Sari la conținut
Forum Roportal
Kilkoana

Nici macar nu asculti !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stii tu, ca ai invatat in timp, maturizandu-te. Vei observa insa ca multi, dar mai ales, multe, nu stiu sa piarda. Prin urmare, pierd.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii tu, ca ai invatat in timp, maturizandu-te. Vei observa insa ca multi, dar mai ales, multe, nu stiu sa piarda. Prin urmare, pierd.

 

Da,dar vezi tu,pana ajung sa se maturizeze,isi pierd vremea degeaba facandu-si nervii si mancandu-si zilele.Si te miri de ce s-au despartit din lucruri minore.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

El are dreptate. Ea sa spune ce vrea alta data, nu sa se astepte sa i se citeasca gandurile, ca d-aia apar certurile.

Genul asta de formulare este fals politicoasa si e un mic joc al puterii - "ma fac ca te intreb ce vrei, ca oricum facem ce vreau eu". Forma corecta de adresare: "Hai un pic pe la X/Y, ca tot suntem in zona" - adica sa spui ce vrei.

Evident ca doamna simte, ca nu merge creierul, doamna intotdeauna va dori sa simta, nu sa gandeasca, e construita sa fie asa. Dar ca sa simta ar trebui sa gandeasca intai un pic, n'est ce-pas ?

Apropo, domnul ce-o fi simtind ? :think:

De multe ori doamnele, orbite de pasiune, cauta sa faca lucruri pentru domni, fara a se interesa de ceea ce ar avea nevoie domnii respectivi - motivatia e simpla: fiecare doamna viseaza ca partenerul ei e ceva sau cumva cum saracu' nu e de fapt, mai ales ca respectivul nu face niciun efort sa ascunda ca nu e asa. Dar doamnele oricum vor face acele lucruri si apoi vor scoate ochii la domni pe sistemul "ia uite cate fac eu pentru tine"...

 

 

 

Perfect de acord, sunt femeie dar si pe mine ma dispera uneori genu asta 'de-a ghicitul' de abordare a discutiei. Asa e mama mea, cu toata lumea, nu doar cu tatal meu.

 

Vrea ca noi sa simtim ce simte ea, sa ghicim insinuarile ei, sa dorim ce ar dori ea... Si sa conduca prin genul asta de abordare. E un cerc al puterii, vicios si elusiv ...

 

Iar cand se plange vrea suport, nu SOLUTII. Eu tind sa cam dau solutii + suport.

 

Si da, am cam fost acuzata ca sunt cam rationala, masculina in discutii. M-am lovit mereu de asta si cu prietene de ale mele. Acum mi-am invatat lectia, ele vor doar sa se planga, sa critice, niciodata aproape nu vor solutii.

Deci cam ce trebuie sa raspunda un barbat la asta - 'vai draga' 'Te inteleg' 'Aha, Ihi ', 'Hai in brate', si din nou 'Vai draga' se reface cercul, gesturile trebuie sa arate simpatie, simtire, raspunsurile scurte si simple. :stars:

 

 

 

 

O carte interesanta pt noi toti -Barbatii sunt de pe Marte, Femeile de pe Venus de John Grey.

 

 

 

 

 

 

Spui unui barbat o problema cu care te confrunti, raspunsul automat este " eu ce pot sa fac? ".

Altui barbat i se pare firesc, intre ei orice problema cere o solutie.

Gasita solutia, problema nu se mai discuta, nici nu se reia.

 

Raspunzind asa unei femei, aia se aprinde instant si raspunsul standard e "nici macar nu ma asculti".

Intre doua femei, modul asta de abordare e firesc.

Ele nu-si spun probleme cerind solutii, nu impartaseste cu tine problema ca sa o scapi de ea, ele impartasesc STAREA, problema o rezolva si ea singura.

 

Pentru femei aceste 2 lucruri sunt distincte, STAREA care se vrea impartartasita cu iubitul sau prietena, iar daca are nevoie de ajutor efectiv , aia e cu totul alta problema, alta discutie.

 

Barbatii se sperie cind iubita vrea sa-si expuna pasul, pt ca automat cred ca li se va cere ceva, ceva vor trebui sa faca.

NU. Trebuie doar sa asculte, sa fie prezenti, sa le sustina, sa arate intelegere pt emotiile lor.

Daca vor si ajutor, vor cere.

 

De cele mai multe ori, ele nu cer ajutor, vor doar sa povesteasca ce li s-a intimplat.

Nu trebuie sa faceti nimic, doar sa le dedicati putin timp.

 

Perfecta descriere. :good:

 

 

Cel mai usor sa comunici cu un barbat e sa ii spui clar, raspicat ce vrei. Atunci te intelege. Uneori chiar sa dai comenzi, simple.

 

De ex. In loc sa zici ' Of si gunoiul asta, is asa de obosita... Nu ai vrea sa il duci? '

Mai bine mai simplu, neutral si in acelasi timp si ferm - 'Hai du-te sa arunci gunoiul.' Comenzile astea scurte, clare merg cel mai bine la barbati. ( de ce credeti ca fac armata? scurt, logic si la obiect )

 

O prietena se tot plangea de prietenul ei, care nu facea nimic prin casa, au ajuns fireste la discutii interminabile. I-am zis ca trebuie sa isi schimbe comunicarea, sa nu mai faca insunuari si apoi plangeri infinite, ci sa ii dea comenzi clare, simple, scurte. A avut reticenta, caci i se parea badaranie. Pana la urma a aplicat si a ramas uimita, prietenul ei se ridica si facea ce ea ii cerea simplu si la obiect. Si el le facea fara frustrare, fara suparare. Certurile pe subiectul curatenie s-au incheiat pt totdeauna.

 

Deci.... :cheer:

Editat de Tipareth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Segregarea educatiei pe sexe duce la incapacitatea comunicarii eficiente intre sexe la maturitate din cauza ca vorbim "limbi" diferite in cele mai multe cazuri.

Asta s-a nimerit.

Fetele, de obicei, de mici sunt rasfatate, protejate, baietii in schimb cresc in "sut in fund si-un pas inainte", caliti si des refuzati.

Cand femeia pune intrebarea: "N-ai vrea sa facem... ?" a scapat de frustrarea de a fi refuzata. N-a cerut direct nimic, oricum ar fi raspunsul, n-a pierdut nimic, mandria ei n-are de suferit.

Dar in sinea ei spera sa fie ghicite dorintele ei de cel care sustine ca o iubeste. Si incepe dansul...

Aceste diferente intre sexe stau la baza relatiilor amoroase, sa ne putem completa. Este nevoie si de luciditatea si calculele logice din partea lui care totodata sa fie piperate de firea visatoare a femeii.

 

Daca ei asculta? Nu prea asculta. E rar cand prinzi un moment sa-l tii in "povesti". Sunt si exceptii, ei exceptii raman.

Are El un tricou cu inscriptia: SHE SAYS I DONT LISTEN... OR SOMETHING LIKE THAT

Daca se fabrica asa ceva pt barbati, evident procentajul este mare favorabil celor care nu asculta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa ne inregistram vocea, sa ii punem sa ne asculte toata ziua, si strecuram subliminal in text dorintele noastre din ziua respectiva. :gum:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×