Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Etica alienilor - au ei simt moral sau nu?

Postări Recomandate

Intrebari pentru cei care considera ca alienii sunt "fratii din spatiu" care ne ajuta sa trecem prin tranzitia 2012, cataclisme, etc.

 

De ce nu au intervenit la Holocaust? UFO au fost vazute si in WW2 (pilotii le numeau foo-fighters). De ce au lasat sa moara oameni in lagare, printre care copii, femei?

 

De ce nu au oprit bombele nucleare de la Hiroshima si Nagasaki?

 

Timp de 2 mil. de ani am avut o perspectiva exterioara asupra lumii, insa in curand vom ajunge la "singularitatea tehnologica", trecand cu totii ca spirite digitalizate in interiorul retelei cuantice, un adevarat Rai absolut pt. fiecare.

Probabil si alte civilizatii, ET au ajuns la aceeasi faza, asa ca restul teoriei cu ET-ii se va raporta la acest aspect, ori se va evapora spontan ... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mdea , e dragut sa vorbesti despre etica unor fiinte a caror existenta nu este probata . :blink:

E foarte probata.

Jacques Vallee era astronom. A inregistrat la observatorul sau fenomene care nu puteau fi avioane sau meteoriti pentru ca zburau prea repede si isi schimbau directia. A doua zi au venit ceilalti astronomi si au distrus probele, fara explicatii.

Vallee a zis ca asta nu e stiinta autentica, si a inceput sa cerceteze fenomenul. Dintr-un sceptic s-a transformat intr-un cercetator obiectiv.

Ca sa stii de ce nu e PROBAT fenomenul. Pentru ca PROBELE se distrug incepand de la nivel inalt.

 

Timp de 2 mil. de ani am avut o perspectiva exterioara asupra lumii, insa in curand vom ajunge la "singularitatea tehnologica", trecand cu totii ca spirite digitalizate in interiorul retelei cuantice, un adevarat Rai absolut pt. fiecare.

Probabil si alte civilizatii, ET au ajuns la aceeasi faza, asa ca restul teoriei cu ET-ii se va raporta la acest aspect, ori se va evapora spontan ... 8)

 

Am mai auzit de teoria cu singuraritatea. De unde provine ea mai exact? Care sunt promotorii ei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am mai auzit de teoria cu singuraritatea. De unde provine ea mai exact? Care sunt promotorii ei?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Technological_singularity

 

countdownto_singularity_linear.jpg

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Brain-computer_interface

 

Se considera ca pana in 2030-2050, computerele vor deveni extrem de puternice, ieftine si compacte, de asemenea interfetele neuronale directe vor iesi in realitatea concreta, astfel ca realitatea virtuala si transferul spiritului-mintii in asemenea creiere electronice / fotonice va deveni o realitate, practic umanitatea va muri complet ca latura fizica-biologica, dar va renaste in cyberspatiu.

 

Realitatea virtuala nu implica vreo imposibilitate, este o realitate perfecta.

A dispune de un trup organic ori mixt de orice fel in realitatea exterioara, va deveni o facilitate optionala pe care majoritatea o vor utiliza temporar. Oamenii vor duce un trai digitalizat si perfect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema cred ca se pune altfel.

Avem noi oamenii simt moral sa suppravietuim in cosmos in conditiile acelea naucitoare ptr viata? Eu cred ca nu, fiindca sintem bazati pe un consum urias de resurse, precum animalele ce maninca doar 10% din mincarea ce li se pune in fata. Si in plus avem un egoism care nu permite supravietuirea in conditii extreme.

Va fi dura lectia ce va trebui sa o invatam noi oamenii, nu extraterestrii.

Dar una peste alta. noi oamenii avem potential f mare de invatare. O stiu si o simt.

 

Daca fiintele acelea si-ar fi propus exterminarea oamenilor, o faceau de mult. Se stie la anumite nivele ca exista o anumita linie de comportare care nu le permite si nu au intentia, sa intervina in viata de pe planete. Chiar si animala si vegetala. Ei stiu ca un echilibru planetar e mai important decit vointa si dorintele lor. Pot influenta, dar limitat.

 

Un exemplu ca nu intervin, existenta reptilelor uriase multe zeci de milioane de ani. Noi oamenii le-am fi exterminat, in conditiile tehnologiei de acum. Ei nu au facut-o. Ar fi facut-o in primele sute de mii, milioane de ani de gigantism animalier.

In realitate toate nisele bio sint importante, si ei stiu asta. Noi acum invatam, cam greu, dar invatam.

Daca un regn dispare, apare f repede un alt regn cu mult mai nociv. Sint multe exemple de dezechilibru provocate chiar de om.

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema cred ca se pune altfel.

Avem noi oamenii simt moral sa suppravietuim in cosmos in conditiile acelea naucitoare ptr viata? Eu cred ca nu, fiindca sintem bazati pe un consum urias de resurse, precum animalele ce maninca doar 10% din mincarea ce li se pune in fata. Si in plus avem un egoism care nu permite supravietuirea in conditii extreme.

Va fi dura lectia ce va trebui sa o invatam noi oamenii, nu extraterestrii.

Dar una peste alta. noi oamenii avem potential f mare de invatare. O stiu si o simt.

 

Daca fiintele acelea si-ar fi propus exterminarea oamenilor, o faceau de mult. Se stie la anumite nivele ca exista o anumita linie de comportare care nu le permite si nu au intentia, sa intervina in viata de pe planete. Chiar si animala si vegetala. Ei stiu ca un echilibru planetar e mai important decit vointa si dorintele lor. Pot influenta, dar limitat.

 

Un exemplu ca nu intervin, existenta reptilelor uriase multe zeci de milioane de ani. Noi oamenii le-am fi exterminat, in conditiile tehnologiei de acum. Ei nu au facut-o. Ar fi facut-o in primele sute de mii, milioane de ani de gigantism animalier.

In realitate toate nisele bio sint importante, si ei stiu asta. Noi acum invatam, cam greu, dar invatam.

Daca un regn dispare, apare f repede un alt regn cu mult mai nociv. Sint multe exemple de dezechilibru provocate chiar de om.

 

Ca existente digitalizate in spatiul virtual, vom putea genera lumi si universuri posibile, vom genera in cateva clipe evolutia unor fiinte ipotetice de pe planete ipotetice, s.a.m.d ba chiar mai mult, lumea se va sfarsi si de atunci incolo, totul va exista doar digitalizat /qubitizat, adica doar retele inteligente, in rest mai nimic. Asadar vom consuma atatea resurse cam cat consumam in preistorie, ba chiar mai putin.

 

Asadar nevoia de a stabili primul contact cu ET-ii veritabili va merge spre zero, desi in forma digitalizata si materiala metamorfa, vom umple galaxia si vom intalni alte civilizatii (ET), insa nu vor reprezenta vreun interes pt. noi si nici invers, mai degraba civilizatile primitive ET.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E foarte probata.

 

Kosmote , ideea e alta.

Mie personal imi pare stupid sa vorbesc despre moralitatea unor fiinte pe care nu le cunosc, ci doar le banui existenta .

 

Daca insa puneai problema invers, adica cum sunt priviti oamenii d.p.d.v. moral de catre alienii aia, avea o logica .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Kosmote , ideea e alta.

Mie personal imi pare stupid sa vorbesc despre moralitatea unor fiinte pe care nu le cunosc, ci doar le banui existenta

 

Well, sunt unii prin preajma care chiar au vazut UFO sau au interactionat cu alienii, asa ca pe ei ii intrebam. Pentru ei existenta lor e certitudine, dincolo de dubiu, ca si prezenta lor pe Terra right now (in culise).

Ei au trecut la urmatorul nivel de cunoastere, care e exopolitica, adica: oare ce mama bipului fac si dreg pe aici stimabilii?

 

Daca citesti in engleza sau franceza, ia de pe net cartile lui Vallee, care e astronom si a lucrat la dezvoltarea internetului, uite aici cateva ebooks:

http://www.scribd.com/search?query=jacques+vallee

 

 

 

 

 

Ca existente digitalizate in spatiul virtual, vom putea genera lumi si universuri posibile, vom genera in cateva clipe evolutia unor fiinte ipotetice de pe planete ipotetice, s.a.m.d ba chiar mai mult, lumea se va sfarsi si de atunci incolo, totul va exista doar digitalizat /qubitizat, adica doar retele inteligente, in rest mai nimic. Asadar vom consuma atatea resurse cam cat consumam in preistorie, ba chiar mai putin.

 

Asadar nevoia de a stabili primul contact cu ET-ii veritabili va merge spre zero, desi in forma digitalizata si materiala metamorfa, vom umple galaxia si vom intalni alte civilizatii (ET), insa nu vor reprezenta vreun interes pt. noi si nici invers, mai degraba civilizatile primitive ET.

 

De aici pana la Surrogates nu mai e decat un pas, iar de la Surrogates la Matrix, inca un hop si gata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Well, sunt unii prin preajma care chiar au vazut UFO sau au interactionat cu alienii, asa ca pe ei ii intrebam.

 

Mdea, sunt sigur ca jumatate din userii Roportal, i'au vazut, au dat mana cu ei, etc ... . :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Well, sunt unii prin preajma care chiar au vazut UFO sau au interactionat cu alienii, asa ca pe ei ii intrebam.

Pe cer vezi o gramada de chestii, dar intotdeauna exista o explicatie. De exemplu anul trecut am prins naveta spatiala si racheta principala portocalie cum mergeau una dupa alta pe cer. Intre ele am vazut prin telescop mai mult luminite dispuse sub forma triunghiulara. Un adept al OZN-urilor ar fi zis: "gata. Extraterestrii." Dar concluzia la care am ajuns discutand si cu alti astronomi a fost ca erau resturi de la desprinderea rachetei principale de naveta.

 

Cat despre etica extraterestrilor care nu intervin in cazul nostru: probabil nici nu stiu de existenta noastra.

Editat de Abc2009ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat despre etica extraterestrilor care nu intervin in cazul nostru: probabil nici nu stiu de existenta noastra.

 

Tu esti la cealalta extrema . :blink:

 

Ai observat vreodata modul de viata al furnicilor ? De cate ori ai intervenit activ in beneficiul lor ?! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×