Sari la conținut
Forum Roportal
mosgerila

Windows XP - cazuri si necazuri

Postări Recomandate

Buna seara, va deranjez din nou cu o intrebare.

Am acasa doua calculatoare la unu dintre ele am doua placi de retea la celalalt una.

In calculatorul server intr-o placa de retea intra semnalul de internet si prin cea de a doua se duce la cel de al doilea calculator astfel profitand de internet si la cel de al doilea.

1) A doua zi cred ca si-a facut update si cel de al doilea calculator nu mai iese pe internet;

2) Placa de retea de la al doilea calculator imi arata ca am semnal internet (dau ping la 194.102.255.5 si imi raspunde) dar orice internet epxplorer deschid imi spune ca "Internet Explorer could not open the search page"

3) Calculatorele se vad intre ele;

4) Am pus windows pe cel de al doilea calculator pentru a doua oara si am mers internetul o zi dupa care nu a mai vrut (ce este drept nu am oprit live update-ul).

 

Multumesc anticipat,

 

Pentru ca m-ati ajutat de fiecare data si pe de alta parte m-am saturat sa pun windows-ul de fiecare data.

 

Boieru Roger

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara rboieru,

 

Vezi ca in Tools->Internet Options->Connections->Lan Settings sa fie setata adresa servarului (poate a fost schimbata in timpul update-ului).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu instalati service pacca 2 pentru ca pentru jocuri pirat nici nu trebuie, dar

nu plangeti daca cineva a intrat in systemul tau si ti-a furat colectia p0rn (:

 

Enjoy (:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca problema la update-ul cu sp2 peste un windows XP deja instalat si utilizat pe internet, apare la sistemele deja "atinse" de anumite probleme de securitate... sistemul se va misca incet poate din cauza faptului ca SP2 detecteaza aceste atacuri (sau urme ale atacurilor) si incearca sa le elimine. eu unul voi instala pe "curat" XP si SP2, apoi voi intra pe net cu el...

... Nu-i un sfat de expert, dar cred ca e plauzibil ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... aaaa..... si ar mai putea fi o cauza ....

SP2 e conceput sa "lupte" impotriva pirateriei ... poate o fi inceput lupta.... :-ca

... nu ca as insinua ceva ........ :cry:

... si nici nu dau cu piatra ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gasesti cu google pe internet ... solutia ...

dar, atentie! dupa "rezolvarea" problemei nu poti instala nici un update la el (gen SP1 sau SP2) pentru ca acestea detecteaza ca este ceva in neregula si va opri functionarea acestuia ...

oricum dupa perioada de proba PC n-o sa mai starteze... si ajungem la vorba lui icebreacaer ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles ca acest sp 2 a fost retras de pe situl oficial microsoft de m,ai multe ori datorita unor erori de programare. Daca aveti win xp+ sp2 din chip nu-la folositi este exact acela care a fost retras de pe site. (Ei la-au retras cu un motiv).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×