Sari la conținut
Forum Roportal
Guest325

nu mai suport singuratatea, am 22 de ani si vreau sa ma sinucid

Postări Recomandate

Insinuezi ca toti cei care prefera sa fie singuri (ceea ce nu-i tot una cu singuratatea, parerea mea) sunt tacaniti? :blink:

Nu cei care prefera sa stea singuri in casa, ci cei care nu socializeaza decat fortati de imprejurari. Cei care chiar s-ar incadra in definitia de sihastri.

@Arcangelo...

Te pricepi de minune la buchisit, ai talent literar, dar nu si putere de convingere.

Nu te cred si pace.Nu esti fericit.... cum nu sunt eu personajul al carui nick il am pe forumlaugh.gif

Stiu ca nu-i tocmai interesul tau sa ma convingi pe mine, sau pe altii, dar nu m-am abtinut sa nu-ti zic.smile.gif

Felicitari pt. romantica punere in cuvinte.Asta-mi place.good.gif

 

Relatiile frumoase,nu sunt intemeiate pe frica.Iubirea adevarata nu e in nici un caz vreo patima devastatoare,o agatare obsesiva de cineva,o investire cu atribute mitologice a cuiva,cu sperante si asteptari(si pretentii...)...cu vise si dorinte. Nu stiu cum as putea sa explic mai bine,cat de mare este diferenta intre ce numesc unii iubire si ce numesc altii iubire.

Sper sa nu gasesc asta printr-un roman oarecare, ca-ti iau punctul inapoi...rotflmao.gif.Chiar imi place...

Editat de InPing
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu Arcangelo, iubirea adevarata poate fi gasita si traita numai cand atingi o evolutie interioara (nu neaparat sa fii destept), care poate fi si educata in familie, sau regasita prin sine, independent de ce ne sugereaza societatea. Este superficial sa credeam ca stim sa iubim de la sine. Nu e lucru simplu si multi rateaza pt ca se avanta ca berbecii, in loc sa isi vada mai bine de evolutia personala si sa faca pasul cand sunt pregatiti, nu impinsi de imprejurari.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oare unde e initiatorul topicului? si-o fi gasit vreo prietena? :friends:

 

Nu cred ca este foarte prietenos individul si ceva tot ne ascunde. Doar cei bolnavi se simt mereu singuri, nu vreau sa mentionez nume de boli insa un om sanatos se bucura si de o creanga uscata, altminteri un tanar plin de viata!!! Are complexe de inferioritate ... inainte de toate si caractere innascute accentuate cu care se mai lupta care nu-l lasa sa se desfasoare cum ar vrea el in viata. Multipla personalitate nu te lasa sa traiesti o viata normala, de asta nu stiu cum se scapa!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cei care prefera sa stea singuri in casa, ci cei care nu socializeaza decat fortati de imprejurari. Cei care chiar s-ar incadra in definitia de sihastri.

 

Ia explica-mi si mie, asa, ca la prosti, de ce consideri tu ca asemenea oameni sunt ticniti, m-ai facut curioasa. :D

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat dinadins un topic despre singuratate.

..........

Ei da,inchipuiti-va,sunt singur si fericit.Nu simt NEVOIA sa mi se dea atentie,sa fiu bagat in seama,razgaiat,alintat,dorit,invidiat...nici macar sa vorbesc cu cineva.Sunt ok.Mi-e atat de bine...cu mine.

 

..........

 

:hi: Arcangelo

 

Omul , prin definitie , este jumatatea unui intreg . Asa ne-a creat natura , vrem - nuvrem.

Dar nu te contrazic , se poate sa te simti bine si singur daca asta este o alegere/convingere.

Doar timpul poate sa te lamureasca daca ai facut bine sau nu .

Si , mai ales, de la o varsta in sus ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia explica-mi si mie, asa, ca la prosti, de ce consideri tu ca asemenea oameni sunt ticniti, m-ai facut curioasa. :D

 

 

Pentru ca omul e o fiinta sociala . N-am zis eu asta. A zis-o unul mai destept. Cine sunt eu sa-l contrazic? :roll:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca este foarte prietenos individul si ceva tot ne ascunde. Doar cei bolnavi se simt mereu singuri, nu vreau sa mentionez nume de boli insa un om sanatos se bucura si de o creanga uscata, altminteri un tanar plin de viata!!!

Da... zi tu asta dupa, sa zicem, 5 ani de singuratate. Sa te vad atuncia cum o sa iti mai arda de crengute uscate.

 

Si pentru Arcangelo... Eu zic ca te pacalesti singur. Poate acum iti iese, dar vezi tu mai incolo. Am si eu scurte momente in care asa imi plac floricelele din parcuri. Dar imi trec repede.

Editat de Def2010.ro
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu acu ca munsca-n lapte.

Singuratatea e buna,insa nu singuratate definitiva sau izolare totala.

Da e adevarat avem momente in viata cand ne dorim sa fim singuri,asa simtim nevoia.\dar noi suntem oameni fiinte mai rationale,avem nevoie de comunicare avem nevoie sa vb unu cu celalalt.Asa vad eu lucrurile.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×