Sari la conținut
Forum Roportal
Weezy

Piese de pc

Postări Recomandate

Rezolutia monitorului conteaza, nu diagonala. Hardul ala sigur nu iti va ajunge, plus ca:

 

1. Nu mai ai garantie la el, banuiesc

2. Cu siguranta are buffer de 8/16MB si, per total, e mai lent decit sugestia mea.

 

Macar e SATA hardul pe care il ai acuma?

 

@NICU LUPUL ALB: Bine punctat, ai omis totusi un mic mare detaliu - memoriile cu latenta redusa. Majoritatea DDR3-urilor cu CL9 sint jalnice comparate cu DDR2 rulat undeva spre 1000-1100MHz cu CL5 (overclock, desigur, dar sint sigur ca ai prins ideea).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai omis totusi un mic mare detaliu - memoriile cu latenta redusa. Majoritatea DDR3-urilor cu CL9 sint jalnice comparate cu DDR2 rulat undeva spre 1000-1100MHz cu CL5 (overclock, desigur, dar sint sigur ca ai prins ideea).

 

Bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rezolutia monitorului conteaza, nu diagonala. Hardul ala sigur nu iti va ajunge, plus ca:

 

1. Nu mai ai garantie la el, banuiesc

2. Cu siguranta are buffer de 8/16MB si, per total, e mai lent decit sugestia mea.

 

Macar e SATA hardul pe care il ai acuma?

Monitorul meu suporta pana la grafica asta: 2048-1536, si numai am garantie.

Ar trebui sa schimb si monitorul?

Si nu cunosc termenul "SATA" :|

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ha??? Deci sa inteleg ca inca ai monitor cu tub? In cazul asta, fa bine si ia si un LCD. Il poti tine daca e macar un Sony Trinitron plat sau ceva de genul care sa duca refresh mare.

 

Daca nu ai habar ce e ala SATA, probabil ca nu e SATA. Cit 5 ani are hardul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rind e vorba de viteza de transfer... mie mi-a crapat un Samsung de 1TB dupa vreo 9 luni, si era editie Enterprise cu 5 ani garantie. Ca totul sa fie super tragi-comic, dupa ce mi-a crapat hardul si mi-am zis "asta e, bine ca am backup la vital stuff pe stick" am constatat ca si arhiva de pe stick era corupta... :kiss:

 

P.S. Acum fac backup automat la vital stuff in fiecare noapte pe la ora 2 cu iDrive. :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiam ca poate sa crape hardul,deci mai bine as cumpara unul nou.

Si monitorul nu e cu tub e LCD , e Myria dar ceva mai nou decat in poza asta.

post-313397-1297167748_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ce logica de victima ai. DC-Shop iti par tie ieftini, nu? In caz ca nu stiai, sint in pragul falimentului. Configuratia aia e de vreo 13 mil maxim, placa video e o mizerie, placa de baza nu se stie ce o fi, sursa e una ieftina, desigur - desi se putea si mai rau decit Rasurbo... ti s-au dat sfaturi foarte bune in bugetul tau aici. Daca tii musai sa arunci banii pe geam, e problema ta, dar sa stii ca nu e nici o rusine sa rogi pe aia de unde o sa iti iei componentele sa iti asambleze sistemul - PC Garage o fac pe bani acum, la eMag nu mai stiu care e situatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×