Sari la conținut
Forum Roportal
Bagherra

Evreii,poporul ales...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce se cred evreii poporul ales? :P

De ce cred ei ca sunt o rasa superioara?Chiar sunt o rasa superioara? De ce,da? Sau ...de ce, nu ?

Ei, se cred poporul ales pentru ca odata asa au fost. Dumnezeu le-a spus asta. Gasesti in Deuteronomul 7,6:" Că eşti poporul sf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

['bagherra' ]

De ce se cred evreii poporul ales?

:yahoo: Simplu... :lol2: Chiar tu ai spus-o:'' Ei, se cred poporul ales pentru ca odata asa au fost. Dumnezeu le-a spus asta. Gasesti in Deuteronomul 7,6:" Că eşti poporul sf

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sigur ca evreii sunt poporul ales cine altii? doar despre el ne spune biblia nu? am ajuns sa credem ca o rasa inferioara si plina de gunoaie este cea aleasa? ultimii oameni de pe pamant? de fapt se si vede ca suntem condusi de ei, uitati-va unde isi au cartierul general: sua speechless

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sigur ca evreii sunt poporul ales cine altii? doar despre el ne spune biblia nu? am ajuns sa credem ca o rasa inferioara si plina de gunoaie este cea aleasa? ultimii oameni de pe pamant? de fapt se si vede ca suntem condusi de ei, uitati-va unde isi au cartierul general: sua speechless

ce intelegi tu prin ''popor ales'' ??? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sigur ca evreii sunt poporul ales cine altii? doar despre el ne spune biblia nu? am ajuns sa credem ca o rasa inferioara si plina de gunoaie este cea aleasa? ultimii oameni de pe pamant? de fapt se si vede ca suntem condusi de ei, uitati-va unde isi au cartierul general: sua speechless

ajuta-ma sa inteleg ? ce ti-au facut rau ?

 

eu cred ca sunt foarte umani ...

Editat de ClassicAlina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sigur ca evreii sunt poporul ales cine altii? doar despre el ne spune biblia nu? am ajuns sa credem ca o rasa inferioara si plina de gunoaie este cea aleasa? ultimii oameni de pe pamant? de fapt se si vede ca suntem condusi de ei, uitati-va unde isi au cartierul general: sua speechless

 

Nu inteleg...la cine te referi?

D-zeu zice:"poporul meu"dar unde spune clar ca e vorba despre poporul evreu? :P

Iar poporul evreu,nu a fost primul popor pe pamint...

Daca sunt poporul ales,iubit de D-zeu...de ce a permis D-zeu sa sufere atit de-a lungul istoriei lor si nu i-a salvat,nu i-a protejat de lagare...de razboaie...

Ca de cind sunt...ei,tot de razboaie se tin...

Alina....de ce sunt poporul sfint?

Prin ce sunt sfinti? :unknw:

Sunt mai credinciosi ca restul popoarelor? Nu cred....

Editat de bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... de CINE ????

 

Ce comisie le-a ales si pe ce criterii ???

 

Pentacostalii cu Baptistii se cred tot "alesi" !!!

 

Mai zic romanii care au castigat loteria ca sint alesii lui D-zeu si ghidati in America cu un scop !!! desigur sint sectanti !!!

 

Eu n-am votat pe nici una din aceste grupuri de oameni si refuz sa fac !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce intelegi tu prin ''popor ales'' ??? :P

 

un fel de arieni, domiatia omului superior numai ca la ei e underground

 

ajuta-ma sa inteleg ? ce ti-au facut rau ?

eu cred ca sunt foarte umani

 

ar insemna sa scriu 1 pagina, poate ai auzit si tu vorba aia ca un tigan si un evreu nu o sa ii vezi niciodata impreuna, cu toate ca e paradoxal EDIT - GRIJA MARE CU PARADOXURILE...

D-zeu zice:"poporul meu"dar unde spune clar ca e vorba despre poporul evreu? rolleyes.gif

Iar poporul evreu,nu a fost primul popor pe pamint...

Daca sunt poporul ales,iubit de D-zeu...de ce a permis D-zeu sa sufere atit de-a lungul istoriei lor si nu i-a salvat,nu i-a protejat de lagare...de razboaie...

Ca de cind sunt...ei,tot de razboaie se tin...

 

nu d-zeu zice, ci biblia, miturile si curentul pe care l-au propagat de mii de ani cum ca ei ar fi aia ales..doar ei si cei pe care au reusit sa ii minta cred asta.....realitatea este ca nimeni nu i-a suferit de-a lungul istoriei, pe unde ii prindeau le luau glanda...lumea ar trebui sa isi puna macar intrebarea de ce , dar nici atata nu fac...ziceau de hitler ca e nebun si ca are ceva cu ei, dar si rusii i-au vanat, de arabeti nu mai zic , egiptenii i i foloseau ca sclavi si tot asa...poate ca isi merita soarta daca e sa ne luam dupa biblie, pt ca l-au condamnat pe isus la moarte....la ora actuala au reusti sa se infiltreze peste tot si deja ne trag in jos..

 

 

EDIT - AI GRIJA CE LIMBAJ ABORDEZI

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un roman-evreu...spune:

"Primii crestini au fost evrei.

Tot un evreu, Apostolul Andrei, ne-a increstinat acum 2000 de ani,pe noi,romanii. Avand multe din valorile lor spirituale, suntem atat de asemanatori si totusi atat de diferiti.

Concret vorbind, ce anume ne apropie si ne desparte de iudei ?

 

Ne apropiem de evrei pentru ca sunt monoteisti ca si noi.

Cred in Unul Dumnezeu, Tatal Atotfacatorul, Cel care i-a dat lui Moise Tabla Legilor, Cele 10 porunci. Diferenta sta in faptul ca ...

............................................

Israelul nu este centrul istoriei - Cristos si mantuirea pe care o ofera tututor oamenilor, nu doar evreilor, este scopul istoriei, nu doar evrei. Si a folosit natiunea Israel ca intermediul prin care Mesia ar veni. Biserica este Israelul - spiritual (Rom. 2.28, 29). De fapt, crestinii inceputurilor erau evreii. Dumnezeu n-a intentionat niciodata ca vor fi doua clase de oameni. Un evreu etnic de astazi, cel care urmeaza Tora, trebuie sa fie crestin pentru ca Tora a vorbit despre Mesia si Isus a indeplinit toate profetiile despre Mesia. Nu toti evreii l-au respins pe Isus. Trei mii, inclusiv cei care voiau ca El sa fie crucificat, L-au acceptat in ziua Cincezecimii si mii de mii multi ani mai tarziu (Fa. 2.41; 4.4). Conducatorii evreilor (fariseii) L-au respins ca Mesia si au avut de suferit pentru respingere in 70 d. Cr. atunci cand Ierusalimul a fost distrus de catre romani ...Isus a profetit acest lucru( in Mt. 24.1-35; Luca 19.41-44) si l-a avertizat pe Marele preot (Mt. 26.64, 65). :P

 

Isaia capitolul 53,ai incrimineaza totusi pe evrei pentru uciderea lui IIsus...

Mai multe despre evrei si iudaism,aici:

http://www.formula-as.ro/reviste_523__311_...ligie-...-.html

 

Despre moartea lui IIsus,s-a mai scris:

1. Josephus Flavius (anul 93 d.Hr.) Antichitati iudaice, 18, cap. 3, par. 3 (in traducerea prof. Scholomo Pines de la Univ. din Ierusalim, conf. traducerii vechi arabe, 1972)

"In acel timp traia un om intelept numit Iisus (daca ne este ingaduit sa il numim asa. Pentru ca el era un facator de minuni, un invatator de la care oamenii primesc adevarul cu placere). Conduita lui era foarte buna, fiind cunoscut ca un om virtuos. Si multi din iudei si alte natiuni au devenit ucenicii lui. (El era Hristosul). Pilat (la indemnul mai marilor nostri) l-a condamnat sa fie rastignit si sa moara. Iar cei care au devenit ucenicii lui nu l-au parasit (caci el le-a aparut viu a treia zi, asa cum proorocii sfinti au prezis, ca si zece mii de alte lucruri minunate cu privire la el). Ei au marturisit ca le-a aparut trei zile mai tarziu dupa rastignirea lui si ca era viu! Astfel poate ca el a fost Mesia, despre care proorocii au vestit minuni. Chiar si azi, partida crestinilor numiti asa dupa el nu s-a stins!"

 

2. Sirianul Mara Bar-Serapion (Scrisoare catre fiul sau, Serapion, cca 110 d.Hr.) Scrisoarea se afla la British Museum.

"Ce-au castigat Atenienii ca l-au omorat pe Socrate? Foamete si ciumi au venit asupra lor ca o judecata pentru nelegiuirea lor. Sau ce-au castigat locuitorii din Samos ca l-au ars pe Pitagora? Intr-o clipa, tara lor a fost acoperita de nisipuri. Sau ce-au dobandit Iudeii ucigandu-l pe Regele lor intelept? De indata tara le-a fost nimicita. Dumnezeu a razbunat cu dreptate pe acesti oameni... sipe regele intelept care a trait invataturile pe care le-a dat."

 

3. Lucian de Samosata (Muritorul Peregrinus cca 160 d.Hr.)

"Crestinii se inchina unui om pana in ziua de azi - personaj remarcabil, care a introdus acest cult nou si care a fost rastignit in Palestina pentru acest motiv..."

 

4. Thallus (cca 52 d.Hr.) - istoric, este citat de Julius Africanul (221 d.Hr.) in Scrieri, sectiunea 18, pentru intunericul general prilejuit de moartea lui Hristos (despre intuneric se gasesc informatii in Evanghelii):

"Acest Thallus, in al treilea volum de Istorie, vorbeste - dupa mine fara motiv - de o eclipsa de soare. Fiindca Evreii sarbatoreau Pastele pe ziua a 14-a socotita dupa luna, iar patima Mantuitorului a cazut in ziua dinaintea Pastelui. Dar eclipsa de soare are loc numai cand luna ajunge sub soare... Cum atunci putea sa aiba loc o eclipsa cand luna este aproape diametral opusa fata de soare? Flegon aminteste ca in timpul lui Tiberiu Cezar, la luna plina, a fost o eclipsa totala de soare de la ora 6 la ora a 9-a, in mod evident cea de care vorbeam!"

 

5. Talmudul Babilonian (traditia rabinica redactata intre sec. II - IV d.Hr.) Talmul Sanhedrin 43A - prezinta uciderea lui Iisus din perspectiva iudaica:

"In ajunul Pastelui, Iisus a fost atarnat de lemn, intrucat nimic n-a fost adus in apararea lui."

 

Cred ca sunt suficiente aceste dovezi care nu au nimic de-a face cu Biblia pentru a fi, poate, subiective.

In plus, sunt foarte multe profetii (peste 300) in Vechiul Testament, pe care il accepta si evreii, care arata foarte clar ca Mesia este Iisus, dupa detaliile pe care le prezinta. Trec in revista cateva dintre ele. E prezis ca Se va arata in Israel la sfarsitul unei perioade de 490 ani (Daniel 9,24) - aici trebuie facut un studiu mai amanuntit al cartii profetice Daniel pentru a intelege foarte multe detalii, ca trebuia sa Se nasca in Betleem (Miheia 5,1), dintr-o fecioara (Isaia 7,14), din samanta (semintia) lui David (Isaia 11, 1-5), ca va locui si va lucra in Galilea (Isaia 9, 1-2 - traducerea Dumitru Cornilescu), ca va intra in Ierusalim calare pe un magarus (asin) (Zaharia 9,9), ca va fi vandut pe 30 arginti (Zaharia 11, 12-13), ca ucenicii il vor parasi (Zaharia 13,7), ca va muri pentru pacatele lumii (Isaia 53), ca va invia (Psalmi 15,10 e mai clara versiunea Cornilescu in Psalmi 16,10; Isaia 53,10).

 

Iudeii pusesera, pe langa Decalogul dat lui Moise pe Sinai, alte cateva sute de reguli pe care Iisus nu le-a respectat datorita faptului ca erau niste legi date de oameni care ingradeau libertatea omului si cunoasterea lui de Dumnezeu prin restrictii inutile.

De exemplu, nu aveai voie sa scuipi in ziua de Sabat (sambata) pentru ca era considerat ca poti iriga cateva fire de iarba, nu aveai voie sa mergi mai mult de 100 pasi (sper ca nu gresesc cifra) in Sabat, dar era o exceptie de la aceasta regula, si anume daca puneai de vinerea la fiecare 100 pasi o paine, pentru ca era socotit ca acolo unde e paine e casa (se intampla sa le manance cate un catel painea si atunci jale...; nu aveau voie sa aprinda un foc in casa in Sabat, dar exceptia era ca puteau chema un ne-evreu sa il aprinda, fara sa fie pacat; nu aveau voie sa poarte o batista in Sabat decat daca era cusuta la coltul hainei, pentru ca se considera ca face parte din haina; si se ajunge la unele extrem de grave, ca de exemplu: nu aveau voie sa faca bine in Sabat unui om dar aveau voie ca daca le cadea un animal intr-o groapa sa mearga sa il scoata, si multe altele asemanatoare.

In acest context cred ca e evident de ce Iisus nu le-a respectat. Nefiind reguli de origine divina si nefacand bine nimanui, doar ingradind, e evident ca Iisus, care, ca Dumnezeu, a participat la darea Decalogului pe Sinai, nu a acceptat ca niste oameni sa calce Decalogul in timp ce asculta de regulile lor.

Iisus nu a condamnat toate legile oamenilor, ci doar pe acelea care intrau in contradictie cu Decalogul sau cu scrierile profetilor.

Iar Iisus e blestemat si nerecunoscut de evrei si din mandrie, pentru ca ei asteptau un Mesia care sa rastoarne lumea din punct de vedere politic. Ori e evident faptul ca a rasturnat-o, nu atunci ci dupa moarte si inviere, din punct de vedere religios.

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Baghera, ai rabdare pana la Armaghedon, care va avea loc nu peste mult timp. Daca evreii sunt poporul ales, chiar atunci in timpul bataliei se va arata Isus si va nimici pe cei care vor ataca Israelul.

 

Cam cat succes au avut arabii am vazut in razboiul de 6 zile si acum in Liban.

Ce mare branza au facut talibanii si irakienii iarasi am vazut. E nevoie de o armata mult mai puternica pentru a se masura cu evreii.

Deocamdata ei au buncare la fiecare casa si cel putin 120 focoase nucleare capabile sa distruga toate tarile care-i inconjoara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×