Sari la conținut
Forum Roportal
Hypathia

Scheme cognitive disfunctionale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu-i nevoie ca "ceva" sa dea sens propriei existentei, suntem toti "meaning making machines"... putem produce sens la comanda. :)

pai toate iluziile sunt produsele noastre. Ca cine altcineva sa le produca? Doar tot noi am produs religia, ca presupun ca la asta te referi mai exact.

Ma refer la sensul asta produs la comanda... tot acest sens este iluzie care sa ne tina departe de angoasa.

De fapt totul e interpretabil. Ceea ce pentru unii e adevar, pentru altii e iluzie. Pentru cineva care isi gaseste sens intr-o viata de familie, in casnicie, copii, toate astea nu sunt iluzii. In schimb pentru altcineva poate fi doar o iluzie care sa te tina departe de singuratate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doar tot noi am produs religia, ca presupun ca la asta te referi mai exact.

Mai exact, nu! :)

 

Eu am ales ca viata mea sa fie ghidata de non-violenta. Alegerea asta da sens vietii mele iar cand reusesc sa actionez la momentul potrivit in concordata cu aceasta valoare, ma simt bine, ma simt implinit, ma simt util, ma simt prezent, devin constient de, cum zicea Tagore, zvacnetul viu al epocilor dansand in sangele meu in acest moment.

 

Sunt acel EU viu, traiesc in loc sa.... exist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am ales ca viata mea sa fie ghidata de non-violenta.

Ce faci daca iti intra hotii in casa, iti violeaza partenera apoi iti bat copilul? Poate vei zice ca te duci la politie. Dar in fata femeii si a copilului te vei simti ca un partener si tata responsabil?

Editat de Hypathia
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce faci daca iti intra hotii in casa, iti violeaza partenera apoi iti bat copilul? Poate vei zice ca te duci la politie. Dar in fata copilului si a femeii te vei simti ca un partener si tata responsabil?

1. Acte de violenta barbara. 2. Da.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce faci daca iti intra hotii in casa, iti violeaza partenera apoi iti bat copilul? Poate vei zice ca te duci la politie. Dar in fata copilului si a femeii te vei simti ca un partener si tata responsabil?

Ce faci daca zbori undeva si se prabuseste avionul?

Eu zic ca anumite fenomene au o probabilitate destul de redusa astfel incat sa nu le acord atentie.

Am 34 de ani si in tot timpul asta am primit un singur pumn in umar de la un coleg in clasa a 9-a. Faceam karate si a vrut sa ma provoace. N-a reusit. :)

Daca voi fi pus intr-o situatie similara celei pe care ai descris-o probabil ca voi recurge la o forma de protectie dar asta nu inseamna ca o sa-mi duc viata in frica, eventual sa-mi cumpar pistoale sau sabii ninja si sa le pun prin sertarele de la noptiera sau sub pat, "just in case".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, Hypathia, in fata unor nevoi din astea elementare de securitate e cam greu sa te cuprinda indoielile si scepticismul.

 

In continuare, traducerea de la strategiile de tratament ale schemei de privatiune emotionala.

 

Privatiunea emotionala

 

Prezentare tipica a schemei

 

Aceasta este probabil cea mai comuna schema pe care o tratam, desi se intampla frecvent ca pacientii sa nu recunoasca faptul ca o au. Pacientii cu aceasta schema intra adesea in tratament simtindu-se singuri, acriti si deprimati, dar nestiind de regula de ce; sau se prezinta cu simptome vagi si neclare ce se dovedesc mai tarziu a fi legate de schema de privatiune emotionala. Acesti pacienti nu se asteapta ca alti oameni

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare o traducere buna. Alexandra, ce-ar fi sa continui cu cartea, si sa oferi traducerea unei edituri specializate pe psiho, cum ar fi Editura Trei sau Curtea Veche. Ai castiga bine, si ai avea si satisfactii. Cred ca astfel de carti s-ar cauta pe piata. Traducerea ar putea fi supervizata de un psiholog ca sa elimine eventualele nuantari interpretabile.

Editat de Hypathia
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vorbiti din carti...

chestia cu dependenta emotionala se corecteaza LA TERAPIE doar daca psihoterapeutul este competent SI ISI FACE TREABA,nu sa te JUDECE si sa iti dea picioare in fund.[pot sa dau xemple de terapeuti chiar asa zis celebri[eu dupa ce am avut contact cu ei ma intreb de ce si-au castigat aceasta celebritate[vezi schnapp].

UN PSIHOTERAPEUT NU ARE DREPTUL SA JUDECE PACIENTUL SI DDDACA E BUN NU TREBUIE SA FACA ACEST LUCRU IN NICI UN CAZ

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
UN PSIHOTERAPEUT NU ARE DREPTUL SA JUDECE PACIENTUL SI DDDACA E BUN NU TREBUIE SA FACA ACEST LUCRU IN NICI UN CAZ

ai dreptate. Primul lucru pe care trebuie sa il faca un terapeut este sa isi accepte clientul, sa fie tolerant.

ce inseamna SHODOLMOACE?

 

Sunt 18 scheme disfunctionale. Eu am postat 15 in primul mesaj, am omis 3. Le-am tradus aici:

Cautarea aprobarii/Cautarea recunoasterii (AS)

Tendinta exagerata de a obtine aprobarea, recunoasterea sau atentia celorlalti. Stima de sine a individului este dependenta de reactiile celorlalti. Poate include o supra-accentuare a statutului, a imaginii sociale, a acceptarii sociale, a statutului financiar sau a realizarilor pentru a castiga aprobare, admiratie sau atentie. Pot aparea decizii neautentice sau nesatisfacatoare sau hipersensibilitate la respingere.

 

Negativism/Pesimism (NP) (in unele locuri am intalnit passivity-pasivitate in loc de pesimism)

O concentrare pervaziva pe aspectele negative ale vietii (durere, moarte, pierdere, dezamagire, conflict, vina, resentiment, probleme nerezolvate, eventuale greseli, tradare, lucruri care ar fi putut merge rau, etc) in timp ce aspectele pozitive ale vietii sunt minimalizate sau ignorate. De obicei include o expectanta exagerata (in domeniul profesional, financiar sau in situatii interpersonale) ca lucrurile vor merge cu adevarat rau sau ca aspectele vietii individului care par a merge bine vor merge foarte rau pana la urma. De obicei implica teama de a face greseli care pot sa duca la colaps financiar, pierdere, umilire sau blocarea intr-o situatie proasta. Pentru ca exagereaza posibilitatile negative, acesti indivizi sunt frecvent caracterizati prin grija cronica, vigilenta, indecizie, se plang.

 

Penalizare (PU)

Credinta ca oamenii ar trebui pedepsiti dur pentru greselile facute. Implica tendinta de a fi nervos, intolerant, punitiv si nerabdator cu acei oameni (inclusiv cu el insusi) care nu intrunesc propriile standarde si expectante. De obicei include dificultatea de a-si ierta propriile greseli sau ale altora.

 

Am atasat Chestionarul schemelor cognitive YSQ-S3 si un etalon refacut de mine, pentru ca in materialul prezentat cu chestionarul nu se intelegea cum se etaloneaza. Cine doreste poate sa si-l aplice. Dupa ce se raspunde la intrebari, se observa ca fiecare scala masoara de fapt o schema cognitiva, de exemplu Abandon/Instabilitate (Ab). La sfarsitul chestionarului sunt itemii corespunzatori fiecarei scale. Trebuie doar adunate toate raspunsurile de la fiecare scala (de exemplu scala 1.Deprivare Emoţională-ED are itemii 1,25, 49, 73, 96. Se aduna raspunsurile la 1, 25, 49, 73, 96). Apoi se etaloneaza, trebuie sa gasiti fiecare rezultat in tabelul cu etaloane si sa observati pentru fiecare scala nivelul: scazut, mediu, ridicat sau foarte ridicat.

 

Puteti observa astfel ce cognitii eronate aveti.

CHESTIONARUL_SCHEMELOR_COGNITIVE_YOUNG.doc

etalon_YSQ_S3.doc

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×