Sari la conținut
Forum Roportal
Santiago

Mantuirea Neamurilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

- Spune-mi, poate sa ii faca pe crestini majoritari? Acum ei sint doar o treime din populatia globului. Intreb pentru ca numai crestinii se pot mintui.

 

Dumnezeu se face cunoscut la toata lumea si omul alege.

 

Un text biblic spune:

 

Matei 24

14 Evanghelia aceasta a

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sigur ca da, poate Dumnezeu sa mantuiasca si un satanist, dar conditia este ca sa se pocaiasca.

Imi pare rau ca intervin dar eu ma gandesc ca e bine sa iti spun ce gandesc dince spui tu mai sus reise ca Dumnezeu nu face ce vrea !! Eu cred ca noi nu ar trebui sa indraznim sa il judecam pe Dumnezeu si ca trebuie sa avem puterea sa acceptam ca daca vrea (repet daca vrea El fara sa mai puna alta conditie si doar pentru ca vrea o poate face chiar fara sa se pocaiasca satanistul de ce? pentru ca e Dumnezeu) pentru Dumnezeu nu exista conditi exista pentru oameni dar el poate face ce vrea iar noi ca oameni cred ca ar trebui sa respectam orice hotarare va lua el nu sa ne ii judecam decizile cu legi pentru ca Dumnezeu este mai presus de lege . este dincolo de noi sa vedem mereu ce mici suntem noi si sa nu mai indraznim sa credem ca daca suntem mai curati ca 90 % dintre oameni avem vreun drept in fata lui Dumnezeu, oricum poate nu asta ai vrut sa spui dar asta reiese si am vrut sa fiu precis pentru ca este o noanta delicata dincolo de respectarea oricarei legi Dumnezeu ne vrea pe noi gata sa respectam orice decizie va lua el fara sa o comentam sa o judecam sau altceva ( caci acest pacat l-a facut satana si ingeri cazuti dar: Cine este ca Dumnezeu? Domnea ajuta!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- Adica sa ne transforme in sclavi fara constiinta?

 

Toti cei care nu cred in Dumnezeu sunt sclavi.

 

Maimuta de care mentionezi e mult mai superioara omului la ora actuala.

Ia nu fumeaza nu bea , nu inseala pe aproapele asa cum face omul, nu sta la puscarie pentru deligventa.

 

Daca omul se trage din maimuta, maimuta ar trebui sa nu mai fie la ora actuala, deci mi se pare o prostie chestia cu tragerea din maimuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ideea cu maimuta e foarte off topic... oricum ideea e ca atunci cand Dumnezeu l'a creat pe om l'a pus in gradina... acesta nu a ascultat de Dumnezeu si de aici toti stim povestea... si sa revin la idee... omul s'a departat si se departeaza de Dumnezeu cand pacatuieste... Ceea ce vrea Dumnezeu e sa se apropie de om... si dupa cum bine stim nu ne putem apropia de Dumnezeu decat prin Isus Hristos... acest lucru este valabil doar pentru cei care sunt de acord cu existenta lui Dumenzeu... pentru ceilalti poate sunt povesti de adormit copiii... Ideea de mantuire nu e altceva decat apropierea de Dumnezeu... si inceperea unei relatii cu Dumnezeu... parerea mea... :rot:

 

aaaaa si inca ceva... Dumnezeu nu are nevoie de sclavi... daca ar fi asa toti ne'am inchina Lui fara doar si poate... El are nevoie de oameni care sa'L accepte si sa'L iubeasca neconditionat si din vointa proprie, lucizi fiind de alegerea facuta nu constransi de imprejurari

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toti cei care nu cred in Dumnezeu sunt sclavi.

:wub: :) :o:

Maimuta de care mentionezi e mult mai superioara omului la ora actuala.

Ia nu fumeaza nu bea , nu inseala pe aproapele asa cum face omul, nu sta la puscarie pentru deligventa.

Adica are atribute morale demne de admirat si de urmat, nu? :rot: Atunci de ce nu te inchini ei?

Daca omul se trage din maimuta, maimuta ar trebui sa nu mai fie la ora actuala, deci mi se pare o prostie chestia cu tragerea din maimuta.

Nu are fost sa discutam despre acest lucru acum, nu se incadreaza in subiectul discutiei, dar gresesti foarte mult. Din cel putin doua puncte de vedere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ideea cu maimuta e foarte off topic...

Nu e deloc in afara discutiei, sau cel putin o parte a mesajului despre maimuta. Stii de ce? Pentru ca toata ideea asta de mintuire depinde de atribuirea de pacate, de necesitatea de a le salva sufletele, de atribute morale bune sau rele. Ce te poti astepta de la cineva care considera ca o maimuta are atribute morale inalte doar pentru ca aceasta nu a copiat comporamentul uman sau nu este capabila (din punct de vedere intelectual) sa fie pe acelasi nivel cu oamenii?

Daca ar considera ca merita mintuita, ar incerca sa o faca, indiferent de considerente.

Iar aceasta atribuire de pacate si necesitate de mintuire se aplica (din punctul unora de vedere) tuturor, indiferent daca persoanele respective stiu sau nu ce inseamna "pacat" sau "mintuire" (as spune ca este aplicat fara discernamint, dar nu ar fi tocmai corect).

 

oricum ideea e ca atunci cand Dumnezeu l'a creat pe om l'a pus in gradina... acesta nu a ascultat de Dumnezeu si de aici toti stim povestea... si sa revin la idee... omul s'a departat si se departeaza de Dumnezeu cand pacatuieste... Ceea ce vrea Dumnezeu e sa se apropie de om... si dupa cum bine stim nu ne putem apropia de Dumnezeu decat prin Isus Hristos... acest lucru este valabil doar pentru cei care sunt de acord cu existenta lui Dumenzeu... pentru ceilalti poate sunt povesti de adormit copiii... Ideea de mantuire nu e altceva decat apropierea de Dumnezeu... si inceperea unei relatii cu Dumnezeu... parerea mea... :rot:

 

aaaaa si inca ceva... Dumnezeu nu are nevoie de sclavi... daca ar fi asa toti ne'am inchina Lui fara doar si poate... El are nevoie de oameni care sa'L accepte si sa'L iubeasca neconditionat si din vointa proprie, lucizi fiind de alegerea facuta nu constransi de imprejurari

Aici ai dreptate: credinta nu e credinta adevarata decit daca ai facut alegerea respectiva din proprie dorinta si cunoscind toate aspectele ei. Ceea ce te invata parintii (pentru cei care au avut o educatie religioasa in familie) nu este decit o mica parte a credintei, pentru ca trebuie sa o sustii si tu cu propriile alegeri si actiuni, zi de zi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e deloc in afara discutiei, sau cel putin o parte a mesajului despre maimuta. Stii de ce? Pentru ca toata ideea asta de mintuire depinde de atribuirea de pacate, de necesitatea de a le salva sufletele, de atribute morale bune sau rele. Ce te poti astepta de la cineva care considera ca o maimuta are atribute morale inalte doar pentru ca aceasta nu a copiat comporamentul uman sau nu este capabila (din punct de vedere intelectual) sa fie pe acelasi nivel cu oamenii?

Daca ar considera ca merita mintuita, ar incerca sa o faca, indiferent de considerente.

Iar aceasta atribuire de pacate si necesitate de mintuire se aplica (din punctul unora de vedere) tuturor, indiferent daca persoanele respective stiu sau nu ce inseamna "pacat" sau "mintuire" (as spune ca este aplicat fara discernamint, dar nu ar fi tocmai corect).

cred ca e o tampenie sa incepi sa spui cuiva ca Dumnezeu e bun si te iubeste si uite ce are pregatit pentru tine, cand acel om habar n'are cine'i Dumnezeu, daca El exista sau nu. Si lucrul asta nu e valabil doar cand vine vorba de Dumnezeu... daca vrei sa te convingi de ceva trebuie mai intai sa ai contact cu lucrul respectiv, sa te convingi ca intr'adevar exista, sa incerci sa'l cunosti sa te obisnuiesti cu el, s.a.m.d. ... mi se pare o ineptie sa incerce cineva sa'mi bage ceva pe gat cand eu habar n'am cu ce se mananca chestia respectiva... cred ca despre asta e vorba...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu are fost sa discutam despre acest lucru acum, nu se incadreaza in subiectul discutiei, dar gresesti foarte mult. Din cel putin doua puncte de vedere.

 

Darwin, a spus ca :

Ruptura dintre om si rudele ei apropiate se va largi intre caucazian(omul civilizat) si orice maimuta cum ar fi pavianul decat actual intre negri sau australieni si gorila.

Charles Darwin, The Descent of Man, 2 Aufl.,New Yorg,A.L.Burt Co., 1874,S.178

 

Odata ce maimuta a evoluat, ea trebuie sa dispara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×