teme mai mult de Dumnezeu. Însă concluzia mea e destul de pesimistă: dacă Dumnezeu chiar există, înseamnă că își face extrem de prost treaba :yes:

 

daca Il iubesti pe Dumnezeu cu adevarat e clar ca nu vei pacatui si vei dori binele tuturor. Asta e unul din lucrurile pe care ateii nu le inteleg, ei cred ca totul se face de frica pedepsei divine. GRESIT. Se face din dragoste!

 

Cred că ai o viziune destul de limitată a păcatului. Poți să omori pe cineva din culpă și e tot păcat. Poți să omori pe cineva în legitimă apărare și e tot păcat. Poți să omori pe cineva în timp ce-ți îndeplinești atribuțiile de serviciu (ca militar, de exemplu) și e tot păcat. Când statul are armată și poliție, îți poți permite luxul de a ”dori binele tuturor”, dar chiar și-atunci se întâmplă uneori să iei un contact dur cu realitatea.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Da, tine de prima porunca, sa nu ai alti dumnezei in afara de mine.

Da, cand il iubesti pe Dumnezeu asa cum ne cere El nu mai este loc de nimic altceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, cand il iubesti pe Dumnezeu asa cum ne cere El nu mai este loc de nimic altceva

Imi spui si mie care din porunci cere sa-L iubesti pe Dumnezeu?

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi spui si mie care din porunci cere sa-L iubesti pe Dumnezeu?

Matei 22

36 „Învăţătorule, care este marea poruncă în lege?“

37 Iar El i-a răspuns: „Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău şi din tot cugetul tău.

38 Aceasta este marea şi întâia poruncă.

39 Iar a doua, asemenea acesteia: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Matei 22

36 „Învăţătorule, care este marea poruncă în lege?“

37 Iar El i-a răspuns: „Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău şi din tot cugetul tău.

38 Aceasta este marea şi întâia poruncă.

39 Iar a doua, asemenea acesteia: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.

Intrebarea mea se referea la Decalog. Nici-una din adaugirile lui Isus nu intra in aceasta categorie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×