Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Algocalminul va fi eliberat din august doar cu reteta

Postări Recomandate

eu zic ca e mai bine asa.....decat sa luam aiurea si sa ne trezim ca nu stiu ce patim

Auzi da atunci fa cunostiinta cu medicul meu de familie...nu de aia....da eu de exemplu am programare cu o luna iinainte pt reteta,si tot tau pana vin cu turturi acas la coada :D .....deci nu mersi..nu imi trebuie si pt agocalmin sa iau reteta. prefer sa ma duc la farmacie care e la 2 pasi de mine..e mai sanatos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma bucur ca se amana termenul si sper ca o sa se mai amane iar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu zic ca e mai bine asa.....decat sa luam aiurea si sa ne trezim ca nu stiu ce patim

 

N-o sa mai iei metamizol, o sa iei ibuprofen, ce schimbare. :haha:

 

La tv au anuntat ca din aprilie se vor elibera in baza retetei, nu din august.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu unul ma bucur ca s-a ajuns la aceasta decizie,bucuria ar fi fost mai mare daca s-ar exclude de pe piata.

Nu cred ca te-ai bucura daca ai avea o durere de dinti, crezi ca ar trece cu aloe?

 

Lasa ca ramane Nurofenul forte

Si supozitoarele :haha:

Ramine varianta de supozitoare cu aloe vera.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si care este motivul acestei bucurii?

Algocalminul are acelasi efect analgezic ca si alte substante muilt mai nasoale si in cantitati mai mici. Cit despre asa zisele tratamente naturiste, trebuie sa fi complet (auto)hipnotizat ca sa poti crede ca au vreun efect asupra ta.

Daca esti suficient de credul, te poti convinge si ca iti trece durerea de dinti daca stai cu gura deschisa in sus in ploaie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, exista supozitoare ce contin substante cu efect analgezic, cum ar fi: supozitoare continand clorhidrat de tramadol, paracetamol, diclofenac, noraminofenazona, ketoprofen.

 

Metamizolul, intr-adevar, poate fi extrem de toxic, tocmai "bun" pentru sinucidere in caz de supradoza. Necroza hepatica=>moarte. Iar luat des...duce la agranulocitoza.

 

Insa medicamente precum acetaminofenul (Paracetamol) sau ibuprofenul pot fi si ele toxice, desi se apreciaza ca ar fi mai putin toxice fata de metamizol.

 

Evident ca metamizolul luat in cantitati rezonabile, "doar in caz de", nu reprezinta un pericol.

In alte tari este chiar interzis. Legile astea!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu unul ma bucur ca s-a ajuns la aceasta decizie,bucuria ar fi fost mai mare daca s-ar exclude de pe piata.Exista suficiente dovezi ca medicamentele sunt o sursa importanta de boala,industria farmaceutica este a doua putere in lume ca industrie dupa industria petroliera,deci,este o afacere benefica doar pentru cei ce o fac.Exista un lant mare de organizatii si persoane care au tot interesul ca aceasta industrie sa fie cat mai profitabila:medici,spitale,ministerele sanatatii din toate tarile si OMS(pe care o consider cea mai mare organizatie care este responsabila de genocid).Se cunoaste destul de mult faptul ca medicatia este prescrisa pe baza unei proaste informare a pacientului,deci,medicii sunt foarte interesati de pacientii bolnavi sa ramana bolnavi si sa respecte deciziile lor,dupa cum se vede deciziile acestora duc la imbolnaviri in masa si la cresterea bugetelor acestui lant

Trebuie sa intelegem ,ca industria noastra de sanatate ar da faliment daca ar fi nevoita sa trateze doar oamenii cu o sanatate impecabila care se imbolnavesc la zile mari.Dupa bolile cardiovasculare,cancer si bolile cerebrovasculare decesul cauzat de efectele secundare ale medicamentelor este a patra cauza de deces.

Uite ce balarii poti scrie: "OMS e responsabila de genocid". Poate de genocidul bolilor, ca se straduieste sa le extermine.

"Medicii sint interesati ca pacientii bolnavi sa ramina bolnavi". Bine ca "naturistii", "homeopatii", "samanii", "popii" , si restul vrajitorilor reusesc sa vindece omenirea de toate bolile! Denigrezi una dintre cele mai nobile meserii si faci apologia tuturor ticalosilor si escrocilor care se imbogatesc pe seama disperarii si naivitatii oamenilor.. Faci parte dintre ei? Vindeci cancerul cu suc de iarba si apa magica? Parac aveai niste topicuri despre oarece balarii pe care le dadeai ca panaceu universal ? S-au gasit pe aici si fraieri carora sa le iei banii pe paiele tale?

Si la final: efectul principal al lipsei de medicamente este prima cauza de deces in lume. Asa ca las-o balta, ca nu sintem toti prostii tai prin zona!

Editat de Pa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inflamatie gingivala + inceput de raceala = hofident+bitter suedez+imunostimulent+antigrip+tinctura de propolis aplicata local - no problem in citeva zile, asta intimplindu-se la citeva zile dupa ce nevasta a fost bine racita timp de cam o saptamina, perioada in care s-a tratat cu ceai fierbinte cu lamiie si miere din belsug. Intr-adevar, chestiile astea samaniste nu functioneaza DELOC!

 

By-the-way: am o fiola de algocalmin pe undeva, posibil chiar doua. De la cit incepem licitatia? Nu de alta, dar la mine in casa pastilele sint piese de muzeu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×