Sari la conținut
Forum Roportal
Santiago

Mantuirea Neamurilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cioanas..tu ai vreo parere personala despre ceva?

apropo..iti mai aduci aminte de scoala primara? era la limba si literatura romana o lectie despre o figura de stil..."metafora"..iti suna cunoscut?

lasa'ne incet ca inca suntem la abecedar si la despartirea cuvintelor... acusi invatam ce'i aia cratima... pana la metafore si alte cele mai e drum luuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuung :D

un nou topic... o noua discutie... aceleasi idei...same old people... same old arguments... and here we go again... nu v'ati saturat?

si aceeasi ar fi situatia si pe topicul "sa tesem frumos" :stars:

Editat de just a girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea Santiago , este ca Neamurile din timpul acela, aveau posibilitatea sa devina evrei (prin marturia evreilor).

 

trecand peste ineptie, ce faceau oamenii inainte de a-l pocni pe Moise creatia? neamurile alea din amazon n-au avut strafulgerati care sa le aduca Biblia in case. omul intreba cum se mantuiau ei sau daca aveau conceptul asta.

 

ideea asta creata a ta mi-a adus aminte de un banc de pe vremea lu' impuscatu'.

 

din cosmos transmite prunariu live cu ceausescu. omul statea cu susul in jos si ceausescu se "inerveaza".

- stai drept, tovarase!

- nu pot.

- de ce?

- pai...stiti...legea gravitatiei...

ceausescu, furios, catre leana:

- cand am dat eu legea asta?

- nu stiu, nicule, si mai lasa-ma cu politica ca eu sunt om de stiinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
trecand peste ineptie, ce faceau oamenii inainte de a-l pocni pe Moise creatia? neamurile alea din amazon n-au avut strafulgerati care sa le aduca Biblia in case. omul intreba cum se mantuiau ei sau daca aveau conceptul asta.

 

ideea asta creata a ta mi-a adus aminte de un banc de pe vremea lu' impuscatu'.

 

din cosmos transmite prunariu live cu ceausescu. omul statea cu susul in jos si ceausescu se "inerveaza".

- stai drept, tovarase!

- nu pot.

- de ce?

- pai...stiti...legea gravitatiei...

ceausescu, furios, catre leana:

- cand am dat eu legea asta?

- nu stiu, nicule, si mai lasa-ma cu politica ca eu sunt om de stiinta.

 

Daca citesti cateva randuri mai sus ,vei vedea ca am dat raspuns la intrebarea respectiva. Dumnezeu va cere socoteala fiecaruia dupa legaa pusa de El in oameni!

Cei care insa au auzit Evanghelia (nu-i vorba de cei dinainte de Moise) si iau intors spatele, vor fii condamnati la moarte vesnica in Iad!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca citesti cateva randuri mai sus ,vei vedea ca am dat raspuns la intrebarea respectiva. Dumnezeu va cere socoteala fiecaruia dupa legaa pusa de El in oameni!

Cei care insa au auzit Evanghelia (nu-i vorba de cei dinainte de Moise) si iau intors spatele, vor fii condamnati la moarte vesnica in Iad!

Daca ar fi asa cum spui tu, :stars: , atunci fiecare dintre noi i-am cere lui socoteala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca:

Fiecare din neamurile de atunci si de acum vor fi judecate de Dumnezeu. Dar mantuirea nu se obtine la gramada toti evrei toti romani sau toti daci ci judecata va fi individuala, deci problema mantuiri unui neam intreg nu cred ca se poate pune. Acum fiecare va fi judecat si va primi mantuire sau nu iar asta doar Dumnezeu decide si noi nu putem intelege de ce va mantui sa zicem pe nu stiu ce budist sau de ce nu il va mantui sau cum va judeca el asta e problema lui Dumnezeu. Eu cred ca Dumnezeu este dincolo de bine si rau el nu judeca totul asa contabil ci are o alta judecata pe care noi nu o putem intelege de aceea El ingaduie sa se intample tot felu de nenorociri si de blasfemi si de aceea inca nu a distrus pamantul pentru ca are alte planuri cu noi . Astfel desi noi nu putem intelege un om ce traieste 30 de ani sa zicem intr-o secta satanica unde practica ritualuri satanice se poate mantui daca va decide Dumnezeu chiar daca ne convine nou sau nu , iar poate i se ingaduie sa faca asa ceva pentru ca dupa aceasta sa vada greselile lui si sa se pocaiasca, deci judecata lui Dumnezeu nu este la indemana noastra a o intelege.

Dar desi este asa cum am spus eu asta nu inseamna ca noi putem avea orice religie inseamna doar sa nu ii judecam pe cei care au alta religie caci ii va judeca Dumnezeu noi sa ne vedem de religia noastra si sa respectam Cuvantul care l-am primit. Iar din punctul nostru de vedere ca oameni ar trebui sa stim ca Nu esista alta cale in afara lui Hristos. Nu ar trebui sa te preocupe mantuirea lor a celorlalte neamuri ci mantuirea ta ca individ si desigur daca poti mantuirea celor din jurul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum Moise a inaltat sarpele in pustia Sinai, cei care erau muscati de sarpe sa traiasca, asa si astazi , toti cei care se vor uita la Isus Cristos si vor face voia Lui, vor trai.

 

NU daca ai un nume de Ortodocs s-au de Catolic s-au de protestant, te va mantui Dumnezeu,El te va mantui daca faci voia Lui si asculti de Legea Lui care e dreapta si desavarsita .

Asa cum oameni au o Constitutie, asa are si Dumnezeu o Lege .

Dumnezeu spune:Mantuitiva din acest neam ticalos! Veniti la Mine toti cei truditi si impovarati si Eu va voi da odihna pentru sufletele voastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
parerea mea e ca:

Fiecare din neamurile de atunci si de acum vor fi judecate de Dumnezeu. Dar mantuirea nu se obtine la gramada toti evrei toti romani sau toti daci ci judecata va fi individuala, deci problema mantuiri unui neam intreg nu cred ca se poate pune. Acum fiecare va fi judecat si va primi mantuire sau nu iar asta doar Dumnezeu decide si noi nu putem intelege de ce va mantui sa zicem pe nu stiu ce budist sau de ce nu il va mantui sau cum va judeca el asta e problema lui Dumnezeu. Eu cred ca Dumnezeu este dincolo de bine si rau el nu judeca totul asa contabil ci are o alta judecata pe care noi nu o putem intelege de aceea El ingaduie sa se intample tot felu de nenorociri si de blasfemi si de aceea inca nu a distrus pamantul pentru ca are alte planuri cu noi . Astfel desi noi nu putem intelege un om ce traieste 30 de ani sa zicem intr-o secta satanica unde practica ritualuri satanice se poate mantui daca va decide Dumnezeu chiar daca ne convine nou sau nu , iar poate i se ingaduie sa faca asa ceva pentru ca dupa aceasta sa vada greselile lui si sa se pocaiasca, deci judecata lui Dumnezeu nu este la indemana noastra a o intelege.

Oamenii au dreptul sa isi traiasca viata asa cum cred ei de cuviinta, indiferent de religia sau secta din care fac parte. Ai spus la un moment dat "si de aceea inca nu a distrus pamantul pentru ca are alte planuri cu noi". Deci, ce planuri are cu voi, crestinii? Trebuie sa stii tu ceva daca esti asa de sigur ca nu a distrus aceasta planeta din cauza voastra.

Dar desi este asa cum am spus eu asta nu inseamna ca noi putem avea orice religie inseamna doar sa nu ii judecam pe cei care au alta religie caci ii va judeca Dumnezeu noi sa ne vedem de religia noastra si sa respectam Cuvantul care l-am primit.

Da, vedeti-va de religia voastra, si lasati-i pe ceilalti sa isi vada de religiile lor. Coexistam cu totii in aceeasi lume, indiferent care ne este credinta si sistemul de valori.

Iar din punctul nostru de vedere ca oameni ar trebui sa stim ca Nu esista alta cale in afara lui Hristos.

Da-mi voie sa fac o mica completare: "din punctul noastru de vedere ca oameni adepti ai crestinismului".

Nu ar trebui sa te preocupe mantuirea lor a celorlalte neamuri ci mantuirea ta ca individ si desigur daca poti mantuirea celor din jurul tau.

Corect. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
parerea mea e ca:

Fiecare din neamurile de atunci si de acum vor fi judecate de Dumnezeu. Dar mantuirea nu se obtine la gramada toti evrei toti romani sau toti daci ci judecata va fi individuala, deci problema mantuiri unui neam intreg nu cred ca se poate pune. Acum fiecare va fi judecat si va primi mantuire sau nu iar asta doar Dumnezeu decide si noi nu putem intelege de ce va mantui sa zicem pe nu stiu ce budist sau de ce nu il va mantui sau cum va judeca el asta e problema lui Dumnezeu. Eu cred ca Dumnezeu este dincolo de bine si rau el nu judeca totul asa contabil ci are o alta judecata pe care noi nu o putem intelege de aceea El ingaduie sa se intample tot felu de nenorociri si de blasfemi si de aceea inca nu a distrus pamantul pentru ca are alte planuri cu noi . Astfel desi noi nu putem intelege un om ce traieste 30 de ani sa zicem intr-o secta satanica unde practica ritualuri satanice se poate mantui daca va decide Dumnezeu chiar daca ne convine nou sau nu , iar poate i se ingaduie sa faca asa ceva pentru ca dupa aceasta sa vada greselile lui si sa se pocaiasca, deci judecata lui Dumnezeu nu este la indemana noastra a o intelege.

Dar desi este asa cum am spus eu asta nu inseamna ca noi putem avea orice religie inseamna doar sa nu ii judecam pe cei care au alta religie caci ii va judeca Dumnezeu noi sa ne vedem de religia noastra si sa respectam Cuvantul care l-am primit. Iar din punctul nostru de vedere ca oameni ar trebui sa stim ca Nu esista alta cale in afara lui Hristos. Nu ar trebui sa te preocupe mantuirea lor a celorlalte neamuri ci mantuirea ta ca individ si desigur daca poti mantuirea celor din jurul tau.

 

Pai daca nu exista alta cale, in afara de Cristos, cum zici tu ca poate fi mantuit un satanist?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai daca nu exista alta cale, in afara de Cristos, cum zici tu ca poate fi mantuit un satanist?

pai nu poate fi mintuit. Tot asa cum nu pot fi mintuiti ateii, budhistii, islmistii, evreii si tot restul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×