Sari la conținut
Forum Roportal
Think twice

Cum vedeti societatea perfecta?

Evaluează acest topic

Momentul adevarului...  

43 membri au votat

  1. 1. Vi se pare realizabil (acum, sau in viitor) acest tip de societate?

    • Da
      14
    • Nu
      29
  2. 2. Ati dorii sa faceti parte dintr-o societate structurata astfel?

    • Da
      26
    • Nu
      17


Postări Recomandate

Unii dintre voi, vă uitaţi prea mult la documentare care realatează exact ceea ce vrea să audă fiecare om. Cum ar fi, Zeitgeist, par egzamplu.

Trebuie să

Editat de Inappropriate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Think twice! Si uite-asa... a murit ultima speranta!

Deloc! :o:

 

Societatea perfecta e o utopie perfecta.

Daca nu vor avea loc tragedii la nivel macro, treptat, in sute si mii de ani, nivelul etic va creste, omeni vor deveni "mai putini lipsiti de constiinta", e singura alternativa naturala viabila.

 

Da, consum carne dar nu ucid, nu spun ca nu as ucide in conditii de viata si de moarte, dar daca as avea cu cine ma "inhaita", as putea renunta la carne, am mai facut asta.

 

Exact la asta ma refeream si eu. La cresterea nivelului de constiinta intr-o situatie... limita. Daca apare acea situatie limita, ce vom face atunci? Cum ne vom organiza?

 

Unii dintre voi, vă uitaţi prea mult la documentare care realatează exact ceea ce vrea să audă fiecare om. Cum ar fi, Zeitgeist, par egzamplu.

 

Da, consider ca Zeitgeist este un documentar "revelator" daca vrei.. Ideea este ca mai bine ma uit la Zeitgeist si inteleg cate ceva din lumea asta in care traiesc, decat sa stau adormit complet si sa nu am habar de nimic. Iar cand constientizez ca nu-mi convine ceva, atunci incerc sa schimb acel ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am citit postarile, dar o societate se poate perfectiona treptat! Nu exista o limita prin care sa spunem ca acolo e perfectiunea! Hibe pot aparea!

 

O societate bune structurata si functionala o vad pe cea din Norvegia!

Unde dupa formarea companiei de stat de extragere, prelucrare si vanzare a petrolului si produselor petroliere acesta tara sa imbogatit! Ce puteau face cu banii?... Acest lucru guvernul lor nu prea il cunostea asa ca au angajat un filosof!!! (Filosoful Statului) Care i-a informat cu privire la formarea petrolului in milioane de ani, apoi le-a spus ca nu se cade ca banii de pe aceste zacaminte sa fie cheltuiti aiurea in vreo 50 de ani ci sa investeasca in consolidarea societatii, culturii, economiei, etc pe termen lung pentru urmasii urmasilor lor, etc!

Mai in toate problemele lor ei cer si parerea unui filosof! Iar daca e buna e apusa in aplicare!

Are printre cele mai bune sisteme de sanatate, economie, impozitare, pana si de detentie(inchisorile - pentru readaptare), etc.

Indiferent ce natie esti, daca te duci la ei sa te adaptezi esti primit cu bratele deschise! Nu sunt nationalisti, rasisti, dogmatici, etc!

Mare parte din ei nici nu au perdele! E chestie religioasa prin care ei arata ca nu au nimic de ascuns! Si poti sa le ceri aujutor pentru aproape orice! Vorbiti pe forumul romanilor din norvegia sa va spuna chiar ei ce bine o duc acolo! E greu sa iti gasesti lucru! Trbuie sa se elibere un post sau sa se formeze un loc de munca! Acolo nu prea se fac disponibilizari, iar de dat afara, ei bine cei care fura, frauda, etc... in rest odata angajat nu iti mai faci griji ca poti ramane fara lucru!

De la vichingi razboinici au ajuns la o comunitate pacifista!

Ei nu sponsorizeaza razboie, lupte politice, etc...

A vorbi despre o societate "perfecta" este cam greu! Trebuie luat pe domenii! Iar acest lucru cere putin studiu!

Editat de Elias Artistul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am citit postarile, dar o societate se poate perfectiona treptat! Nu exista o limita prin care sa spunem ca acolo e perfectiunea! Hibe pot aparea!

 

O societate bune structurata si functionala o vad pe cea din Norvegia!

Unde dupa formarea companiei de stat de extragere, prelucrare si vanzare a petrolului si produselor petroliere acesta tara sa imbogatit! Ce puteau face cu banii?... Acest lucru guvernul lor nu prea il cunostea asa ca au angajat un filosof!!! (Filosoful Statului) Care i-a informat cu privire la formarea petrolului in milioane de ani, apoi le-a spus ca nu se cade ca banii de pe aceste zacaminte sa fie cheltuiti aiurea in vreo 50 de ani ci sa investeasca in consolidarea societatii, culturii, economiei, etc pe termen lung pentru urmasii urmasilor lor, etc!

Mai in toate problemele lor ei cer si parerea unui filosof! Iar daca e buna e apusa in aplicare!

Are printre cele mai bune sisteme de sanatate, economie, impozitare, pana si de detentie(inchisorile - pentru readaptare), etc.

Indiferent ce natie esti, daca te duci la ei sa te adaptezi esti primit cu bratele deschise! Nu sunt nationalisti, rasisti, dogmatici, etc!

Mare parte din ei nici nu au perdele! E chestie religioasa prin care ei arata ca nu au nimic de ascuns! Si poti sa le ceri aujutor pentru aproape orice! Vorbiti pe forumul romanilor din norvegia sa va spuna chiar ei ce bine o duc acolo! E greu sa iti gasesti lucru! Trbuie sa se elibere un post sau sa se formeze un loc de munca! Acolo nu prea se fac disponibilizari, iar de dat afara, ei bine cei care fura, frauda, etc... in rest odata angajat nu iti mai faci griji ca poti ramane fara lucru!

De la vichingi razboinici au ajuns la o comunitate pacifista!

Ei nu sponsorizeaza razboie, lupte politice, etc...

A vorbi despre o societate "perfecta" este cam greu! Trebuie luat pe domenii! Iar acest lucru cere putin studiu!

 

CEva de genul asta mi-as dori - nu mi-ar place sa stau conectata la un computer si sa traiesc o viata virtuala. Nu stiu daca asa e in Norvgia - n-am citit nimic despre ei - dar daca e sa ma uit in jur ( in Romania) ar fi multe lucruri de facut - doar ca toate ar incepe de la un alt sistem juridic - cine ar putea sa-l infiinteze si cine sa-l puna in practica. Un sistem care sa nu mai tolereze furturile, inselaciunile. Unde gasesti judecatori necorupti? Cum a fost posibil ca totul sa fie furat in Romania perfect legal ( tineti cont ca in 20 ani nu avem nici un mare corupt condamnat)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi am putea fonda totusi de acum in colo o companie de stat care sa extraga, sa prelucreze si vanda Wolfram care in Romania se gaseste in cantiti industriale mai ales in muntii Retezat!

Este mai scump ca aurul si se foloseste chiar si in tehnologia aeronautica, spatiala, armament, becuri, si tot felul de lucruri! Are cel mai ridicat punct de topire intre metale! Aprox 3000de grade!

 

Si cel mai important lucru este ca se vinde ca painea calda!

La noi se afla inclusiv in stare pura!

De aceea se fac sapaturi la Rosia Montana! Aurul e doar de vedere! Wolframul conteaza cel mai mult! Dacii nu aveau ce face cu wolfram, doar cu aurul! Dar in ziua de azi e mai important ca aurul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noi am putea fonda totusi de acum in colo o companie de stat care sa extraga, sa prelucreze si vanda Wolfram care in Romania se gaseste in cantiti industriale mai ales in muntii Retezat!

Este mai scump ca aurul si se foloseste chiar si in tehnologia aeronautica, spatiala, armament, becuri, si tot felul de lucruri! Are cel mai ridicat punct de topire intre metale! Aprox 3000de grade!

 

Si cel mai important lucru este ca se vinde ca painea calda!

La noi se afla inclusiv in stare pura!

De aceea se fac sapaturi la Rosia Montana! Aurul e doar de vedere! Wolframul conteaza cel mai mult! Dacii nu aveau ce face cu wolfram, doar cu aurul! Dar in ziua de azi e mai important ca aurul!

 

 

Sunt sigura ca se vor gasi niste foarte abili oameni de afaceri care doar "intamplator" sunt si politicieni care sa isi faca o mare avere personala din absolut orice resursa exista in Romania. Si vor aparea apoi la televizor si se vor improsca unii pe altii - afaceristii - politicieni -punandu-ne sa alegem intre ei.

 

Cine"noi" am putea fonda? Notiunea de companie de stat e compromisa in Romania - ineficiente, prost gestionate - din care de castigat au doar cativa din conducere ( care doar"intamplator" sunbt clienti ai camarilei politice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm...sa vedem..o societate in care banul,coruptia si dorinta de imbogatire nu primeaza.....o societate fara bani si economie ,in care sa nu fi obligat sa lucrezi pentru a trai....o societate in care sa poti face ce vrei si sa ai libertate deplina , atata timp cat nu provoci rau altor persoane si /sau fiinte....o societate in care sa nu existe exploatarea omului de catre om....o societate fara manipulare,criminalitate,infractionalitate.......o societate fara conducatori politici...o societate in care poporul este 'institutia suprema' ....deciziile sa se ia la nivel de comunitate,tinand cont de opiniile tuturor membrilor acelei comunitati.....si ar mai fi multe......dar nu are sens sa povestim inutil...nu exista si nici nu va exista o societate ideala.....asemanatoare cu ce descriem noi aici pe forum.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca avem cu totii libertatea de a alege ce ne place si de a face ceea ce ne place,dar o societate trebuie sa aiba o structura si sa se ghideze dupe anumite regili pentru a functiona,altfel se poate instala haosul si nu mai putem vorbi de o societate bine structurata si armonioasa ci de individualism.Dupa parerea mea fiecare este liber sa faca ce vrea_ pe riscul sau atunci cand nu este chiar ok ceea ce face,fiecare trebuie sa raspunda intr-un fel sau altul_sau sa primeasca meritele,fiecare are dreptul. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar banui ca este foarte disctractiv pentru tine sa faci misto de exprimarea incorecta a unui user fara sa ai habar despre background-ul lui. Daca as fi terminat macar liceul in limba romana si as facut greseli gramaticale ai fi fost indreptatita sa faci misto de mine, dar asa...ai fost chiar penibila.

Daca asa te simti tu inteligenta si superioara, na...fiecare cu ce-l doare.

Hai pa.

 

Parerea mea e ca ai o fluenta excelenta in limba romana, nu mai apleca urechea la rautaciosi. In momentul in care nu mai au argumente, se leaga de greselile de gramatica, de expresii, de culoarea bluzei sau alte chestiuni fara importanta. De aceea si nu numai de aceea, propun ca in lumea ideala de care vorbim sa se vorbeasca o singura limba, sau daca se poate, sa fie o societate telepata, fara vorbarie si fara scris. Ca sa nu mai putem recurge la artificii :mellow:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sau de sfarsitul lumii, apocalipsa sau cum vreti sa-i spuneti. Si atunci sa fim obligati sa o luam de la zero si sa ajungem iar in acelasi punct.

Pentru ca fiecare va produce - unul mancare, altul haine etc. Dar va descoperi curand ca produce mai eficient daca se asociaza si aiata cum vor aparea iar companiile si iar profitul. :blow:

Nu neaparat , intr'o societate de tip nou, banii si profitul pot fi excluse , dar omenirea inca n'a ajuns la gradul ala de mentalitate.

 

Nu cred. Sunt sigur ca nu vor permite, dar pot sa sper ca vorba aia "... prosti, dar multi" nu si-a pierdut sensul si asta ar putea insemna ceva :crazy:

Prosti , dar multi ... e societatea in care traim astazi , asa ca nu inteleg la ce speranta te referi ?

 

Noi am putea fonda totusi de acum in colo o companie de stat care sa extraga, sa prelucreze si vanda Wolfram care in Romania se gaseste in cantiti industriale mai ales in muntii Retezat!

Noi ? Care "noi" ? :mellow:

 

Cam asta'i lumea in care traim .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×