Sari la conținut
Forum Roportal
adina_h

Vrajitoare in Bucuresti

Postări Recomandate

Nu, eram mica atunci, pana in 10 ani. Apoi cred ca a murit ca nu am mai auzit de ea.

Era infricosatoare, si avea mania curateniei. Cand mergeam pe la ea ne dadea carpe din tifon sa ne dezinfectam.

Dar repet, fiica ei era cea mai cumsecade persoana, frumoasa si desteapta, nimic dintr-o vrajitoare, semana mai mult cu o actrita de anii 70-80. S-a casatorit si s-a mutat in Slatina. Erau niste oameni minunati.

 

Si isi iubea mama, daca iti poti imagina, pentru ca o infiase. Eu cred ca vrajitoarea asa voia sa isi spele pacatele.

Dar cine stie..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
frumoasa si desteapta, nimic dintr-o vrajitoare, semana mai mult cu o actrita de anii 70-80.

Nu avea nimic din imaginea creata de pictori, scriitori pentru copii si industria mass-media. Am cunoscut multe vrajitoare de-a lungul timpului si niciuna fioroasa ca in filme :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu avea nimic din imaginea creata de pictori, scriitori pentru copii si industria mass-media. Am cunoscut multe vrajitoare de-a lungul timpului si niciuna fioroasa ca in filme :)

 

Vorbeam de fiica-sa mai. Vrajitoarea arata ca o vrajitoare, parul pe bigudiuri si negru ca taciunele desi era in varsta.

Nasul coroiat, pielea zbarcita, dar foarte fudula si mereu serioasa. Nu iubea copiii, ca simteam asta. Desi era nasa mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu-mi pot imagina cum o masa poate sa bata dintr-un picior :)

Se folosesc mese cu 3 picioare, pe doua basculeaza iar al treilea se ridica. Daca asta era nelamurirea, daca era in legatura cu ceea ce se intampla, atunci te inteleg foarte bine, pana ce nu vezi cu ochii tai este greu sa accepti ca se poate intampla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, adica nu poti sa-l ierti pentru ca ti-a tradat increderea.. alta metoda de razbunare decat vrajitoarea chiar nu exista?

 

Dimpotriva, nu mi-a tradat nicio incredere, ci eu lui.

 

Mai femeie...inteleg ca ti-a ajuns cutitul la os daca ai ajuns sa cauti asa ceva...dar intelege si tu ca asa ceva ca " vrajitoare reala " pur si simplu nu exista!

Daca tot consideri ca ai probleme de iertare si incredere, du-te tu la un psiholog, care te va ajuta cu siguranta...sau chiar la preot daca esti credincioasa...dar vrajitoare, cu atat mai mult una " reala " sa nu cauti!

Acelasi sfat o sa ti-l dea mai toata lumea pe-aici.

Daca nu te-am convins ( si probabil ca nu) iti spun si ca am intamplator o cunostinta considerata prin oras " vrajitoare reala ". Nu e tiganca, nu face minuni, nici nu cere bani de la nimeni...dar fiecare fraier care merge la ea ii duce un pachet de cafea, tigari, un parfumel, alea-alea, si dupa ce pleaca clientul multumit isi rade in barba , si e fericita ca exista pe lume atatia fraieri...

 

 

Nu am cum sa fac asa ceva de vreme ce problema nu este la mine. Chiar nu este cazul tipic de "m-a inselat nenorocitul cu alta si eu vreau sa ma razbun". Daca nu as fi vazut povesti reale nu as fi crezut ca exista, dar de vreme ce am vazut, vreau sa gasesc si eu pe cineva.

 

Acum ca ne-am lamurit ca eu, asemenea altora am vazut/credem, continui sa astept ceva concret, nu sfaturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de obicei vrajitoarele au anumite sarcini . ce vrei de la ea?

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu prea am timp acuma,revin mai tarziu.

Mi-a ajuns la ureche ceva.Cica zice cineva pe aici ,cum ca nu se poate sa se existe chestii din acestea vrajitoresti.

Samanii aceia arborigeni ori amerindieni ,sunt care va sa zica o prostie, la fel aia prin Africa sau Asia ?!

Descantecele romanesti sau balcanice ,ca nu vreau sa ma duc pe alte continente si prea departe, sunt reale si atestate din punct de vedere istoric si folcloric iar ca sa inchei,am avut si eu in familie o soacra a unei mame de matusa :) .Revin insa.

 

M-as bucura mult sa revii cu detalii.

 

de obicei vrajitoarele au anumite sarcini . ce vrei de la ea?

 

Sa ma ajute sa restabilesc un echilibru pe care eu nu-l pot restabili singura. Sa reusesc sa obtin din nou ceva ce am pierdut din prostie: increderea cuiva, dorinta de a crede in mine iarasi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vai, cati se confrunta cu problema asta.. Ce e omenesc se asteapta sa rezolve altcineva, hocus pocus preparatus

 

Cred ca la tine e ultima solutie.. nu e asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×