Sari la conținut
Forum Roportal
baby`girl

Lentilele de contact

Postări Recomandate

Inca o intrebare care pentru voi e stupida, dar de..Sunt incepator asa ca aceptati-ma :good: . Daca in intervalul celor 12 - 14 ore intervine si cate-un pui de somn cu ele pe figura, se intampla ceva? :good:

Chiar vroiam să scriu mai devreme, indicat ar fi să nu adormi cu ele, pentru că atunci c

Editat de Miss-Take

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Off, aici e cam nasoala :good: Dimineta ma ia autobuzul pana la sv si ce bine era sa mai dorm o ora :good: . Trebuie sa ma obijnuiesc sa stau pupaza pana ajung.Capitane nu stiu daca ai primit mesajul meu privat, dar te intrebam daca, chiar esti Cpt, ca poate-mi pun o pila :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns.

Port lentile de contact incolore cu dioptria -1.5, de aproximativ o luna si jumatate, cu valabilitate 2 sapatamani daca sunt purtate numai ziua si 1 saptamana pentru purtare zi si noapte. Ma simt foarte bine cu ele, nu ma jeneaza, parca nici n-ar fi acolo :bye:

De curand mi-am luat lentile de contact cu dioptrii, insa de data aceasta colorate, aici intervine problema, pur si simplu ochii nu le suporta, efectiv simt ca ma zgarie pe retina, imi lacrimeaza ochii...

Le-am luat si pe acestea de la acelasi magazin, am verificat continutul de apa la cele incolore este de 38% iar la cele colorate de 38.5%. Din ce am citit pe ambalaj difera si materialul din care sunt confectionate si firma producatoare, dar ambele sunt firme bune, din cate am inteles.

Oare acestea sun singurele lentile pe care le pot purta ? :flowers: sau e datorita faptului ca sunt colorate ? sau pentru ca au un termen de purtare mai mare (cele colorate = 30 purtari in 90 zile) ? Sau datorita materialului din care sunt confectionate ?

A mai intampinat cineva astfel de probleme ?

 

Multumesc anticipat pentru raspuns

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E greu sa te obijnuiesti cu punerea lor si scoaterea? N-am retinut firma lor.

 

Nu.

Daca esti trainuita bine in clinica nu e deloc greu.Ideea e sa nu pleci din clinica cu lentilele in buzunar, dar fara sa stii CUm anume sa le pui si sa le scoti.Intai trebuie sa-ti arate doctorita cum ti le pune ea, apoi sa te indrume si sa te lasa pe tine sa ti le pui pana cand reusesti. tehnica e simpla, totul e sa ti se arate.

 

Firma lor e bine sa o retii.

Bausch and Lomb sunt de cacao.Sunt foarte moi, mult prea moi, se lipesc, se rup usor, plus gradul de toleranta pe ochi este mai redus decat la altele. J and J cam la fel. Eu am CIBA Vision si sunt super multumita si de calitate si de pret si le am dailies.

 

A mai intampinat cineva astfel de probleme ?

 

EU :doh: !

Am schimbat firma cu o alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poart cineva lentile de contact care corecteaza si astigmatizmul, adica din acelea cu cilindru?

Eu port de vreo cateva luni de la pureVision, Baush &Lomb si nu ma simt bine, mi se usuca ochii, si apoi incepe sa ma doara capul rau.

Pls am nevoie de feedback, as vrea sa le schimb dar nu stiu cu ce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am 16 ani si sufar de miopie. M-am plictisit de ochelari si imi doresc sa port lentile de contact. De obicei ma machiez: rimel, dermatograf, tus si toate cele... Cum se impaca lentilele de contact cu produsele cosmetice? Este neaparat sa folosesc produse speciale? Dar demachiantul??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am 16 ani si sufar de miopie. M-am plictisit de ochelari si imi doresc sa port lentile de contact. De obicei ma machiez: rimel, dermatograf, tus si toate cele... Cum se impaca lentilele de contact cu produsele cosmetice? Este neaparat sa folosesc produse speciale? Dar demachiantul??

Nu trebuie să folosești produse speciale. Indicat este să pui lentilele

Editat de lupoaica*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×