Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare,

sunt si eu unul dintre cei care au experimentat de-a lungul timpului diverse satari asemanatoare celor prin care treceti sau ati trecut. Totul a inceput acum cca 4 ani, nu mai tin minte exact, cu un atac de panica aparut seara inainte de culcare. Au urmat si altele in zilele urmatoare, am ajuns de doua ori la spital, noaptea( deja la spital nu mai aveam nimic), a urmat o perioada chinuitoare si grea pana am inteles care e treaba cu atacul de panica si cu manifestarile si simtirile ce il insotesc si intr-un final dupa cateve luni in care am facut toate analizele (care au iesit bune, desigur) serlift si psihoterapie am reusit sa ma redresez si am inceput sa imi revin. Acum 1 an am renuntat la serlift ( relativ greu , dupa mai multe incercari ) si tragand o linie acum am rezolvat problema in proportie de 75-80 %; am ramas cu unele senzati, manifestari, trairi sau nu stiu cum sa le zic care ma fac si acum sa am zile proaste si o stare de depresie sau ceva asemanator... Despre atacurile de panica si experientele pe care le-am avut atunci am postat la momentul respectic pe topicul "atacuri de panica-spasmofilie" foarte detaliat si explicit. Cam asta ar fi introducerea, daca pot sa ajut pe cineva cu informatii sau altceva va stau la dispozitie.

 

In continuare o sa discut despre ce a ramas dupa acesti ani; nu am ajuns la agarofobie sau la alte genuri de fobii dar am ramas cu o sensibilitate nervoasa fata de zgomote glagie si in special persoane care vorbesc tare. Ma deranjau si ainainte asemenea lucruri dar nu foarte tare pe cand acum imi dau o stare destul de ciudata parca mi-ar da o stare de neliniste de usoara nervozitate, de exemlu daca intr-o incapere mai multe persoane vorbesc tare sa la o petrecere sau la o dezbatere aprinsa aajung la a ma simti de parce as fi altundeva si ii privesc ca spectator de parca nu as fi acolola ca aunci cand te uiti la tv in gol. ( asta nu se intampla intodeauna si doar in prezenta anumitor persoane ) toate cuvintele intra pe o ureche si ies pe calalta ; uneori tresar la zgomote aparute brusc, nu neaparat puternice sau nu e obligatoriu sa tresar daca zgomotul e puternic...Deasemenea mai am stari de ameteala dar nu dezechilibru doar senzatia de ameteala , uneori si la miscarea ochilor( nu a capului ), o stare de nesiguranta fizica, teama de a nu se intampla ceva. Azi am avut un episod in care brusc s-a infundat o ureche, dreapta, si parca nu am mai simtit nimic in partea respectiva a capului pt cateva secunde, insotite de o senzatie de lesin, sfarseala, tote doar pt cateva secunde apoi a inceput inima sa bata rapid ... mi-am revenit dar pt restul zilei am ramas cu o stare de slabiciune si ameteala, greutate de concentrare si de parca trebuia sa fac un efort in a aprecia lucrurile; toata atentia era orientata catre interiorul meu catre ce se intampla in interior, fata de exerior parca eram in alta parte iar nu acolo, aerian.

 

Cam atat pt astazi, va multumesc pt ca ati citit si as dori sa stiu parerile voastre si daca aveti astfel de senzatii, trairi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va transmit si eu salutari.

Citind la acest forum, am realizat ca problema mea poate nu este cea mai grava, insa... este tot o problema de anxietate.

Pe mine m-a inebunit nesiguranta zilei de maine, si situatia finaciara cu salariile din ce in ce mai mici, si datoriile din ce in ce mai mari.

Acum de aproximativ o saptamana consum un produs naturist, care vad ca ... are ceva efect, m-am mai linistit, insa pt mine a fost solutia cea mai ieftina si sper pana la urma cea mai buna. Din cautarile mele pe net, se pare ca aceste probleme pe care le avem se datoreaza si din cauza unor lipsuri (gen minerale vitamine etc), iar pe un fond de stres crescut, apar problemele.

Ce mi-a placut iarasi, la acest "tratament" daca pot sa ii zic asa, ca pot sa-l iau chiar daca ma urc la volan.

Sper sa pot sa va ajut si eu cu ceva, si sa nu fac publicitate, l-am gasit aici :http://www.retetanaturista.ro/suplimente-naturale/rhodiolin.html

Multa sanatate tuturor !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va transmit si eu salutari.

Citind la acest forum, am realizat ca problema mea poate nu este cea mai grava, insa... este tot o problema de anxietate.

Pe mine m-a inebunit nesiguranta zilei de maine, si situatia finaciara cu salariile din ce in ce mai mici, si datoriile din ce in ce mai mari.

Acum de aproximativ o saptamana consum un produs naturist, care vad ca ... are ceva efect, m-am mai linistit, insa pt mine a fost solutia cea mai ieftina si sper pana la urma cea mai buna. Din cautarile mele pe net, se pare ca aceste probleme pe care le avem se datoreaza si din cauza unor lipsuri (gen minerale vitamine etc), iar pe un fond de stres crescut, apar problemele.

Ce mi-a placut iarasi, la acest "tratament" daca pot sa ii zic asa, ca pot sa-l iau chiar daca ma urc la volan.

Sper sa pot sa va ajut si eu cu ceva, si sa nu fac publicitate, l-am gasit aici :http://www.retetanaturista.ro/suplimente-naturale/rhodiolin.html

Multa sanatate tuturor !

 

Nu cred ca exista vreun ceai sau supliment minune sa te vindece de anxietate. Ai gasit cauza, ''grijile''. Creezi scenarii despre viitor si acorzi celui mai ''rau'' din ele probabilitatea cea mai mare de-a se intampla. Asta iti mentine corpul in permanenta tensiune, ''pregatit'' sa faca fata scenariului ales. Iar asta iti consuma resursele, psihice si fizice. Fii bland cu tine!

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut probleme cu spasmofilie timp de 10 ani. Acum (august 2012) se implinesc aproximativ 11 ani de cand sint din nou o persoana normala si am o viata normala. Inca din 2002 am postat pe internet un site in care am descris ceea ce am facut. Sper sa va foloseasca si voua: WWW.RODIAMONDS.COM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.

Problema este urmatoarea: am incercat in fel si chip sa aflu cat mai multe despre spasmofilie sau asa zisele atacuri de panica.

 

Si eu am avut spasmofilie pentru ca nu mananc branza/iaurt/unt/nu beau lapte. Nimic din toate astea care contin cel mai mult calciu. Am consumat foarte mult calciu cu licenta (am lucrat la ea 2 luni intensiv inclusiv weekend, nu am luat decat poate 2 zile libere in 2 luni, si aveam si insomnii de grija sa trec-eram in a 2a sesiune). Toate astea pentru ca am luat-o de la 0 cu cunostintele pentru ca se stie deja ce bine se preda in facultate. Deci si efort intelectual intens+stresul de daca voi reusi. Ce m-a tinut in picioare sa pot lucra la ea: am luat complex de B-uri. Altii luau Magne+B6. Si subliniez ca nu luam totusi si calciu. Acum iau pentru ca am facut atacuri de panica. Si ma simt mult mai bine. (un pont: mi-a spus o prietena care a ales medicina ca daca iei cacao/ciocolata cu lapte/iaurt/ce are calciu nu se absoarbe). Nu trebuie luate impreuna. De aceea am zis ca voi mai bea lapte si cum nu imi place simplu, voi pune inka(praf de cereale ce seamana cu cafeaua la gust sau milkshake cu banane/capsuni ca a aparut). Spun asta si ca o sugestie ca poate si ea e ca mine ca nu ii place. Unt pot manca cu gem doar. A...lapte...NU DIN MAGAZIN LA CUTIE. Ala e fix pix. Are poate 0.0000001% Ca pentru ca e procesat. Sa fie lapte mai direct de la vaca, din piata sau sa isi faca un cont/abonament de lapte. L-am mai testat pe cel din cutie din supermarket cand aveam lipsa de calciu, chiar am pus si picaturi de vitamina D3 in el si nu am luat calciu din el. (D3 ajuta la fixarea calciului). De obicei se vinde Ca+D3. Mai sigur sa ia din acela ca poate nu stie cat D3 mai are in corp.

 

Mi s-a mai recomanat, cat iau Ca intensiv acum pt. spasme, sa iau si un adjuvant de calmare, pentru anxietate, naturist ca sa amelioreze simptomele deficitului de Ca(pana asimilez cat am nevoie). Calmantele naturiste sau nu nu actioneaza la sursa problemei. Stopeaza doar simptomele, dupa cum mai spunea cineva aici. Am luat mai demult si eu xero*** pentru ca am nimerit la medici care nu trebuie. Am schimbat cativa psihiatrii si psihologi(din 2 orase, al meu si unde faceam facultatea) initial ca nu stiam ce am, stiam doar ca e de la creier si nu aveam atunci o doctorita de familie prea serioasa. Am facut si putina psihoterapie, dar asta e pentru cand pierzi calciu ca te consumi cu ceva psihologic, nu ca nu consumi alimentele care trebuie, parerea mea.

 

Am mai aflat intamplator de pe net ca daca iei calciu(indiferent sub ce forma), sa nu bei imediat ceai/cafea, ci dupa cam 15 min sau inainte cu 15 min. De asemenea, ceaiul sa nu stea cu pliculetul/plantele in el mai mult de 3 min pentru ca iese tot taninul din el care opreste absorbtia Ca. Si mama mi-a confirmat ca stia acest lucru, deci nu cred ca e un studiu ca multe altele, facut sa fie.

Editat de Kykia2002

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am avut si eu cateva cazuri de acest gen si fara sa vreau am descoperit 2 lucruri care ma ajuta.

 

1. Apa cu zahar

2. Respir intr-o punga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O consultative la medicul de familie. In urma unor intrebari s-ar putea ajunge la urmatoarele: trimitere catre un psihiatru sau, cazul cel mai fericit, recomandarea schimbarii stilului de viata+suplimente alimentaire, precum Doppelherz ( Ca, Mg, Zn) 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×