Sari la conținut
Forum Roportal
baby`girl

Lentilele de contact

Postări Recomandate

mi-am cumparat lentile d contact cu dioptrii d la acuvue(johnson&johnson) sunt ok dar nu pot sa zic k uit k le port,nu ma jeneaza dar uneori le simt la margini. stiu ca exista lentile de contact care au un continut mai mare de apa,sunt mai flexibile si lasa sa se oxigeneze mai bn ochiul. cine poate sa imi recomande un tip d lentile care asigura un grad mai mare de confort din propie experienta?

 

 

mc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sor-mea a mare si-a facut la optinova o pereche de ochelari pe care a dat 800 de lei. plangi de frumosi ce sunt.

si eram io cu Vladut, fiu-su, la maica-mea si o asteptam sa vina. si vine si Vladut ii sare-n brate si striga:" mamiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ti mitooooooooooooooo" si zbang ii smulge minunile de pe nas si-i zboara peste cap. norocu lui a fost ca era maica-mea in apropiere si le-a frant maretul zbor, ca mai dadea p-orma Vladut la animalele de la zoo bucatele din ochelarii ma-sii......de 800 ( opt sute) de lei, in loc de biscuiti cu crema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns.

Port lentile de contact incolore cu dioptria -1.5, de aproximativ o luna si jumatate, cu valabilitate 2 sapatamani daca sunt purtate numai ziua si 1 saptamana pentru purtare zi si noapte. Ma simt foarte bine cu ele, nu ma jeneaza, parca nici n-ar fi acolo :good:

De curand mi-am luat lentile de contact cu dioptrii, insa de data aceasta colorate, aici intervine problema, pur si simplu ochii nu le suporta, efectiv simt ca ma zgarie pe retina, imi lacrimeaza ochii...

Le-am luat si pe acestea de la acelasi magazin, am verificat continutul de apa la cele incolore este de 38% iar la cele colorate de 38.5%. Din ce am citit pe ambalaj difera si materialul din care sunt confectionate si firma producatoare, dar ambele sunt firme bune, din cate am inteles.

Oare acestea sun singurele lentile pe care le pot purta ? :spiteful: sau e datorita faptului ca sunt colorate ? sau pentru ca au un termen de purtare mai mare (cele colorate = 30 purtari in 90 zile) ? Sau datorita materialului din care sunt confectionate ?

A mai intampinat cineva astfel de probleme ?

 

Multumesc anticipat pentru raspuns

Atunci cand ai achzitionat lentilele colorate trebuia sa le si probezi. Problema cu lentilele colorate este ca nu toata lumea tolereaza diferitii pigmenti cu care se obtin culorile. Proba ar trebui sa se faca la optica la care faci consultatia (indiferent ca le si cumperi de acolo sau de la alta optica dau de pe internet)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns.

Port lentile de contact incolore cu dioptria -1.5, de aproximativ o luna si jumatate, cu valabilitate 2 sapatamani daca sunt purtate numai ziua si 1 saptamana pentru purtare zi si noapte. Ma simt foarte bine cu ele, nu ma jeneaza, parca nici n-ar fi acolo :D

De curand mi-am luat lentile de contact cu dioptrii, insa de data aceasta colorate, aici intervine problema, pur si simplu ochii nu le suporta, efectiv simt ca ma zgarie pe retina, imi lacrimeaza ochii...

Le-am luat si pe acestea de la acelasi magazin, am verificat continutul de apa la cele incolore este de 38% iar la cele colorate de 38.5%. Din ce am citit pe ambalaj difera si materialul din care sunt confectionate si firma producatoare, dar ambele sunt firme bune, din cate am inteles.

Oare acestea sun singurele lentile pe care le pot purta ? :spiteful: sau e datorita faptului ca sunt colorate ? sau pentru ca au un termen de purtare mai mare (cele colorate = 30 purtari in 90 zile) ? Sau datorita materialului din care sunt confectionate ?

A mai intampinat cineva astfel de probleme ?

 

Multumesc anticipat pentru raspuns

salut!

Am trecut si eu tot asa de la lentilele transparente cu dioptrii (pe care mi le dadusera de la clinica provizoriu pana imi aduceau lentulele mele albastre) la lentile colorate si tot la fel de urat am facut(imi lacrimau ochii in permanenta si nu vedeam bine), dar la scurt timp mi-am dat seama ca nu le puneam ca lumea si albastrul ala de la lentila statea gresit pupila trebuie sa fie exact unde este cerculetul transparent din mijlocul lentilei colorate...adika sa nu stea nici macar o centima de milimetru din pupila sub partea colorata :D ca de aia nu vezi si iti lacrimeaza ochii...dupa aia se va obisnui ochiul si nu vei mai lacrima,dar e tot deranjant...sunt mai greu de tolerat lentilele colorate decat cele transparente.

 

:o: la cat de vechi e topicul cred ca fata si-a rezolvat problema :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi-am cumparat lentile d contact cu dioptrii d la acuvue(johnson&johnson) sunt ok dar nu pot sa zic k uit k le port,nu ma jeneaza dar uneori le simt la margini. stiu ca exista lentile de contact care au un continut mai mare de apa,sunt mai flexibile si lasa sa se oxigeneze mai bn ochiul. cine poate sa imi recomande un tip d lentile care asigura un grad mai mare de confort din propie experienta?

 

 

mc

Daca nu ti-a recomandat medicul la care ai facut consultatia ce anume sa porti nu are cine altcineva sa iti recomande. Nu stiu ce lentile Acuvue ai purtat tu (daca erau zilnice sau saptamanale) dar din ce spui tu acolo problema nu pare a fi lipsa flexibilitatii sau a apei, ci dimensiunile nepotrivite ale lentilelor. Fie raza de curbura fie diametrul nu sunt ceea ce ai tu pe reteta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-ar tenta sa port si eu lentile de contact ca sa vad cum e...Insa nu vreau ca sunt asa de comoda si nu m-as acomoda cu "ritualul" lor de intretinere...La un moment dat ma saturasem de ochelari si doream sa imi fac operatie laser la ochi, dar am renuntat la idee nu din cauza banilor ci pentru ca au fost atatea situatii in care ochelarii chiar mi-au protejat ochii de neplaceri mari... :D

 

Si acum au aparut si lentile usoare, subtiri chiar si pentru dioptrii mari...sunt si rame de toata frumusetea...Mai sunt si ochelari de soare cu dioptrii...Si uite asa am gasit motive pentru mine sa nu port lentile de contact... :doh: :D

 

Stiu ca lentilele de contact au avantajele lor...dar tot o fana a ochelarilor raman...

 

Aaaa...si sa nu uit...imaginti-va cat sunt eu de comoda daca nici la nunta mea nu am renuntat la a purta ochelari in favoarea lentilelor...Si tot frumoasa am fost...sic...

 

 

Pai sa va spun ce am patit eu.Am inceput sa urasc ochelarii.De ce?Pentru ca port ochelari si am vrut sa ma angajez vanzatoare la un magazin mare si mi s-a spus ca sunt frumoasa dar daca as putea fara ochelari caci cu ochelari nu ma accepta. :D Si le-am spus ca port si lentile de contact cu toate ca nu purtam dar na sa vad daca ma accepta.Si m-au acceptat asa ca mi-am cumparat urgent lentile.Totusi m-am obisnuit greu cu ele si cu ritualul dar e adevarat ca sunt superrrrr.Cu ochelarii ai mereu probleme.Mie din cauza ca am purtat foarte mult timp ochelari mi s-a deformat foarte putin osul nasului si toti ochelarii daca e cald si transpir imi aluneca pe varful nasului.Iarna ti se aburesc, trebuie sa ai grija sa nu te lovesti sa ti se sparga...etc.Mai nou nu te angajeaza unii cretini de patroni.Asa ca lentilele fac muzica la mine. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa inlocuiesc ochelarii de vedere cu lentile de contact. Trebuie sa vorbesc cu doctorul inainte sau pot sa ma duc direct sa cumpar?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa inlocuiesc ochelarii de vedere cu lentile de contact. Trebuie sa vorbesc cu doctorul inainte sau pot sa ma duc direct sa cumpar?

Eu m-am dus direct la magazinul de optica medicala, cea care mi le vanduse era doctor oftalmolog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca am o reteta recenta pentru miopie si astigmatism pentru ochelari de vedere, ajunge sa merg cu reteta aceasta la optica medicala si imi vor converti ei reteta intr-una pentru lentile de contact sau e nevoie de un consult nou pentru asta?:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×