Sari la conținut
Forum Roportal
Flavia2010

Biserica: intre ipocrizie si adevar

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca nu exista credinta mai parsiva decat crestinismul.....Poti gresi oricat , poti ucide , poti preacurvii, poti fura, etc. Trebuie sa fii atent doar la doua aspecte :

-sa nu te legi de Dumnezeu (si gashca lui, Sfanta Treime)

-sa te pocaiesti

Moralitatea crestina nu condamna pacatul in cazul in care iti recunosti vina si te pocaiesti.Iar pocairea inseamna recunoasterea suprematiei lui Dumnezeu. Nu intamplator primele patru porunci din decalog sunt un fel de cult al personalitatii divine...

 

Regulile stabilite de Biserica urmaresc aducerea sufletului credinciosilor la adevar. Adevarul este unul singur si mereu acelasi, spre ciuda evidenta a minciunii.

si cum iti ingradesc libertatea pacatele altora ?

Pai am mai spus dar pot sa sintetizez: prin existenta lor.

Cum se plang aceilalti ca sunt ingraditi? Exact la fel: prin simpla existenta.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu face nimic, dar daca majoritatea isi simte libertatea deranjata ce masuri ar trebui impuse?

 

Nu exista asa ceva. Fabulezi aiurea.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Regulile stabilite de Biserica urmaresc aducerea sufletului credinciosilor la adevar. Adevarul este unul singur si mereu acelasi, spre ciuda evidenta a minciunii.

Biserica isi urmareste doar propriile interese , de multe ori regulile impuse de ea sunt contrare celor scrise in Biblie

Pai am mai spus dar pot sa sintetizez: prin existenta lor.

Cum se plang aceilalti ca sunt ingraditi? Exact la fel: prin simpla existenta.

 

Existenta pacatelor altora , cu care nu esti de acord, nu poate sa-ti ingradeasca libertatea. Ea iti este ingradita de cutumele cretintei pe care o practici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine cunoaste ce? laugh.gif Cine se chinuie? Bine. La urma urmei, stii ceva? N-o sa raspunzi tu de pacatele mele sau ale altuia, n-o sa ma scoti tu din iad, nu ma ajuta la nimic mustruluiala ta, stii? Asa ca las-o balta. Si da-mi voie sa-ti spun ca nu esti un bun propovaduitor al evangheliei. S-ar putea sa ne tinem de urat in focul vesnic.

faza cu roadele.. smochinul care nu dadea roade a fost nimicit spiteful.gif Ai tu roade de crestin? unde-s? arata oamenii pe care i-ai adus la dumnezeul tau si care-s credinciosi adevarati acum, pt ca dumnezeu ala a lucrat prin tine.

 

 

Eu macar incerc sa am roade.

 

VEMANS: "Cred ca nu exista credinta mai parsiva decat crestinismul.....Poti gresi oricat , poti ucide , poti preacurvii, poti fura, etc. Trebuie sa fii atent doar la doua aspecte :

-sa nu te legi de Dumnezeu (si gashca lui, Sfanta Treime)

-sa te pocaiesti

Moralitatea crestina nu condamna pacatul in cazul in care iti recunosti vina si te pocaiesti.Iar pocairea inseamna recunoasterea suprematiei lui Dumnezeu. Nu intamplator primele patru porunci din decalog sunt un fel de cult al personalitatii divine..."

 

Nu merge asa. Crimele, furturile, preacurviile sunt pacate foarte grele, nu e suficient sa te caiesti pentru faptele tale.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar e despre cum sa nu faci "pacate"? (de frica pedepsei divine) -nu cumva o fi despre cum sa faci bine,nu pentru a primi vreo rasplata cereasca,ci pentru ca esti BUN?

Crestinii sunt obsedati sa nu mai fie atat de rai...nu ii stiu io pe aia preocupati sa faca binele,de dragul binelui.

Biserica nu e interesata sa faca bine..."preasfintitii" se dau cu limuzinele,biserica face PROFIT de milioane de euro...E o afacere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar e despre cum sa nu faci "pacate"? (de frica pedepsei divine) -nu cumva o fi despre cum sa faci bine,nu pentru a primi vreo rasplata cereasca,ci pentru ca esti BUN?

Crestinii sunt obsedati sa nu mai fie atat de rai...nu ii stiu io pe aia preocupati sa faca binele,de dragul binelui.

Biserica nu e interesata sa faca bine..."preasfintitii" se dau cu limuzinele,biserica face PROFIT de milioane de euro...E o afacere.

 

Si vrei sa spui ca Arsenie Boca, Ilie Cleopa, Arsenie Papacioc, monseniorul Ghika si multi altii nu au fost niste crestini adevarati? Niste sfinti?

Nu te lua dupa ce fac cativa reprezentanti ai Bisericii care sunt invaluiti de placerea banilor si a viciilor. Urmeaza-i pe cei care cauta numai binele, si Romania are cu desavarsire preoti si oameni ai Bisericii dornici de a face bine.

 

Nu e vorba de a nu pacatui; daca Il iubesti pe Dumnezeu cu adevarat e clar ca nu vei pacatui si vei dori binele tuturor. Asta e unul din lucrurile pe care ateii nu le inteleg, ei cred ca totul se face de frica pedepsei divine. GRESIT. Se face din dragoste!

Editat de King1
  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de a nu pacatui; daca Il iubesti pe Dumnezeu cu adevarat e clar ca nu vei pacatui si vei dori binele tuturor. Asta e unul din lucrurile pe care ateii nu le inteleg, ei cred ca totul se face de frica pedepsei divine. GRESIT. Se face din dragoste!

 

Matei 10:28 - Trebuie sa ne fie frica de Dumnezeu

Matei 22:37 - Trebuie sa-l iubim pe Dumnezeu

Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan 4:18 - In iubire nu este frica

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Matei 10:28 - Trebuie sa ne fie frica de Dumnezeu

Matei 22:37 - Trebuie sa-l iubim pe Dumnezeu

Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan 4:18 - In iubire nu este frica

 

Mai exact:

Matei 10:28 Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena.

Matei 22:37 El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău.

Intaia Epistola: 4:18. In iubire nu este frica, ci iubirea desavarsita alunga frica, pentru ca frica are cu sine pedeapsa, iar cel ce se teme nu este desavarsit in iubire.

 

Vezi ce se intampla daca iei doar ce vrei tu din text?Acum se intelege foarte clar.

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu e vorba de a nu pacatui; daca Il iubesti pe Dumnezeu cu adevarat e clar ca nu vei pacatui si vei dori binele tuturor. Asta e unul din lucrurile pe care ateii nu le inteleg, ei cred ca totul se face de frica pedepsei divine. GRESIT. Se face din dragoste!

  • A te teme de Domnul e plinirea intelepciunii;ii umple pe oameni cu roadele ei;

    Ps 110:10

  • Frica de Domnul e cununa intelepciunii,cea care odrasleste pace si sanatate multa.

    Pr 8:13

  • 20. Frica de Domnul e radacina intelepciunii,iar ramurile ei, lungime de zile.

    Fc 39:8, Ps 91:12-13, Sir 21:11, Sir 40:26

  •  

  • 21. Frica de Domnul indeparteaza pacatele: de la cel ce o are, abate mania.

 

Le-am luat dintr-un articol de pe net. Iar aici sunt in engleza o sumedenie de versete in care se spune despre "frica de Dumnezeu"spiteful.gif

http://www.kingjamesbibleonline.org/Bible-Verses-About-Fear-of-the-Lord/

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×