Sari la conținut
Forum Roportal
Aseneth

Motive de divort

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca pleaca e clar abandon de copil - sansele ca il va mai putea lua vreodata vor fi nule

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca pleaca e clar abandon de copil - sansele ca il va mai putea lua vreodata vor fi nule

cum sa plece fara copil?! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce naiva sunt cateodata :doh: .

Nu m-as fi gandit la asta si nici ea. Nu e genul.

Mai greu cu ganditul asta.

Deci...

Toate rahaturile pe care si le fac oamenii unul altuia intr-o casnicie au la baza emotiile, orgoliul, lipsa de ratiune, "sangele fierbinte latin" si restul de bullshit care ii impiedica pe oameni sa gandeasca (adica sa fie ceva mai mult decat animale vorbitoare). Ca sfat - sa divorteze, sa isi gaseasca alta locuinta si un loc de munca, apoi sa ceara custodia copilului (legea romana in principiu este in favoarea mamei, daca mama face dovada ca poate creste copilul in conditii decente). Bineinteles, toate acestea nu se vor face peste noapte.

Legat de ce am zis cu emotiile - ea crede ca sotul ei nu stie ca ea se sperie de el sau plange daca el face nu-stiu-ce sau zbiara daca el face altceva ? Stie, ba chiar il distreaza chestia asta. Ar cam trebui sa iasa din jocul asta. Dar sunt aproape gata sa garantez ca nu poate (si nici nu vrea, ar simti ca nu mai traieste daca ar incerca un alt stil de viata decat cel "exersat" zeci de ani de zile).

Asa ca poate e buna psihoterapia. Sau alt barbat care sa fie bagat la inaintare(ca sa opresti un tanc ai nevoie de alt tanc).

Cred ca directia corecta e cea expusa de mine mai sus, pana la obtinerea custodiei, inclusiv. Mai cred si ca are nevoie de prieteni care sa o sustina, sa nu faca prostii sau sa se lase pagubasa si sa nu mai faca nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandisem la un moment dat sa-i zic sa plece pur si simplu, am prieteni care ii pot asigura un loc de munca in Italia sau Spania. Dar ea vrea sa divorteze curat si legal, in speranta ca la un moment dat va avea custodia copilului,chiar daca in momentul de fata sunt mari sanse ca el sa ramana la tata. Dar in ce situatie e acum, si cu boii la caruta si cu cai la teleguta nu se poate.

nu, sa nu plece fara copil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum sa plece fara copil?! :crazy:

 

 

Pai fara copil era vorba, fara aprobarea tatalui nu poti scoate minorul din tara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma, dar de ce sa nu-l faca ea pe el sa-si doreasca sa divorteze? Chit ca el nu vrea sa divorteze, insa cu siguranta si-ar mai pierde cumpatul si nu ar mai fi atat de "chibzuit" ca de obicei.

Bai, eu stiam ca e suficient ca unul dintre cei doi sa-si doreasca sa divorteze. Adica daca unul vrea sa divorteze si celalalt nu, nu se mai pronunta divortul? :cry:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sfat - sa divorteze, sa isi gaseasca alta locuinta si un loc de munca, apoi sa ceara custodia copilului (legea romana in principiu este in favoarea mamei, daca mama face dovada ca poate creste copilul in conditii decente). Bineinteles, toate acestea nu se vor face peste noapte.

 

 

Ok, foarte frumos. Dar cum divorteaza daca nu are dovezi si motive de divort? Daca nu ai cel putin un motiv plauzibil si probabil de divort, actiunea poate fi respinsa.

 

Poate ar fi cazul sa cer mutarea topicului. Am vrut ceva si a iesit altceva...

 

Bai, eu stiam ca e suficient ca unul dintre cei doi sa-si doreasca sa divorteze. Adica daca unul vrea sa divorteze si celalalt nu, nu se mai pronunta divortul? :cry:

 

Din discutiile avute de mine personal cu avocati ( ca n-am crezut-o pe ea) da, el poate tergiversa cativa ani procesul de divort si daca da peste un judecator plictisit ii respinge actiunea ca sa scape de un proces inutil.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, foarte frumos. Dar cum divorteaza daca nu are dovezi si motive de divort? Daca nu ai cel putin un motiv plauzibil si probabil de divort, actiunea poate fi respinsa.

 

Poate ar fi cazul sa cer mutarea topicului. Am vrut ceva si a iesit altceva...

Nu-i nevoie sa fie amandoi de acord, e suficient unul singur. "Nepotrivirea de caracter" sau "diferente ireconciliabile" sau orice alta prostie de genul asta e suficienta. Nu poate fi respinsa... daca este bine intemeiata. Adica sa existe totusi niste argumente realiste, in afara de argumentul "ca nu mai vreau io sa stau cu el". Trebuie sa poata ilustra ceea ce sustine. Evident ca neamul sotului ei va matura cu ea pe jos. De aceea se iau frumusel emotiile si se arunca la gunoi... pentru ca exact gunoaie de emotii va primi din partea fostei persoane iubite.

Instanta va audia apropiatii, va cantari motivatia si va lua o hotarare. In principiu nu se admit actiunile nefondate, mai ales fiind implicat si un minor, deoarece... sa recunoastem, din cand in cand femeile o iau razna si devin irationale, dupa ce le trece le pare rau, dar cat au fost irationale e posibil sa fi produs pagube pe cvare nu le mai pot repara. Instantele cauta sa evite aceste situatii, verificand ca persoana sa fie in deplinatatea facultatilor sale atunci cand solicita ceva si sa poata argumenta ce nevoie are de actiunea solicitata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, io, daca as fi in locul ei, i-as inscena ceva. O camera de filmat sau un aparat foto si se rezolva. Nu cred ca un barbat atat de "sarmant" ca el ei ar rezista la orice fel de tentatie. :roll:

Decat sa dati bani unui avocat, mai degraba unei... daca ea tot nu are nicio amica dispusa sa se sacrifice. :roll:. Cred ca iese si mai ieftin.

Da, sunt machiavelica, aveti ceva de comentat? :shifty:

Editat de Sheeva
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din discutiile avute de mine personal cu avocati ( ca n-am crezut-o pe ea) da, el poate tergiversa cativa ani procesul de divort si daca da peste un judecator plictisit ii respinge actiunea ca sa scape de un proces inutil.

E bogat ca sa faca asta ? Ce avocat si-ar pierde timpul 5 ani cu procesul de divort al vreunui amarat ?

De obicei divorturile se pronunta rapid. Dar actiunea trebuie bine fundamentata.

Exemplu: povestiri clare, detaliate, din cadrul casniciei lor, marturii ale apropiatilor care pot confirma cate o intamplare neplacuta, exemple de neintelegeri financiare... si altele.

 

Da, sunt machiavelica, aveti ceva de comentat? :shifty:

Cica-laca-cichi-cia :ro:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×