Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Te accept asa cum esti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

la mine e EXACT pe dos :huggles:

Si eu stiam o chestie asemanatoare.. cand defectele tale traiesc in armonie cu defectele lui..

 

Da' ma rog, o fi o chestie ideala. :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un fleac

cu ocazia asta mai scapi de ea/el

 

belea, nu pe tine te-am intrebat

 

Cateva poate sa insemne si doua zile.... deci presupun ca raspunsul lui e acelasi. Nu. :unsure:

 

bueei, eu vreau sa imi raspunda EL :huggles:

 

Si eu stiam o chestie asemanatoare.. cand defectele tale traiesc in armonie cu defectele lui..

 

eu cred ca daca deja vorbesti de defecte, armonia nu mai are loc.

ii spui defect, il vezi ca si defect, il traiesti ca defect

cand te-ai obisnuit cu defectul ala si il accepti, deja defectul nu mai este defect

e felul aluia de a fi, pe care il accepti si nu te mai deranjeaza

Editat de Walpurgisnacht

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Modificat.

 

Vai, pai daca stam sa despicam asa firul in paispe.. nu mai terminam niciodata. Situatii concrete sunt o sumedenie.. si fiecare are ceva specific. Hai sa nu ne afundam atat.

pai acum plutin nitel prin topic...dar cu siguranta ne vom afunda caci nu avem cum..

totul pleaca de la concret si se ajunge la despicatul firului in patru...paispe..

 

asa este si in relatia de cuplu...

 

la inceput este concret..asa il percepem..

apoi voalam pe masura ce trece timpul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de parere ca trebuie sa ne dam seama de propriile defecte si de faptul ca si celalalt le accepta. Am incercat o singura data sa schimb ceva la cineva si anume fumatul, si asta strict din cauza problemelor sale de sanatate. Dar nu a mers, pentru ca asa ceva nu merge decat din proprie initiativa, asa ca m-am resemnat cu ideea. In definitiv, omul este o fiinta surprinzatoare si nu este musai ca viata sa mearga pe o ruta prestabililita doar pentru ca fumeaza. Exista oameni care mananca sticla, de pilda, deci organismul uman nu e chiar atat de previzibil.

In privinta altor tipuri de trasaturi, trebuie in primul rand sa existe suficient respect incat sa accepti omul asa cum e daca el nu vrea sa se schimbe. Pana la urma ne alagem partenerii asa ca oamenii in general se potrivesc intre ei, sau asa ar fi logic, altfel nu ar trebui sa fie impreuna. Decat daca, asa cum a mai zis cineva, le place postura de a incerca sa il schimbe pe altul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai acum plutin nitel prin topic...dar cu siguranta ne vom afunda caci nu avem cum..

totul pleaca de la concret si se ajunge la despicatul firului in patru...paispe..

Uite alta chestie, ca o luam pe drumul defectelor.

 

A accepta pe cineva nu inseamna doar a-l lua cu defecte, ci a intelege ca omul are si anumite tabieturi.. niste obiceiuri.. si ca sunt momente cand tu, ca partener, nu esti pe primul loc in viata lui.

 

Se pot accepta lucrurile astea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cei de langa noi adica parteneri de viata.. Ca prietenii ma gandesc ca te accepta. :huggles:

Prietenii nici nu-ti cunosc toate partile rele.

Familia te va accepta intotdeauna asa cum esti iar tu te vei simti legat de ea si-o vei iubi intotdeauna.N-am sa incerc a explica de ce se intampla asa insa e clar ca legatura de sange este extrem de puternica si are un rol determinant.

 

Cu partenerii de viata e altceva.Mult mai complicat.In primul rand e nevoie ca cei doi sa locuiasca impreuna si sa imparta absolut tot.Atunci poti ajunge sa ai surprize f. mari si extrem de neplacute.Foarte rare cazurile in care un cuplu nu ajunge intr-un punct critic de care pe care.In punctul in care fiecare trebuie sa invete care ii sunt responsabilitatile si care ii sunt drepturile in raport cu cele ale partenerului.Daca se trece peste acest punct in care foarte multe relatii se rup atunci totul poate fi ok.Pentru a se putea intampla asta e nevoie ca unu' sa cedeze mai mult decat celalalt sau sa simta ca a lasat de la el mai mult decat a facut-o celalalt si sa se impace cu acest gand.Orgoliile sunt insa mari si greu de lasat deoparte atunci cand fiecare crede ca nu el e cel ce greseste.

Relatiile in care nu apare acest moment de criza sunt foarte rare.Cei implicati intr-o astfel de relatie ar trebui sa se simta extrem de norocosi.

 

Cam asa vad eu problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e imposibil de acceptat intr-o relatie cu adevarat speciala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×