Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Te accept asa cum esti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intr-o relatie ori il placi pe celalalt ori nu...daca nu iti place ,te pui doar din interes cu el deci il accepti asa cum este pentru ca ai un interes :shifty:

tendinta oamenilor este de a gresi..si nu de a face bine...

greselile ies in evidenta si sunt cele mai analizate...si pe fata si pe dos...adica..doua pe fata doua pe dos...

cu alte cuvinte..ai gresit..esti crosetat...

 

ei bine..

depinde cat de ascutita este croseta aia cu care partenerul iti face mileu din parul de pe cap...

cam ocolitoare explicatie,,dar te prinzi tu..esti baiat destept..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cinstit, e vreunul care isi accepta partenerul asa cum e ? Zau ? De cat timp ? Si partenerul pe tine ? Mah, nu ma minti ? Aaa, taci din gura ca asa e bine, ca fara el/ea ar fi mai rau... Ahaaa... pai asa zi, nu veni cu gogosi ca te-ai trezit brusc Maica Tereza si iti iubesti jumatatea desi iti sta in gat comportamentul ei la unele(multe) faze.

Cica d-aia nu e bine sa te gandesti asa de mult si sa analizezi atata ce si cum. Ca uite asa te apuca o stare de rau la stomac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da ma, il accept si cand nu-mi convine ii mai trag cate un ghiont dar, deh, si el ma accepta.....altfel am fi un cuplu pe ring....ce ti-e si cu lumea asta, daca m-as lua dupa voi tot orasul ar fi plin de sange......ar trebui strazi separate, cartiere separate....reveniti-va ca veti cade in penibil daca nu deja.... :shifty:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai da.ti si tu cu presupusu'....

ai pus un lighean de intrebari....

 

pai, da. ne tot intrebam daca e adevarat ca acceptam partenerul asa cum e. poti sa definesti a accepta in multe feluri. o definitie grosiera este: daca mai esti cu el inseamna ca-l accepti cu toate defectele lui. s-ar zice ca majoritatea isi accepta partenerii fiindca majoritatea sunt combinati/casatoriti.

 

am vrut sa vad la ce se gandea nightwish cand a scris "te accept" fiindca mi se pare ca raspunsul depinde de asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai, da. ne tot intrebam daca e adevarat ca acceptam partenerul asa cum e. poti sa definesti a accepta in multe feluri. o definitie grosiera este: daca mai esti cu el inseamna ca-l accepti cu toate defectele lui. s-ar zice ca majoritatea isi accepta partenerii fiindca majoritatea sunt combinati/casatoriti.

 

am vrut sa vad la ce se gandea nightwish cand a scris "te accept" fiindca mi se pare ca raspunsul depinde de asta

sincer sa fiu..eu nu-mi pun astfel de intrebari..

sau cel putin asa cred..

adevarat, fiecare om, fie femeie fie barbat, are chichitele sale...tabieturi sau cum s-or numi...

cand alegem sa mergem alaturi de cineva, ii acceptam chichitele, tabieturile, toanele...pentru inceput.

pe masura ce trece timpul putem vedea ce ne deranjeaza...

ce nu deranjeaza nu intra in discutie caci nu cred ca stie cineva sa raspunda la intrebarea asta...

ce nu deranjeaza face parte din normalul fiecaruia...

ceea ce ne deranjeaza incercam sa gestionam cat mai bine....cine poate..

cine nu!!?.ajunge la certuri apoi la scandaluri si in final....la mai rau...

 

poate cineva sa dea exemple de tabieturi, toane, chichite care pot fi deranjante?...

asta-i intrebarea...to do or not to do.....

sau era altfel!!? :shifty:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie nu-mi place cum suna chestia asta. Mi se pare aiurea sa ii spui cuiva "te accept asa cum esti". Suna a "esti vai de capul tau dar te accept pentru ca asa trebuie" :shifty:

Ai interpretat gresit ideea.

 

am vrut sa vad la ce se gandea nightwish cand a scris "te accept" fiindca mi se pare ca raspunsul depinde de asta

Bine. Uite: se spune (presupune) ca atunci cand ai relatie serioasa (de lunga durata, incercati sa nu interpretati expresiile), faceti toate lucrurile impreuna. Nu mai exista "eu".

 

Daca el isi doreste ceva (cu care sunt sau nu sunt de acord) ori il sustin in directia aia ori il las sa faca, dar nu ii pun piedici.

 

Faza cu plecatul de acasa se traduce asa (caz concret, da?): anul asta am fost in trei tabere de cate o saptamana, plus diverse excursii prin tara. Am fost pusa in situatia de a alege: faci cum zic eu (adica nu merg nicaieri singura) ori pa. Ceea ce, personal, mi se pare o prostie.

Foarte posibil sa fi ajuns in punctul in care sa nu mai cred in cai verzi pe pereti, dar nu imi place sa mi se impuna sa nu mai fac ceva care mie imi aduce foarte multa bucurie, doar pentru ca acum suntem un cuplu.

 

Culmea stii care este? Pana la un moment dat, chiar credeam ideea asta.. "suntem noi, unu'".. Dar in timp, am vazut ca lucrurile nu stau chiar asa si ca, eu cel putin, am nevoie sa-mi pastrez si "eu" in cadrul unei relatii.

Stii: prietenii mei, ai tai, ai nostri. Si tot asa.

 

Nu cred (s-ar putea ca multi sa nu fie de acord cu mine) ca daca esti implicat intr-o relatie, nu mai poti avea independenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana la un moment dat, chiar credeam ideea asta.. "suntem noi, unu'".. Dar in timp, am vazut ca lucrurile nu stau chiar asa si ca, eu cel putin, am nevoie sa-mi pastrez si "eu" in cadrul unei relatii.

 

Nu cred (s-ar putea ca multi sa nu fie de acord cu mine) ca daca esti implicat intr-o relatie, nu mai poti avea independenta.

 

Aha, daca-mi explici asa, atunci inteleg si eu. Si eu cred ca este sanatos ca fiecare partener dintr-un cuplu sa-si pastreze un teritoriu al lui - ca el se duce la pescuit cu amicii sau pe munte, sau ea se duce la o cafea cu fetele sau in excursii, ma rog - hobby-uri, distractii, iesiri cand si cand.

 

De acord - independenta aia e necesara. Problema e ca nu-i usor de dobandit, fiindca multi au reflexul de a-si tine partenerul "in lesa".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt si nu sunt de acord...

depinde cat de evoluata este relatia...

cat de evoluata in timp ...

si depinde foarte mult cata incredere are partenerul in tine...

sunt multe variabile care trebuie luate in considerare in astfel de conditii...

fiecare are coltisorul lui , universul lui unde vrea sa evadeze cateodata...in liniste..

dar acest univers, coltisor nu ar trebui sa fie iesiri repetate cu prietenii...

pentru asta exista concedii impreuna, weekenduri impreuna....

cum ai zis la inceput...

o relatie de cuplu bazata pe dragoste, iubire...nu presupune un eu si un tu...

relatia inseamna noi.

vezi!!?...trebuie sa manage foarte bine situatia...caci pana la urma trebuie sa gandesti in felul urmator:

cu cine traiesc in casa?...cu micile placeri efemere sau cu sotul/iubitul meu cu care impart si rele si bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×