Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Filme, seriale, emisiuni care injosesc si corup fiinta umana

Evaluează acest topic

Entertainment sau manipulare  

20 membri au votat

  1. 1. Consideri ca filmele, serialele si emisiunile tv au scopul de a iti inocula anumite idei?

    • Da
      10
    • Nu
      3
    • Uneori
      7
    • Nu stiu
      0
  2. 2. Ai analizat vreodata posibila lor influenta asupra ta?

    • Da
      11
    • Nu cred ca m-ar putea influenta
      7
    • Prefer sa nu ma gandsc la asta
      2
  3. 3. Consideri ca te-au influentat vreodata?

    • Da, in perioadele vulnerabile (copilarie si adolescenta)
      7
    • Cred ca mai preiau inconsteint anumite comportamente si idei de la tv
      5
    • Nu, niciodata
      7
    • Vad influenta acestor lucruri asupra celor din jur
      8
    • Consider aceste influente pozitive sau inofensive
      0


Postări Recomandate

''Dispensabilul''

 

Urmatorul scenariu e prezent in multe filme, de la comedii la filme despre dezastre, thrillers etc : un cuplu se desparte dintr-un motiv sau altul, de obicei sot si sotie. De obicei exista si un copil. Sotia se recasatoreste sau incepe o relatie cu altcineva, un tip de treaba, fidel, familist, dar care nu e ''iubirea vietii ei''. Apare o situatie de criza. Primul sot intervine, uneori colaborand cu al doilea, iar pe parcurs al doilea e cumva inlaturat in mod convenabil din poveste - se muta in tarile calde, sau, in filmele despre dezastre, e sacrificat impreuna cu restul de ''casualties''. Cuplul initial se reuneste, copilul e foarte fericit, si traiesc fericiti pana la adanci batraneti. Filmul se termina cu un sarut lung intre respectiva si iubirea vietii ei, in timp ce omul cu care impartea linistita viata, casa, patul etc in urma cu 24-48 de ore (ori cat dureaza criza neasteptata) zace mort pe undeva sau a fost eliminat cu un bland ''uite geamantanul, esti super de treaba, mult noroc in viata...'' si culmea ca de obicei intelege si pleaca spasit, cu coada intre picioare.

 

A mai observat cineva pattern-ul asta?

 

Mi-a revenit in minte cand am observat o tendinta reala in unele cazuri de pe aria Dragoste, in care o persoana se foloseste de altele pentru o perioada, in acelasi timp avand in perspectiva reunirea cu ''iubirea adevarata''. Acele persoane pot avea intentii serioase si isi pot lua un angajament cat se poate de serios, dar pe criteriul ''daca ma vrea cutare inapoi nimic nu mai conteaza'', risca oricand sa dispara din pesiaj, fara menajamente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am dat 1 data peste un show, Serial am vazut, numit swingers wifes. ce dragut era acolo, se intalneau ei si se amestecau :roll:

 

iar ele, stimabile dudui, incercau sa ma convinga pe mine,privitorul, ca eu sunt anormala si ca ele normale. fi-mi-ar scarba!

Editat de **Alex**
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A mai observat cineva pattern-ul asta?

 

Da, l-am observat. Multe filme se inspira din realitate, dar mai ajusteaza lucrurile, pe ici si pe colo, ca altfel ar fi prea banale, nemaiavand astfel audienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am dat 1 data peste un show, Serial am vazut, numit swingers wifes. ce dragut era acolo, se intalneau ei si se amestecau :roll:

 

iar ele, stimabile dudui, incercau sa ma convinga pe mine,privitorul, ca eu sunt anormala si ca ele normale. fi-mi-ar scarba!

 

N-am auzit dar nu ma mira :pardon: . De obicei pentru a schimba perceptia privitorului sunt folosite trei metode - vina, teama de ridicol si teama de respingere.

 

Vina e provocata prin situatii fictive, foarte intese dpdv emotional, care sa te faca sa te simti ca un capcaun/ rauvoitor/ persecutor/ posibil criminal :crazy: sau ingaduitor cu crimele altora bazate pe ura, daca nu aprobi o ''noutate'' din asta. Daca e sa-ti dau un exemplu concret... unele faze din filmul Kinsey. E foarte transparenta metoda, pentru cine o recunoaste inainte sa suspine in batista.

 

Teama de ridicol e indusa prin a asocia privitorul cu tot felul de trasaturi care sa il faca ... ridicol, n-am alt cuvant. Tatal habotnic al lui Peter Griffin (ca tot am mentionat Family Guy pe topicul asta), si de fapt orice asemenea personaj - ilogic (concluziile la care ajunge nu se bazeaza niciodata pe observatii reale), rautacios dar inofensiv, demn de mila etc.

 

Teama de respingere, prin a ii induce privitorului impresia ca noutatea de fapt se practica pe toate drumurile si el a ramas in urma, e in minoritate, cand, daca sta bine sa se gandeasca, e putin probabil sa fie asa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×