Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Algocalminul va fi eliberat din august doar cu reteta

Postări Recomandate

Algocalminul si celelalte medicamente care contin metamizol vor fi eliberate doar cu reteta, dispozitia fiind aplicata treptat, astfel incat din luna august niciun produs care are aceasta substanta sa nu mai poata fi procurat decat pe baza de prescriptie medicala, potrivit reprezentantilor ANM.

 

Metamizolul poate provoca agranulocitoza, o boala grava, ce presupune reducerea masiva a globulelor albe din sange, care duce la scaderea imunitatatii organismului.

 

In Romania nu s-au semnalat niciodata la Centrul National de Farmacovigilenta al Agentiei Nationale a Medicamentului (ANM) cazuri de agranulocitoza.

 

"Atragem insa atentia inca o data ca in Romania nu s-au semnalat cazuri de evenimente adverse grave la metamizol, de tipul agranulocitozei, decizia luata de Consiliul stiintific al Agentiei fiind numai de preventie si, respectiv, de micsorare a unui consum exagerat al acestui medicament (in 2009 se afla pe primul loc in vanzari, in 2010 a scazut la locul II)", au precizat reprezentantii ANM.

 

Sursa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul ma bucur ca s-a ajuns la aceasta decizie,bucuria ar fi fost mai mare daca s-ar exclude de pe piata.Exista suficiente dovezi ca medicamentele sunt o sursa importanta de boala,industria farmaceutica este a doua putere in lume ca industrie dupa industria petroliera,deci,este o afacere benefica doar pentru cei ce o fac.Exista un lant mare de organizatii si persoane care au tot interesul ca aceasta industrie sa fie cat mai profitabila:medici,spitale,ministerele sanatatii din toate tarile si OMS(pe care o consider cea mai mare organizatie care este responsabila de genocid).Se cunoaste destul de mult faptul ca medicatia este prescrisa pe baza unei proaste informare a pacientului,deci,medicii sunt foarte interesati de pacientii bolnavi sa ramana bolnavi si sa respecte deciziile lor,dupa cum se vede deciziile acestora duc la imbolnaviri in masa si la cresterea bugetelor acestui lant

Trebuie sa intelegem ,ca industria noastra de sanatate ar da faliment daca ar fi nevoita sa trateze doar oamenii cu o sanatate impecabila care se imbolnavesc la zile mari.Dupa bolile cardiovasculare,cancer si bolile cerebrovasculare decesul cauzat de efectele secundare ale medicamentelor este a patra cauza de deces.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu unul ma bucur ca s-a ajuns la aceasta decizie,bucuria ar fi fost mai mare daca s-ar exclude de pe piata.Exista suficiente dovezi ca medicamentele sunt o sursa importanta de boala,industria farmaceutica este a doua putere in lume ca industrie dupa industria petroliera,deci,este o afacere benefica doar pentru cei ce o fac.

te bucuri aiurea,fara temei!

aceste "dispozitii" nu slujesc decat industriilor farmaceutice!...

-ai habar de cate ori a crescut pretul algocalminului de cand a fost preluet de alti producatori si nu i-a schimbat decat denumire?

 

si n-am chef ca la orice durere de cap sa iau reteta de la medic.

costurile cresc exponential.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
te bucuri aiurea,fara temei!

aceste "dispozitii" nu slujesc decat industriilor farmaceutice!...

-ai habar de cate ori a crescut pretul algocalminului de cand a fost preluet de alti producatori si nu i-a schimbat decat denumire?

 

si n-am chef ca la orice durere de cap sa iau reteta de la medic.

costurile cresc exponential.

 

 

Bravo!

 

Aici ai tintit din plin! Asta e o manevra urata,ai nevoie de un medicament banal? Fugi repede si fa asigurarea,du-te apoi la cabinet si scoate bani din buzunar,ca intr-un final sa ta ironizeze cu un agolcamin sau o aspirina!

:pardon:

Editat de Lightsome

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa ca ramane Nurofenul forte

Si supozitoarele :pardon:

nurofenul este acelasi lucru?!

(supozitorul nu se baga-n fund?)

 

Fugi repede si fa asigurarea,du-te apoi la cabinet si scoate bani din buzunar,ca intr-un final sa ta ironizeze cu un agolcamin sau o aspirina!

:roll:

traseul este-n felul urmator;

(ai petrecut,baut,mai mult cu amicii;Esti obosit,stresat s.a.m.d. sau durerea de cap ca normalitate)

-dai tel la medicul de familie sa te programezi(pana in h17-18,sa nu-l deranjezi):"doctore ma cam doare capul"...te duci a duci a doua zi-stai la rand dupa pensionari(sunt in varsta,chiar au probleme)...intr-un final intri la medic-dupa ce nu te mai doare capul- si-i spui..."doctore m-a durut capul,dar acum nu ma mai doare,ce-i de facut?"

 

costuri:

a 1-tel

b 2-3 ore din timpul muncii

c transportul

d consultatia-timpul medicului

(si nu mai zic;o creanga dintr-un copac-reteta)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
te bucuri aiurea,fara temei!

aceste "dispozitii" nu slujesc decat industriilor farmaceutice!...

-ai habar de cate ori a crescut pretul algocalminului de cand a fost preluet de alti producatori si nu i-a schimbat decat denumire?

 

si n-am chef ca la orice durere de cap sa iau reteta de la medic.

costurile cresc exponential.

Domnule buleala, dupa cum observi(asta daca intelegi un text),sunt 100% impotriva industriei bolii.Nu ma intereseaza cu cat s-a scumpit si cu cat se va mai scumpi,algocalminul nu trateaza nimic,el elimina un efect ,cauza trebuie tratata si in niciun caz cu medicatie.Micile si marile boli nu apar din cer ,ci din micile greseli repetate zi de zi.Nu cred ca slujeste industriei boli,pentru ca se vor reduce vanzarile si oamenii se vor reorienta,cine este informat,scapa cine ...stie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nurofenul este acelasi lucru?!

(supozitorul nu se baga-n fund?)

 

 

traseul este-n felul urmator;

(ai petrecut,baut,mai mult cu amicii;Esti obosit,stresat s.a.m.d. sau durerea de cap ca normalitate)

-dai tel la medicul de familie sa te programezi(pana in h17-18,sa nu-l deranjezi):"doctore ma cam doare capul"...te duci a duci a doua zi-stai la rand dupa pensionari(sunt in varsta,chiar au probleme)...intr-un final intri la medic-dupa ce nu te mai doare capul- si-i spui..."doctore m-a durut capul,dar acum nu ma mai doare,ce-i de facut?"

:pardon: pai acu.....si algocalminul se poate baga in fund nu ma mira nimic

Eh, de fapt vroiam sa zic ca Nurofenul e pt durere de cap- mult mai eficient de altfel .Fara reteta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am dureri periodice de cap dintotdeauna-o rezolv simplu cu un algocalmin...

ce-mi ramane de facut?traseul descris mai sus?

 

:pardon: pai acu.....si algocalminul se poate baga in fund nu ma mira nimic

Eh, de fapt vroiam sa zic ca Nurofenul e pt durere de cap- mult mai eficient de altfel .Fara reteta

eu sunt (si am fost intotdeauna) un tip fidel.

sa-mi stric bunul obicei acu la batranete?

uite-asa incepi de la un banal algocalmin...si maine-poimaine te trezesti ca schimbi si nevasta.

al naibii "decizii"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Metamizolul poate provoca agranulocitoza, o boala grava, ce presupune reducerea masiva a globulelor albe din sange, care duce la scaderea imunitatatii organismului.

 

In Romania nu s-au semnalat niciodata la Centrul National de Farmacovigilenta al Agentiei Nationale a Medicamentului (ANM) cazuri de agranulocitoza.

Nu s'au semnalat cazuri pentru ca traim in Romania , iar faptul ca suntem cu 20-30 de ani in urma occidentului, are si o parte pozitiva . ^_^

 

Si supozitoarele :roll:

N'am sa comentez . :pardon:

 

.Nu ma intereseaza cu cat s-a scumpit si cu cat se va mai scumpi,algocalminul nu trateaza nimic,el elimina un efect ,cauza trebuie tratata si in niciun caz cu medicatie.Micile si marile boli nu apar din cer ,ci din micile greseli repetate zi de zi.Nu cred ca slujeste industriei boli,pentru ca se vor reduce vanzarile si oamenii se vor reorienta,cine este informat,scapa cine ...stie.

Tratarea sufletului este o practica straveche .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×