Sari la conținut
Forum Roportal
Kilkoana

Nici macar nu asculti !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt necesare explicatiile si detaliile, ca sa ne facem intelesi cat mai bine, avand in vedere ca gandim si comunicam diferit.

Doar nu ne doare gura.

 

Problema femeii sau nu, comunicarea ASTA inseamna. A te asigura ca receptorul primeste EXACT mesajul pe care vrei tu sa il transmiti si ca nu il "prelucreaza" dupa modul propriu de gandire, ca sa te trezesti pe urma cu nu stiu ce intepretari gresite.

Pe urma tot trebuie sa dai explicatii, in caz ca se isca vreo NEINTELEGERE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand am zis ca e problema femeii, ma refeream la imbufnarea ei cand nu-i iese cum vrea. Supararea asta este doar a ei, nu a lui.

Pe de alta parte, vorba ta, de ce trebuie sa ne suparam (noi femeile), cand barbatul nu ne face pe plac in anumite momente?

 

Comunicarea, cred ca presupune, in primul rand, sa inveti sa-ti impartsesti gandurile si dorintele in mod clar, nu sa stai minute bune sa explici de ce nu vrei sa faci ceva. Zic eu. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna amandoua lucrurile.

Nu dai explicatii, argumentezi. Ca sa inteleaga si tuta de langa tine, care nu are gandirea ta logica si organizata, ci isi face filme in cap de la orice fraza de-a ta.

Daca tii coada sus si nu esti dispus (sau dispusa) sa .. explici, atunci sanatate.

Ce semeni, aia culegi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai, n-am zis ca, in anumite momente, nu sunt utile si necesare acele explicatii. Dar nu cred ca este indicat sa-ti faci un obicei din asta. Atata tot. :)

 

Ca sa inteleaga si tuta de langa tine, care nu are gandirea ta logica si organizata, ci isi face filme in cap de la orice fraza de-a ta.

Pai.. treaba asta se aplica si noua si lor. Dar dintr-un punct incolo, e obositor sa-ti tot argumentezi cuvintele. Daca tot ii plac filmele din cap, sa ramana cu ele. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am zis nicaieri ca e valabil DOAR pentru unul din sexe. Credeam ca se intelege, e obositor sa tot repet intruna "nu ma refer doar la femei/barbati".

Editat de S.M.Poupincourt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Segregarea educatiei pe sexe duce la incapacitatea comunicarii eficiente intre sexe la maturitate din cauza ca vorbim "limbi" diferite in cele mai multe cazuri.

 

De fapt acea segregare se auto-produce.Prin scoala primara fiecare se joaca cu ai lui (same sex). Ciudat e ca rar de o fata se joaca in trupa baietilor, este acceptabil, ea capata o aura de baietoasa, dura, in schimb baiatul, la fel de rar, care se joaca in trupa fetelor nu seste deloc bine vazut.

 

segregarea o facem si noi si ne asumam un comportament adecvat sexului nostru, pentru a ne integra.

 

 

Termini seara zambind, nu intorcandu-te cu spatele la partener, imbufnata ca nu ti-a indeplinit un .. moft?

 

 

Mofturile adunate zi de zi,luna de luna, ating nivel catastrofal .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu pleci de la premiza ca el refuza sistematic sa faca ce-si doreste ea. Nu cred ca nu sunt cazuri, dar nu astea reprezinta majoritatea, despre care vorbim aici.. NU?

Apoi, daca CHIAR se intampla asa... mai depinde si de cata intelepciune are respectiva. Daca-i una cu impresii in cap, ca barba-su tre sa stea drepti in fata ei sau sa faca sluj sau daca e vreo rasfatata pisicoasa care crede ca i se cuvine si luna de pe cer si insista s-o aiba.. Atunci n-are decat sa stranga ce vrea ea, cand vrea ea, daca asta o face sa se simta bine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu plec de la vreo premisa. Doar in limitata mea experienta, comunicarea intre sexe este grea si cele care au pierdut des au fost femeile.

Ca lasa mai des de la ele, ca se asteapta sa lase mai des, ca oricum ar incerca parerile lor sunt des considerate fitze si mofturi sau chiar trimise la plimbare ca fiind irelevante.

Iar cand abordeaza un stil agresiv, masculin, sunt etichetate.

De fapt nu consider ca femeile stiu a comunica bine, prin prisma educatiei pentru asumarea genului feminin, care este deosebit de restrictiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu intotdeauna.

Femeile mai pierd si din cauza ca barbatii sunt prea caposi ca sa recunoasca atunci cand ele au dreptate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×